Zamknij Menu
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
  • Aktualności
  • MAGAZYN
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
Polecamy

Absurd na osiedlu 1000-lecia. Oskarżyli kobietę o nierząd w piwnicy, a znaleźli rowery i słoiki

2026-04-22

Frustracja narasta. Kibice Stali Rzeszów żądają odpowiedzi w sprawie remontu Stadionu Miejskiego

2026-04-09

Piotr Żelazek, Hertz New Technologies: Wojny dronowe już trwają, musimy w końcu przejść do działań

2026-05-30
Facebook Instagram YouTube
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
niedziela, 7 czerwca 2026
Facebook Instagram YouTube TikTok
  • Aktualności
  • MAGAZYN
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
Strona Główna»Aktualności»Żołnierze z Podkarpacia ginęli na wojnach USA. Trump obraził sojuszników
Aktualności

Żołnierze z Podkarpacia ginęli na wojnach USA. Trump obraził sojuszników

Paulina BajdaPaulina Bajda2026-01-28
Facebook Twitter WhatsApp Email
Zasadzka na poligonie w Nowej Dębie
Donald Trump stwierdził, że Amerykanie nigdy nie potrzebowali wojsk sojuszniczych NATO. | Fot. materiały prasowe

Słowa prezydenta USA o „niepotrzebnych” sojusznikach wywołały burzę. Polski rząd przypomina, że nasi żołnierze walczyli i ginęli ramię w ramię z Amerykanami. Mieszkańcy Podkarpacia doskonale pamiętają o st. chor. Janie Kiepurze i kpr. Michale Kołku.

Spis treści:

  • Trump zlekceważył ofiarę żołnierzy
  • Polska straciła ponad 60 osób
  • Nawrocki powinien zrobić więcej
  • Trump uderzył w sojusz, a sam nie był w wojsku

W niedawnym wywiadzie dla Fox News prezydent USA po raz kolejny zakwestionował dalsze istnienie sojuszu północnoatlantyckiego. Mówiąc o państwach NATO, stwierdził, że nie jest pewien, czy sojusznicy pomogliby Stanom Zjednoczonym w razie zagrożenia.

– Miejmy nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy. Nigdy ich nie potrzebowaliśmy. Nigdy naprawdę o nic ich nie prosiliśmy. Wiesz, powiedzą, że wysłali wojska do Afganistanu lub tam i tam, i tak było. Ale trzymali się trochę z tyłu, z dala od linii frontu – stwierdził Donald Trump.

Trump zlekceważył ofiarę żołnierzy

Te słowa zostały odebrane jako podważanie zaangażowania sojuszników i lekceważenie ofiary tysięcy żołnierzy walczących u boku USA. W Polsce ostro zareagował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Wojsko Polskie ramię w ramię z sojusznikami brało udział m.in. w misjach w Afganistanie i Iraku – przypomniał szef MON, podkreślając, że Polska od lat pozostaje sprawdzonym i wiarygodnym partnerem w ramach NATO.

Minister zaznaczył, że udział polskich żołnierzy w operacjach sojuszniczych nie był symboliczny, a tragiczne straty poniesione podczas misji jasno pokazują skalę zaangażowania.

Wśród ofiar byli żołnierze z Podkarpacia

St. chor. Jan Kiepura z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zginął 10 czerwca 2013 w Afganistanie. | Fot. 21 BSP

Polska straciła ponad 60 osób

Przez niemal 20 lat w misji w Afganistanie uczestniczyło ponad 33 tysiące polskich żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Poległo lub zmarło 43 żołnierzy oraz jeden pracownik cywilny – ratownik medyczny.

W Iraku, w latach 2003-2008, służyło ponad 15 tysięcy Polaków, z czego 22 zginęło.

Wśród poległych byli również żołnierze związani z Podkarpaciem. Jednym z nich był st. chor. Jan Kiepura z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który zginął 10 czerwca 2013 roku w wyniku wybuchu miny-pułapki podczas XIII zmiany PKW Afganistan.

Kolejnym był kpr. Michał Kołek, żołnierz Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu. Zginął tragicznie w wyniku obrażeń odniesionych w walce po ostrzale patrolu, 19 grudnia 2009 roku, podczas realizacji zadań w ramach VI zmiany PKW Afganistan.

Kpr. Michał Kołek, żołnierz Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu. Zginął w Afganistanie. | Fot. 21 BSP

Nawrocki powinien zrobić więcej

– Nie ma wątpliwości, że Polscy żołnierze to Bohaterowie. Zasługują na szacunek i słowa podziękowania za ich służbę. W Afganistanie poległo 44 odważnych Polaków: 43 żołnierzy i cywil. Na zawsze zostaną w naszej pamięci! – zareagował na X prezydent Karol Nawrocki.

Nie ma wątpliwości, że Polscy żołnierze to Bohaterowie. Zasługują na szacunek i słowa podziękowania za ich służbę.
W Afganistanie poległo 44 odważnych Polaków: 43 żołnierzy i cywil.
Na zawsze zostaną w naszej pamięci!

There is no doubt that Polish soldiers are Heroes. They…

— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) January 23, 2026

Minister obrony podkreśla jednak, że ta reakcja to zbyt mało.

– Chciałbym, żeby dobre relacje prezydenta Nawrockiego i prezydenta Trumpa skutkowały tym, że można powiedzieć szczerze do przyjaciela: to mi się nie podobało, tak nie było, Polska jest zawsze z wami, dowodziła dużą prowincją w Afganistanie, brała odpowiedzialność, musicie widzieć naszych żołnierzy – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na antenie TVN24.

Szef MON zwrócił uwagę, że szybka i skuteczna była natomiast reakcja polskiego rządu.

– Widać było to po wpisie ambasadora USA w Polsce, który w inny sposób odniósł się, zmieniając narrację. Jest reakcja całego rządu, i premiera, i szefa MSZ. Mówimy, jaka jest prawda. Na pewno prezydent Nawrocki w relacjach z prezydentem Trumpem też powinien to podnieść – podkreślał.

– Nawet nie chodzi o siłę reakcji, tylko skuteczność reakcji. Jeżeli ma dobre relacje, to zawsze można przekazać informację przez współpracowników. Można zrobić więcej – dodał.

Wicepremier W. @KosiniakKamysz w @tvn24: 43 żołnierzy #WojskoPolskie i jeden ratownik medyczny oddali swoje życie na misji w Afganistanie. (….) To jest chowanie się, czy stanie na pierwszej linii frontu? Oni stali na pierwszej linii frontu. (…) Szczególne uszanowanie dla…

— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) January 27, 2026

Trump uderzył w sojusz, a sam nie był w wojsku

Media przypominają też, że Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego został uruchomiony tylko raz w historii – po atakach z 11 września 2001 roku, na wniosek Stanów Zjednoczonych. To wtedy Europejczycy, w tym Polacy, pojechali z Amerykanami do Afganistanu i Iraku.

Cytowany przez The Times były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii Mark Sedwill podkreślał, że Wielka Brytania i Dania miały wyższy wskaźnik ofiar niż Amerykanie. Ocenił przy tym, że Donald Trump „myli się całkowicie”, lekceważąc rolę wojsk europejskich.

Krytycy amerykańskiego prezydenta zwracają też uwagę na fakt, że sam Trump nigdy nie służył w wojsku. Podczas wojny w Wietnamie pięciokrotnie unikał poboru – cztery razy dzięki legitymacji studenckiej i raz z powodów zdrowotnych.

Słowa Donalda Trumpa uderzają nie tylko w NATO jako sojusz, ale przede wszystkim w pamięć żołnierzy, którzy walczyli i ginęli u boku Amerykanów – również tych, którzy wyruszyli na misje z Podkarpacia i nigdy z nich nie wrócili.


Bądź na bieżąco. Obserwuj ToRzeszów w Google News.

bezpieczeństwo podkarpacie wojsko
Udostępnij. Facebook Twitter Email WhatsApp
Paulina Bajda

Od ponad dwudziestu lat w podkarpackich mediach. Pisała m.in. dla Nowin, współpracowała z TVN. Przez lata była redaktorką naczelną Gazety Bieszczadzkiej i Echa Bieszczadów. Aż przyszedł czas na toRzeszow.pl. | Kontakt: paulina.bajda@torzeszow.pl

Podobne wpisy

Utrudnienia na S19 koło Rzeszowa. Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu

2026-06-06

31 metrów nad ziemią. Z wieży widokowej w Wisowej zobaczysz nawet Tatry

2026-06-06

Rusza budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Mali pacjenci nie będą musieli wyjeżdżać

2026-06-05
Zostaw Komentarz Anuluj odpowiedź

Bądźmy w kontakcie
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • TikTok
Najnowsze

Zniszczona gablota z motocyklem na rzeszowskim rynku. 22-latek strzelał z wiatrówki

2026-06-06

ZUS zmienił limity dla emerytów i rencistów. Tyle można teraz dorobić bez konsekwencji

2026-06-06

Utrudnienia na S19 koło Rzeszowa. Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu

2026-06-06

31 metrów nad ziemią. Z wieży widokowej w Wisowej zobaczysz nawet Tatry

2026-06-06

Fakt, nie mit: realny wpływ cudzoziemców na polskie PKB

2026-06-06
Wydarzenia
kwi 29
Zdjęcie z cyklu "Zanim się obudzisz". | Fot. Jarosław Łojko
„Zanim się obudzisz”. Powiśle w obiektywie Jarosława Łojko
cze 7
Targ Staroci w Agrohurcie
Targ Staroci w Rzeszowie
cze 8
Sabina Jakubowska spotka się z czytelnikami w rzeszowskiej bibliotece.
Spotkanie z Sabiną Jakubowską, autorką „Położnych” i „Akuszerek”
cze 8
Spektakl "Porwanie Europy" już 8 czerwca w Rzeszowie
„Porwanie Europy” w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej
cze 8
"Widmo wolności", reż. Luis Buñuel
DKF Klaps: Widmo wolności
Kalendarz Imprez
Nie przegap

Dzieciństwo w Rzeszowie w czasach PRL. Niezwykłe fotografie Jerzego Jawczaka

Zdjęcia i filmy 2026-06-01

Jak wyglądało dzieciństwo w Rzeszowie i regionie w czasach PRL-u? Odpowiedź można znaleźć na zdjęciach Jerzego Jawczaka, jednego z najważniejszych fotografów związanych z Podkarpaciem. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka zapraszamy do niezwykłej galerii.

„Tylko niczego nie dotykaj!” Latałem szybowcem nad Krosnem, emocji nie brakowało

2026-05-31

Piotr Żelazek, Hertz New Technologies: Wojny dronowe już trwają, musimy w końcu przejść do działań

2026-05-30

Grzegorz Wrona: Nie zamieniłbym się za Plac Balcerowicza z deweloperem, to można rozwiązać inaczej [WIDEO]

2026-05-29

Nowy Balcerek dwa razy na liście RBO 2027. „Zrobili to celowo, żeby rozbić głosy”

2026-05-24

Biuro poselskie. Czyli państwo płaci, poseł decyduje, a wyborca może pocałować klamkę

2026-05-23

Nie trzeba jechać w Bieszczady. Rezerwat Mójka to idealny pomysł na weekendowy wypad

2026-05-17
Facebook Instagram YouTube
  • Redakcja toRzeszow.pl
  • Reklama
  • Regulamin portalu
  • Polityka prywatności
© 2026 ToRzeszow.pl - informacje, które mają znaczenie

Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.

Szanujemy Twoją prywatność!

Korzystamy z plików cookies, aby zapewnić prawidłowe działanie strony, analizować ruch oraz dostosowywać treści do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wszystkie pliki cookies lub dostosować swoje ustawienia.

Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
  • Zarządzaj opcjami
  • Zarządzaj serwisami
  • Zarządzaj {vendor_count} dostawcami
  • Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
  • {title}
  • {title}
  • {title}