
Po latach zapowiedzi i przygotowań rusza budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie. Za ponad 760 mln zł powstanie największy szpital dziecięcy w regionie. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w czerwcu – otwarcie zaplanowano na październik 2029 r.
Spis treści:
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie im. Św. Jadwigi Królowej, we wtorek 23 czerwca, podpisał umowę z wyłonionym w przetargu konsorcjum firm Adamietz S.A. i Wodpol Sp. z o.o., który wybuduje Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie.
Wartość samego kontraktu budowlanego to 642,9 mln zł. Za pozostałe 120 mln placówka planuje kupić nowy sprzęt diagnostyczny i niezbędne wyposażenie.
SOR, blok operacyjny i poradnie w jednym
Nowy szpital będzie miał 34 tys. mkw. powierzchni i pięć kondygnacji. Zmieści się w nim 195 łóżek, w tym 117 klinicznych, 63 opieki jednego dnia i 15 intensywnej terapii. Centrum będzie mogło leczyć blisko 90 tys. pacjentów rocznie.
Zmieszczą się tam 24 poradnie specjalistyczne. Dzisiaj jest ich 21 – rozproszonych w różnych częściach KSW. Na liście znalazły się też: poradnia genetyczna, diagnostyki prenatalnej oraz otolaryngologiczna z zapleczem audiologicznym i foniatrycznym.

W nowym obiekcie znajdą się także Klinika Urologii Dziecięcej, Klinika Otolaryngologii, Klinika Alergologii i Mukowiscydozy oraz Klinika Kardiologii Dziecięcej.
Budynek zostanie podzielony na trzy główne części: ambulatoryjną, kliniczną oraz tzw. gorącą platformę z dziecięcym SOR-em, blokiem operacyjnym i oddziałem intensywnej terapii.
Centrum zostanie wyposażone m.in. w dwa tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, dwa angiografy oraz aparaty RTG stacjonarne i mobilne. Przy budynku powstanie ok. 380 miejsc parkingowych. W otoczeniu zaplanowano tereny zielone i instalacje fotowoltaiczne.
Będzie to jedyne tak duże i nowoczesne centrum pediatryczne na Podkarpaciu.

Dzieci leczą się poza regionem
Nowy szpital jest konieczny, ponieważ obecnie pacjenci z Podkarpacia często szukają specjalistycznej opieki pediatrycznej poza województwem. Marszałek Władysław Ortyl przypomniał, że jeszcze kilka lat temu region tracił przez to ok. 50 mln zł rocznie.
O budowie szpitala mówiło się od kilku lat od 2018 r. Dyrekcja placówki podkreśla, że jeszcze niedawno inwestycja wydawała się trudna do zrealizowania.
– To projekt, który jeszcze kilka lat temu wydawał się niemożliwy. Dzięki wspólnej pracy powstanie obiekt, który przez kolejne dekady będzie służył najmłodszym mieszkańcom regionu – powiedziała Barbara Rogowska, dyrektor KSW nr 2 w Rzeszowie.

Samorząd dokłada do budowy PCMD
Samorząd województwa na tę inwestycję zabezpieczył 460 mln zł, czyli ponad dwie trzecie całego kosztu. Unia Europejska dołożyła 211,8 mln zł, a budżet państwa 91,2 mln zł. PCMD powstanie łącznie za 763 mln zł.
Projekt budynku przygotowało w 2023 r. biuro Atelier Tektura. Funkcję inwestora zastępczego pełni firma BBC Best Building Consultants, która odpowiada za nadzór nad realizacją przedsięwzięcia.
Prace ruszą w czerwcu
Pierwsze prace przygotowawcze mają ruszyć jeszcze w czerwcu. Główne roboty budowlane rozpoczną się po zakończeniu budowy nowego lądowiska i parkingu wielopoziomowego. Zgodnie z harmonogramem Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma przyjąć pierwszych pacjentów w październiku 2029 r.
– Patrząc na inwestycje realizowane w tym szpitalu, wszystkie były wykonywane zgodnie z harmonogramem i na najwyższym poziomie. Jestem przekonana, że w 2029 roku otworzymy Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej – powiedziała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.


Bądź na bieżąco. Obserwuj ToRzeszów w Google News. Jesteśmy też na Facebooku i Instagramie.
