
Dla jednych to pierwsza kadencja w Sejmie, inni powrócili tam po przerwie, a jeszcze inni rzadko tam zaglądają. Jak radzą sobie posłowie z rzeszowskiego okręgu wyborczego? Sprawdziliśmy.
Zacznijmy od tego, że w wyborach, które odbyły się 15 października 2023 roku do Sejmu z Podkarpacia weszło 27 posłów, z czego 16 wybrano w okręgu nr 23 – rzeszowsko-tarnobrzeskim. I to większość z nich bierzemy pod lupę. I oceniamy, jak w szkole – w skali od 1 do 6.

Zbigniew Ziobro, Prawo i Sprawiedliwość
Kiedy Ziobro został wyborczą „jedynką” w Rzeszowie, wielu przecierało oczy ze zdumienia. Politycznie był to świetny ruch, bo były minister sprawiedliwości, który przejechał walcem po polskim wymiarze sprawiedliwości, nie musiał się specjalnie wysilać, aby zdobyć zaufanie wyborców PiS z Podkarpacia.
Jego aktywność jest jednak bliska zeru. Przez ten rok wypowiedział się z sejmowej mównicy zaledwie dwa razy, nie złożył żadnej interpelacji, zapytania, czy oświadczenia. Jego udział w głosowaniach to zaledwie 6 proc.
Trzeba jednak przyznać, że Zbigniew Ziobro jest usprawiedliwiony. Na wszystko wpłynęło bowiem zdrowie posła, który w minionym roku przeszedł poważne leczenie raka krtani.
Zbigniew Ziobro w Sejmie:
- wystąpienia: 2
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: brak aktywności
- udział w głosowaniach: 5,96 proc., 89 z 1493 głosowań
Ocena: 1

Ewa Leniart, Prawo i Sprawiedliwość
Była wojewoda podkarpacka z Dylągówki w Sejmie wyraźnie odżyła. Nie chodzi tylko o lepszą fryzurę, ale o odważniejsze wypowiedzi, nierzadko ramię w ramię z najważniejszymi politykami w partii.
Ewa Leniart nie zapomniała skąd pochodzi. Często pojawia się na różnych wydarzeniach w województwie, organizuje konferencje prasowe, gdzie martwi się o portfele kierowców TiR-ów, czy budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Kontrowersje wokół wycinki lasów. PiS w Rzeszowie: opinie mieszkańców uznano za „spam”
Pani doktor prawa z sejmowej mównicy korzystała do tej pory 67 razy (gównie w temacie ochrony zdrowia), złożyła 26 interpelacji, 5 pytań i 17 oświadczeń. Z frekwencją w Sejmie jednak bez większego szału. Ewa Leniart brała udział w 87,47 proc. głosowań.
Dodajmy, że była wojewoda jest przewodniczącą parlamentarnego Zespołu d.s Rozwoju Podkarpacia. To jej pierwsza kadencja przy ul. Wiejskiej.
Ewa Leniart w Sejmie:
- wystąpienia: 67
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: 50
- udział w głosowaniach: 87,47 proc., 1306 z 1493 głosowań
Ocena: 4

Paweł Kowal, Koalicja Obywatelska
Dla Pawła Kowala październikowe zwycięstwo to powrót do Sejmu. Tym razem wystartował z rzeszowskich list. Nic więc dziwnego, że sukces mocno świętował w hotelu należącym do jednej ze znanych w regionie przedsiębiorczyń.
Poseł, ze swoim fotografującym go w praktycznie każdej sytuacji asystentem, dosłownie lata po świecie, co jakiś czas lądując na sesji zdjęciowej z zupą mamy, w mieszkaniu na ul. Podwisłocze w Rzeszowie. Szare sprawy Podkarpacia trochę przykryła światowa polityka, no ale pan poseł obiecuje, że będziemy hubem odbudowującym Ukrainę. Na Podkarpaciu widywany na oficjalnych wydarzeniach, zwykle w towarzystwie prezydenta Rzeszowa, czy wojewody.
Paweł Kowal w Sejmie bywa, jest prymusem jeśli chodzi o głosowania, bo brał udział w 97 proc. z nich. Nawet wypowiedział się aż siedem razy. Nie napisał jednak ŻADNEJ interpelacji, zadał JEDNO pytanie w sprawach bieżących.
Jest przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. Działa w dwóch zespołach parlamentarnych ds. Aglomeracji Rzeszowskiej i Firm Rodzinnych.
Paweł Kowal w Sejmie:
- wystąpienia: 7
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: 1
- udział w głosowaniach: 97,32 proc., 1453 z 1493 głosowań
Ocena: 3

Adam Dziedzic, Trzecia Droga/Polskie Stronnictwo Ludowe
Dla inżyniera mechanika Adama Dziedzica, to pierwsza kadencja w Sejmie. Awans z wójta gminy Świlcza na posła.
W Sejmie dość pracowity – zabrał głos 58 razy, napisał 79 interpelacji, zadał 22 pytania w sprawach bieżących i wydał 6 oświadczeń. Udział w głosowaniach także na piątkę, bo według strony Sejmu, wynosi ponad 96 proc.
Adam Dziedzic zasiada w parlamentarnych zespołach ds.: Aglomeracji Rzeszowskiej, Wsparcia Motocyklistów oraz w Podkarpackim Zespole Parlamentarnym, czy w Delegacji Parlamentarnej Grupa ds. Przestrzeni Kosmicznej. Ma ośmioro asystentów społecznych. Co jakiś czas organizuje konferencje prasowe na Podkarpaciu.
Adam Dziedzic w Sejmie:
- wystąpienia: 58
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: 109
- udział w głosowaniach: 96,25 proc., 1437 z 1493 głosowań
Ocena: 5

Krystyna Skorowońska, Koalicja Obywatelska
Znana z charakterystycznych wyborów modowych i równie ciętego języka posłanka z Mielca pod względem aktywności zdecydowanie się wyróżnia. W tej kadencji wypowiadała się w Sejmie już 121 razy. Nie gorzej jest z pisaniem interpelacji, których system wykazał 84 (choć czasem pyta o to samo, ale w innych województwach). Oprócz tego ma na koncie 4 zapytania i 9 pytań w sprawach bieżących.
Frekwencja posłanki jest też imponująca. Jej udział w głosowaniach wyniósł aż 99,87 proc. Ale na tym nie koniec. Krystyna Skowrońska działa w dwunastu zespołach parlamentarnych i jeszcze jest przewodniczącą w trzech z nich. Stara się także brać udział w uroczystościach w regionie i często spotyka się z dziennikarzami na konferencjach prasowych.
Krystyna Skowrońska w Sejmie:
- wystąpienia: 121
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: 97
- udział w głosowaniach: 99,87 proc., 1491 z 1493 głosowań
Ocena: 6

Zdzisław Gawlik, Koalicja Obywatelska
Pochodzący z Dębicy poseł nie jest orłem, jeśli chodzi o sejmowe wystąpienia. Swoje zdanie postanowił wyrazić zaledwie 7 razy. Tyle też złożył interpelacji. Zdzisław Gawlik podnosił m.in. temat publicznych pikników promocyjnych, poprzedniego rządu. Zadał dwa zapytania i sześć pytań w sprawach bieżących.
Za to głosowań stara się nie opuszczać. Jego w nich udział wynosi aż 98 proc. Należy do takich zespołów parlamentarnych jak te, ds. Aglomeracji Rzeszowskiej, Towarzystw Budownictwa Społecznego i transformacji energetycznej do elektroprosumeryzmu.
Poseł nie zapomina o prezentowaniu się w podkarpackich mediach, co jakiś czas zwołując jakąś konferencję. To jego powrót do Sejmu.
Zdzisław Gawlik w Sejmie:
- wystąpienia: 7
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: 16
- udział w głosowaniach: 98,12 proc., 1465 z 1493 głosowań
Ocena: 3

Marcin Warchoł, Prawo i Sprawiedliwość
Aż trudno uwierzyć, że ten wygadany mężczyzna, dwutygodniowy minister sprawiedliwości w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego, wystąpił na posiedzeniach Sejmu zaledwie 17 razy. Za to napisał 70 interpelacji (martwił się m.in. jak na relacje ze Stanami Zjednoczonymi wpłyną publiczne wypowiedzi oraz wpisy szefa MSZ Radosława Sikorskiego atakujących prezydenta Donalda Trumpa), złożył 12 zapytań i aż jedno pytanie w sprawach bieżących. Brał udział w 91 proc. głosowań.
Przynależy do Parlamentarnego Zespołu Przeciwdziałania Bezprawiu – Bezpieczna Polska i Poselski Zespół Strażaków. Jeśli chodzi o jego podkarpackie aktywności, to nie widać go tutaj tak często, jak kiedyś.
Marcin Warchoł w Sejmie:
- wystąpienia: 17
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: 83
- udział w głosowaniach: 91,02 proc., 1359 z 1493 głosowań
Ocena: 4

Rafał Weber, Prawo i Sprawiedliwość
Poseł Rafał Weber na sejmową mównicę wchodził 85 razy, napisał 15 interpelacji (dwóm nie nadano biegu), miał 20 oświadczeń i zadał jedno pytanie w sprawach bieżących. Odnotowano jego 95-procentowy udział w głosowaniach.
Jest częścią parlamentarnych zespołów ds. Rozwoju Polski Wschodniej, „TAK dla budowy drogi ekspresowej S74” i „Tak dla rozwoju. CPK – Atom – Porty” oraz należy do Poselskiego Zespołu Strażaków. Od czasu do czasu wpada nawet do stolicy województwa, aby przed dziennikarzami pokrytykować rząd Donalda Tuska.
Rafał Weber w Sejmie:
- wystąpienia: 85
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: 36
- udział w głosowaniach: 95,04 proc., 1419 z 1493 głosowań
Ocena: 4

Krzysztof Sobolewski, Prawo i Sprawiedliwość
Jak to możliwe, że ten ważny w partii PiS polityk, nie pofatygował się na mównicę ANI RAZU? Statystyki nie kłamią. Tam, gdzie powinna być liczba jego wystąpień na posiedzeniach Sejmu, pisze jak byk, że ich brak.
Z interpelacjami nie jest tak tragicznie, bo zgłosił ich 15. Poseł martwił się m.in. o media publiczne, funkcjonowanie KPRM, zatrzymania żołnierzy Wojska Polskiego, dotacji na podkarpacką onkologię (to razem z innymi posłami z Podkarpacia), a nawet o usunięcie z wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku eksponatów o świętym męczenniku, franciszkaninie ojcu Maksymilianie Kolbe, rodzinie Ulmów z Podkarpacia i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W sprawach bieżących zadał jedno pytanie.
Jego udział w głosowaniach plasuje się na poziomie 91 procent. Poseł Sobolewski nie narzeka przy tym na zbyt wiele obowiązków, bo jest w jednym zespole parlamentarnym – „TAK dla budowy drogi ekspresowej S74”.
Krzysztof Sobolewski w Sejmie:
- wystąpienia: brak aktywności
- interpelacje, zapytania, oświadczenia: 16
- udział w głosowaniach: 91,16 proc., 1361 z 1493 głosowań
Ocena: 2