poniedziałek, 22 czerwca 2026
aktorzy OFF Rzeszów
Spektakl „Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie łatwą podróż do minionej dekady. | Fot. Wit Hadło

Lata 90. dla jednych były czasem wolności, nowych możliwości i kolorowego świata po latach PRL-u. Dla innych – okresem niepewności, chaosu i trudnych doświadczeń. Spektakl „Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90.” podczas festiwalu OFF RZESZÓW przywołał tamte czasy przez osobiste historie twórców i aktorów.


W niedzielę 21 czerwca, trzeciego dnia festiwalu teatru niezależnego OFF RZESZÓW, który odbywa się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej na Dużej Scenie wystąpił Analog Collective ze spektaklem „Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90”.

Szalone lata 90-te

Była to pierwsza dekada wolności po upadku komunizmu. Trwały szalone zmiany całego podejścia do życia, a wywołane transformacją ustrojową pojawiły się wielkie problemy egzystencjalne, których nie było w PRL-u, jak bezrobocie czy bezdomność.

Na stadionach działali cudotwórcy, po domach chodzili akwizytorzy a lekarzy korumpowali przedstawiciele firm medycznych. A ludzie szukali swoich szans w loteriach, teleturniejach i piramidach finansowych.

I o tych czasach opowiada spektakl „Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90”, będący też jeszcze czymś z pogranicza seansu terapeutycznego.

OFF Rzeszów Mleko w tubce
Spektakl „Mleko w tubce tach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie zawsze łatwą podróż do dekady. | Fot. Wit Hadło

Nadzieje, klęski i stracone złudzenia

Wtedy właśnie dorastali bohaterzy spektaklu: Rafał, Miłosz, Malwina, Marek i Iza. Imiona ich są zgodne z imionami aktorów grających w tym przedstawieniu, ponieważ opowiadają oni swoje własne autentyczne historie.

Zanurzają się oni w swoje wspomnienia i wywlekają na światło dzienne własne nadzieje, klęski, niepewności i stracone złudzenia. A także, w formie konfliktu pokoleń ze swoimi rodzicami, przedstawiają kontrowersyjne z naszego punktu widzenia metody wychowawcze, które wtedy były normą.

Dzięki eksponatom z dzieciństwa, spektakl balansuje pomiędzy wystawą a dokumentem. Zabiera w podróż w czasie i konfrontuje z tym, co nas ukształtowało.

aktorka OFF Rzeszów
Spektakl „Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie łatwą podróż do minionej dekady. | Fot. Wit Hadło
aktorzy na scenie
Spektakl „Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie łatwą podróż do minionej dekady. | Fot. Wit Hadło

„Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90”

  • Reżyseria: Agata Biziuk
  • Tekst: Agata Biziuk i Anna Domalewska
  • Scenografia i kostiumy: Maks Mac
  • Muzyka: Grzegorz Rdzak
  • Choreografia: Krystyna Lama Szydłowska

Obsada:

  • Izabela Zachowicz,
  • Marek Zimakiewicz,
  • Miłosz Konieczny,
  • Rafał Derkacz,
  • Malwina Czekaj.

OFF RZESZÓW 2026 – Spektakl „Mleko w tubce – o dzieciństwie w latach 90” [ZDJĘCIA WIT HADŁO]

Spektakl „Mleko w tubce tach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie zawsze łatwą podróż do dekady. | Fot. Wit Hadło
Spektakl „Mleko w tubce tach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie zawsze łatwą podróż do dekady. | Fot. Wit Hadło
Spektakl „Mleko w tubce tach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie zawsze łatwą podróż do dekady. | Fot. Wit Hadło
Spektakl „Mleko w tubce tach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie zawsze łatwą podróż do dekady. | Fot. Wit Hadło
Spektakl „Mleko w tubce tach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie zawsze łatwą podróż do dekady. | Fot. Wit Hadło
Spektakl „Mleko w tubce tach 90.” zabrał widzów OFF RZESZÓW w sentymentalną, ale nie zawsze łatwą podróż do dekady. | Fot. Wit Hadło
REKLAMA
Udostępnij.

Od urodzenia mieszka w Rzeszowie. Lubi podróże, jazz i muzykę poważną graną na żywo, a także teatr. Nie rozstaje się z aparatem.

Zostaw Komentarz