
Nowa strategia mieszkaniowa rządu stawia na wynajem i wsparcie budownictwa społecznego. Jakie zmiany czekają spółdzielnie oraz osoby poszukujące mieszkań? O tym rozmawiano w Rzeszowie.
Spis treści:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało zmiany w prawie mieszkaniowym, które mają zrewolucjonizować rynek nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy dotyczą m.in. finansowania społecznego budownictwa mieszkaniowego, zmian w prawie spółdzielni mieszkaniowych, a także wprowadzenia kredytów na korzystnych warunkach dla spółdzielni i Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS).
W czwartek, 20 lutego, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie dotyczące strategii mieszkaniowej rządu na najbliższe lata. W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele TBS, Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) oraz działających na terenie Rzeszowa spółdzielni mieszkaniowych.

Nowe zasady finansowania budownictwa społecznego
Rząd planuje wprowadzenie nowych zasad finansowania budownictwa społecznego, komunalnego i socjalnego. W budżecie na ten rok zaplanowano co najmniej 2,5 mld złotych na bezzwrotne wsparcie dla TBS-ów, SIM-ów oraz spółdzielni mieszkaniowych.
SPRAWDŹ: Ciepłe Mieszkanie 2.0. W Rzeszowie ruszył nabór wniosków o dotacje
Według Tomasza Lewandowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, nowe przepisy mają na celu wsparcie młodych ludzi, którzy coraz częściej decydują się na najem zamiast zakupu nieruchomości na kredyt.
– Z priorytetu własnościowego przechodzimy na kwestie najmu, który najbardziej istotny jest dla ludzi młodych – powiedział Lewandowski.
Zmiany w prawie spółdzielni mieszkaniowych
Planowane zmiany dotyczą także spółdzielni mieszkaniowych, które uzyskają nowe instrumenty prawne i finansowe, dotychczas dostępne jedynie dla samorządów i TBS-ów. Projekt ustawy ma trafić do parlamentu w marcu, a wśród założeń znalazły się m.in.:
- dostęp do bezpłatnych grantów dla spółdzielni mieszkaniowych,
- wprowadzenie kredytów mieszkaniowych na 50 lat z oprocentowaniem na poziomie 1 procenta,
- zmiany w sposobie organizacji walnych zgromadzeń – m.in. wycofanie możliwości głosowania na piśmie.
– Zlikwidowana zostanie możliwość nieograniczonego udzielania pełnomocnictw innym osobom, co często patologizowało życie spółdzielni – wyjaśniał w Rzeszowie Tomasz Lewandowski.

Będą konsultacje społeczne i międzyresortowe
Zmiany w prawie mieszkaniowym obejmą także przepisy dotyczące własności lokali, co bezpośrednio wpłynie na 180 tys. wspólnot mieszkaniowych w Polsce. Zanim to jednak nastąpi Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje szerokie konsultacje społeczne oraz międzyresortowe, aby nowe przepisy jak najlepiej odpowiadały na potrzeby mieszkańców. Nie chce bowiem powielać błędów poprzedników, którzy niejednokrotnie i z różnym skutkiem próbowali wprowadzać rewolucję na rynku mieszkaniowym.
– Jedne programy cieszyły się dużym zainteresowaniem, inne okazywały się nietrafione. Dlatego rząd Koalicji 15 października przygotowując program związany z rozwojem budownictwa mieszkaniowego, chce szeroko konsultować przyjęte założenia z osobami, które mają największą wiedzę i doświadczenie w tym temacie – zapowiedziała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka..
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podkreślił w trakcie spotkania strategiczne znaczenie nowych przepisów dla rozwoju budownictwa komunalnego i społecznego w mieście. Przypomniał, że Rzeszów już rozpoczął realizację projektu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, a miasto planuje sięgnąć po dodatkowe środki na rozwój budownictwa komunalnego.
Prezydent zaznaczył, że wsparcie finansowe jest kluczowe nie tylko dla Rzeszowa, ale także dla innych miast Podkarpacia, które oczekują na rozwiązania problemów z TBS-ami oraz SIM-ami.
Zmiany w prawie mieszkaniowym. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Projekt ustawy ma trafić do parlamentu już w marcu, a po zakończeniu konsultacji społecznych i międzyresortowych, planowane jest jego wdrożenie.
Jak zapowiedział w Rzeszowie przedstawiciel rządu zmiany w prawie mieszkaniowym mają na celu przede wszystkim ułatwienie dostępu do mieszkań, zwłaszcza dla młodych ludzi oraz wsparcie dla spółdzielni mieszkaniowych. Czy nowe przepisy rzeczywiście przyniosą rewolucję na rynku nieruchomości? Czas pokaże, ale już teraz wiadomo, że jeśli dojdzie do zmian, to będą one miały duży wpływ na rozwój budownictwa społecznego w Polsce.