
Dziś, w piątek 14 marca, miasto wydało oficjalne pozwolenie na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA). Obiekt zlokalizowany przy ul. Wyspiańskiego ma kosztować 194 mln złotych.
Spis treści:
Chociaż prace wyburzeniowe stadionu Resovii Rzeszów trwają już od kilku tygodni, miasto dopiero dziś wydało oficjalną zgodę na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.
Konrad Fijołek: można budować PCLA
O tej decyzji poinformował dziś w mediach społecznościowych prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
– Dobra wiadomość tuż przed weekendem – napisał. – Dziś wydaliśmy pozwolenie na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, czyli jednego z najnowocześniejszych w kraju stadionów lekkoatletyczno-piłkarskich.
Dodał przy tym, że tę wiadomość przekazuje wraz z Władysławem Ortylem, marszałkiem województwa podkarpackiego, z którym dziś rozmawiał o ważnych dla miasta i województwa projektach.
Problemy z finansowaniem nowego stadionu
Prezydent Fijołek przypomniał też, że władze samorządowe województwa współfinansują budowę PCLA. Umowa zakłada bowiem, że Ministerstwo Sportu i Turystyki przekaże 50 procent pieniędzy, a samorząd województwa i miasto Rzeszów po 25 procent.
POLECAMY: Biurowiec Corner Point stanie obok placu Balcerowicza
Koszt budowy nowego stadionu przy ul. Wyspiańskiego to 194 mln zł, ostatnio były jednak problemy z finansowaniem inwestycji. Wniosek w tej sprawie do ministerstwa złożył wiceprezydent Rzeszowa Marcin Deręgowski. Chodziło o to, by ministerstwo wywiązało się z u mowy i zwiększyło finansowanie do obiecanych 50 procent, czyli 98 mln złotych.
Problemy z finansowaniem inwestycji były też ze strony podkarpackiego urzędu marszałkowskiego. Udział samorządu województwa w finansowaniu budowy, na początku stycznia 2025 roku wynosił zaledwie 15 procent, a nie zakładaną w umowie jedną czwartą potrzebnej kwoty. Na szczęście obecnie nie ma problemów w tym temacie.
Ta inwestycja rodziła się w bólach
Plany budowy nowego stadionu przy ul. Wyspiańskiego, powstały kilkanaście lat temu, jeszcze za czasów śp. prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.
Nie ma co ukrywać, że przygotowanie tej inwestycji rodziło się w bólach – były problemy m.in. z przetargami, finansowaniem oraz sąsiadami, którzy próbowali blokować budowę stadionu.
Mieszkańcy Rzeszowa żyli też przez jakiś czas próbą zamiany działek przy stadionie za tereny na którym stoi plac Balcerowicza przy ul. Moniuszki. Obecnie inwestycja idzie jednak do przodu i nie słychać o większych problemach.

Co będzie w centrum lekkoatletycznym
Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki powstaje w miejscu po dawnym stadionie Resovii Rzeszów. Ma to być jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce. Przyszły obiekt będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki i ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów, czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18.
Nowy stadion będzie wyposażony m.in. w bieżnie czterystumetrową i krytą stupięćdziesięciometrową, a także skocznie do skoku w dal, wzwyż i o tyczce.
ZOBACZ TEŻ: Nowe wizualizacje stadionu PCLA w Rzeszowie. Tak ma wyglądać nowoczesny obiekt
Druga funkcja stadionu będzie piłkarska i ma spełniać kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Boisko do gry będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.
Na trybunach ma zostać wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców drużyny gospodarzy, sektor dla gości VIP oraz minimum pięćdziesiąt miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących prawie osiem tysięcy widzów.
PCLA w Rzeszowie ma zostać oddane kibicom i sportowcom w 2026 roku.
Śledź nas na Facebooku i Instagramie, aby nie przegapić najnowszych informacji!