
Te pieniądze „leżą na ulicy”, wystarczy po nie sięgnąć – mówi o ruszającej niebawem kolejnej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa. Przypomina, że w ubiegłym roku osiedlu Bzianka na realizację inwestycji z RBO wystarczyło kilkanaście głosów.
Spis treści:
Budżet Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok to 15,7 mln zł. Taką kwotę zatwierdzili pod koniec lutego radni miejscy.
Baranówka już zaplanowała inwestycje
Jak się okazuje niektóre rady rzeszowskich osiedli dokładnie wiedzą na co chcą przeznaczyć pieniądze z tegorocznego rozdania. Ponieważ w tym roku projekty w RBO 2026 trzeba będzie zgłosić nieco wcześniej, już zaczęły ich opracowywanie.
W tym roku będzie to rewitalizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 25, kontynuacja alei wiśniowej, czyli park owocowy przy ulicy Raginisa oraz dodatkowe urządzenia zabawowe dla przedszkoli
wylicza Mateusz Maciejczyk, przewodniczący Rady Osiedla Baranówka IV i radny miejski.
Zarządzane przez niego osiedle co roku wykorzystuje każdą możliwość dofinansowania inwestycji, które mają poprawić komfort życia mieszkańców. Powstały tam m.in. place zabaw, siłownia zewnętrzna czy pumptrack.
– RBO dał nam rzeczywiście wiele inwestycji. Jedna z większych, to zagospodarowanie około półhektarowego terenu, na którym powstał park kieszonkowy, pumptrack i funpark. W rejonie górki saneczkowej powstał z kolei plac zabaw. Mamy też psi park, a z ostatniej edycji alejkę wiśniową z paleniskiem i miejscem na grilla dla mieszkańców – mówi przewodniczący.
SPRAWDŹ: Rzeszowski Budżet Obywatelski 2025. Lista zwycięskich projektów
Rada Mieszkańców namawia do głosowania na RBO
Baranówka składa też wnioski do kategorii trzeciej czyli programów miejskich, z których realizuje cykl imprez „Aktywnie, wesoło i zdrowo na osiedlu Baranówka”, skupiający się głownie na animacjach i zabawach dla najmłodszych oraz na organizacji imprezy osiedlowej z okazji zakończenia wakacji.
Jak mówi przewodniczący – jedyny problem jest w ilości głosujących osób.
– Ale co roku, do głosowania zachęcają mieszkańców członkowie naszej rady, którym bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie – dodaje przewodniczący Maciejczyk.
Mieszkańcy Baranówki zadowoleni z efektów
– Plac zabaw jest bardzo fajny, dzieciom podoba się szczególnie rura, dzięki której ćwiczą kreatywność – mówi pani Magdalena, mieszkanka osiedla Baranówka, która obiecuje, że w tym roku na pewno zagłosuje na lokalny projekt w RBO.
Kolejny z mieszkańców pan Grzegorz, na Baranówkę przeprowadził się niedawno, ale już wie, że plac zabaw powstał dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. Zaznacza jednak, że nie wszyscy mieszkańcy osiedla szanują to, że mają takie miejsce do wypoczynku.
Jak jest czysto i ładnie, to dzieci się bawią, dorośli ćwiczą. Uważam, że takich miejsc powinno być więcej, dlatego zagłosuję w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Mam nadzieję, że złożą fajne projekty
dodaje pan Grzegorz.

RBO to szansa dla mniejszych osiedli
Jak się okazuje, nie wszystkie rzeszowskie osiedla wykorzystują pieniądze z RBO. Pogwizdów Nowy i Zwięczyca w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego w ogóle nie zgłosiły zadań do realizacji.
– Mocno mnie to zdziwiło, bo są osiedla, które wymagają inwestycji, a mieszkańcy zgłaszają je do nas, jako do rady miasta. Naprawdę zachęcam do składania wniosków, bo nie jest to skomplikowany proces, wystarczy kilkanaście podpisów mieszkańców i opis zadania oraz wskazanie lokalizacji – przypomina radny Maciejczyk.
Te pieniądze „leżą na ulicy”, wystarczy po nie sięgnąć, więc gorąco zachęcamy do składania wniosków
przekonuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Gernand przypomina, że zmiany w regulaminie RBO, wprowadzone w ubiegłym roku przez prezydenta Rzeszowa, miały na celu to, by z tych pieniędzy mogły skorzystać wszystkie rzeszowskie osiedla.
– Wcześniej pojawiały się sygnały z mniejszych osiedli, że nie mają siły przebicia, nie mają szans z dużymi osiedlami, gdzie mieszka najwięcej ludzi – wyjaśnia rzecznik prezydenta.
Jako przykład dofinansowania małego osiedla podaje osiedle Bzianka, gdzie kilkanaście głosów zdecydowało o tym, że zmodernizowana i rozbudowana została remiza Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów – Bzianka.
Bądź na bieżąco! Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!
Pieniędzy starczy dla każdego
W Rzeszowie są trzydzieści trzy osiedla, z których tylko pięć ma poniżej dwóch tysięcy mieszkańców, a w ubiegłorocznym RBO oddano ogółem 100 tys. 370 głosów.
Każde zadanie na danym osiedlu, które zdobędzie największą liczbę głosów będzie realizowane, więc zachęcam serdecznie do głosowania
zapewnia Anna Woźniak-Kunicka, przewodnicząca Miejskiej Komisji ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.
W ubiegłorocznym rozdaniu kwota na zadania osiedlowe została zwiększona, tak aby każde osiedle otrzymało pieniądze na realizację zgłoszonego zadania.
– Tu wzięliśmy pod uwagę ilość zameldowanych mieszkańców – wyjaśnia przewodnicząca, dodając, że małe osiedla do 2 tys. mają do dyspozycji 300 tys. złotych, a duże – powyżej 2 tys. mieszkańców – 400 tys. złotych

Pieniądze na inwestycje i rekreację
W tym roku komisja spodziewa się, że wpłynie spora ilość zadań osiedlowych, wśród których będą przeważać modernizacje lub budowy obiektów sportowych, zadania skupiające się na nasadzaniu lub rewitalizacji zieleni oraz zadania inwestycyjne typu nakładki drogowe czy uzupełnienia oświetlenia.
– Mam nadzieję, że w tym roku projekty zgłoszą wszystkie rzeszowskie osiedla. Upiększajmy wspólnie nasze miasto – apeluje Anna Woźniak-Kunicka.
Masz jakiś ciekawy temat? Napisz do nas: re******@to*******.pl.