
Uczniowie z Rzeszowa i całego Podkarpacia już dziś zasiądą do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. W tym roku czeka ich kilka istotnych zmian, m.in. dłuższy czas pisania i szerszy zakres lektur.
We wtorek, 13 maja o godz. 9, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych w całym kraju, rozpoczynają egzamin ósmoklasisty z języka polskiego.
Na Podkarpaciu do egzaminu przystąpi ponad 19 tysięcy uczniów, z czego ponad 2315 w samym Rzeszowie – wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. W ubiegłym roku egzamin w stolicy regionu pisało nieco więcej uczniów – 2398.
Jest obowiązkowy, ale każdy zdaje
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, ale nie ma progu zaliczeniowego. Każdy, kto do niego przystąpi, formalnie go „zdaje”. Wyniki mają jednak kluczowe znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
CZYTAJ TAKŻE: Orlik przy IV LO będzie mieć nową murawę
W tym roku uczniowie zmierzą się z językiem polskim we wtorek (13 maja), z matematyką w środę (14 maja), a z językiem obcym nowożytnym – najczęściej angielskim – w czwartek (15 maja).
Egzamin ósmoklasisty potrwa dłużej
Tegoroczny egzamin z języka polskiego potrwa 150 minut, czyli pół godziny dłużej niż w poprzednich latach. Uczniowie posiadający zaświadczenia o specjalnych potrzebach, mogą pisać go nawet przez 225 minut. Egzamin przeprowadzany jest wyłącznie w formie pisemnej, bez użycia słowników i innych pomocy naukowych.
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego składa się z dwóch części: pierwsza to zadania zamknięte i otwarte, druga to dłuższa wypowiedź pisemna – zwykle rozprawka lub opowiadanie.
W 2025 roku uczniowie muszą przygotować się też na rozszerzoną listę lektur, która obejmuje utwory omawiane w klasach IV–VII – m.in.: „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy czy „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa
Wyniki w lipcu
Ósmoklasiści mogą się więc w tym roku spodziewać na egzaminie m.in. znajomości treści i problematyki lektur obowiązkowych, analizy i interpretacji tekstów literackich i nieliterackich czy tworzenia różnych form wypowiedzi pisemnej, w tym opowiadania, rozprawki, przemówienia.
ZOBACZ TEŻ: Rewolucja w podkarpackich szkołach. Ponad 1100 placówek z pracowniami AI i STEAM
Warto też pamiętać, że w zadaniach egzaminacyjnych szczególny nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności związanych z argumentowaniem, wnioskowaniem oraz formułowaniem opinii.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 zostaną ogłoszone 3 lipca. To wtedy uczniowie dowiedzą się, jak poradzili sobie na egzaminie i czy ich wyniki pozwolą dostać się do wymarzonych szkół średnich.