
Wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów za Rzeszów, by przenieść się do czasów galicyjskich arystokratów. W sierpniu pałac w Tyczynie i okalający go park będzie można zwiedzić z przewodnikiem.
Spis treści:
Na wzniesieniu przy wjeździe do Tyczyna od strony Rzeszowa, pośród starodrzewu i ukrytych w zieleni alejek, znajduje się miejsce, w którym historia splata się z przyrodą i architekturą. To właśnie tu, pomiędzy Strugiem i Hermanówką, stoi XIX-wieczny Pałac Wodzickich – dawna siedziba galicyjskich rodów ziemiańskich, dziś pełniąca funkcję szkoły średniej.
W sierpniu pałac w Tyczynie otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Bezpłatne zwiedzanie rezydencji i parku odbędzie się 10 i 24 sierpnia (niedziele), w godzinach 14 –16. Przewodniczką będzie Zofia Domino z Towarzystwa Miłośników Ziemi Tyczyńskiej.
Uczestnicy poznają dzieje tego niezwykłego miejsca, obejrzą wnętrza pałacu oraz przejdą się po zabytkowym parku krajobrazowym.
POLECAMY: Furia w Bieszczadach! Tajemnicza Solina z kolejną atrakcją dla całych rodzin
Od dworku Pileckich do rezydencji hrabiego
Historia tyczyńskiego zespołu dworskiego sięga co najmniej XVIII wieku. Już w czasach Pileckich i Branickich na wzgórzu istniały tu dwory – najpierw drewniany, później modrzewiowy. Obecny pałac powstał w latach 1862–1869 z inicjatywy hrabiego Ludwika Wodzickiego.
W kolejnych dekadach był rozbudowywany – m.in. według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego. Powstał pawilon gościnny, oranżeria, portyk oraz wieże flankujące główną elewację. Ostateczny kształt nadano mu pod koniec XIX wieku – łącząc cechy neogotyku z elementami innych stylów epoki.
Do dziś zachował się zewnętrzny wystrój pałacu z tego okresu – bogaty, eklektyczny, niegdyś porośnięty winoroślą. Wewnątrz najlepiej przetrwał hol główny z marmurową posadzką, reprezentacyjną klatką schodową, kominkiem w drewnianej obudowie oraz antresolą. W niektórych salach można jeszcze podziwiać neorokokowe sztukaterie i oryginalne rozety. Przy odpowiedniej dozie szczęścia można natknąć się także na resztki dawnego umeblowania.

Park krajobrazowy i ślady przeszłości
Park otaczający pałac w Tyczynie zajmuje blisko 12 hektarów. Jego obecny układ powstał w XIX wieku i nawiązuje do naturalistycznej idei parku krajobrazowego – z polanami widokowymi, alejami grabowymi i swobodnym układem ścieżek.
W parku rośnie ponad 1500 drzew i krzewów reprezentujących aż 46 gatunków. Aż 40 z nich to pomniki przyrody – w tym potężne dęby, graby, lipy i buki, a także rzadko spotykane: tulipanowiec amerykański, miłorząb dwuklapowy czy katalpa.
Dawniej w parku znajdowała się oranżeria, bażantarnia, ogród włoski z fontanną, a nawet maneż do ujeżdżania koni. Do dziś zachowały się jedynie pojedyncze elementy – jak lodownia i fragmenty ogrodzenia z początku XX wieku. Park, podobnie jak pałac, od 1968 roku znajduje się pod ochroną konserwatorską.

Pałac w Tyczynie. Miejsce, które wciąż żyje
Po II wojnie światowej pałac został upaństwowiony i zaadaptowany na potrzeby szkolnictwa. Dziś mieści się tu Zespół Szkół prowadzony przez Powiat Rzeszowski. Choć wiele się zmieniło, duch dawnej rezydencji nadal unosi się w zabytkowych wnętrzach i cieniu starych drzew.
Zwiedzanie odbędzie się pod adresem: Tyczyn, ul. Grunwaldzka 25. Organizatorami wydarzenia są: Powiat Rzeszowski, Zespół Szkół w Tyczynie, Burmistrz Tyczyna Janusz Błotnicki oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tyczyńskiej.
Wstęp wolny – bez zapisów. Wystarczy przyjść. (źródło: Gmina Tyczyn)
Tworzymy nowy rzeszowski portal miejski. Polub nas na Facebooku, obserwuj na Instagramie.