Zamknij Menu
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
  • Aktualności
  • MAGAZYN
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
Polecamy

Konkurs na Bibliotekę Nową. Architekt Jakub Krzysztofik: Presja od początku była wyraźna, Konrad Fijołek podyktował sędziom swoje rankingi

2026-01-08

Co słychać na osiedlach? Śródmieście mówi o odblokowaniu Matejki i nowym placu zabaw

2026-02-03

Social media, influencerzy i deepfake – nowa era manipulacji w internecie. Czy da się przed nią obronić?

2026-03-15
Facebook Instagram YouTube
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
wtorek, 9 czerwca 2026
Facebook Instagram YouTube TikTok
  • Aktualności
  • MAGAZYN
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
Strona Główna»Aktualności»„Lans” na Nawrockiego? Podkarpaccy politycy PiS na paradzie Polonii w Chicago
Aktualności

„Lans” na Nawrockiego? Podkarpaccy politycy PiS na paradzie Polonii w Chicago

Paulina BajdaPaulina Bajda2025-05-06
Facebook Twitter WhatsApp Email
Podkarpaccy politycy PiS w Chicago spotkali się z nawrockim
Delegacja podkarpackich urzędników przywitała na paradzie Polonii w USA Karola Nawrockiego. | Fot. scrn. RMF FM – Paweł Żuchowski

„To nie Polonia witała się na tych zdjęciach z Karolem Nawrockim w Chicago, a politycy Prawa i Sprawiedliwości” – poinformował amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Okazuje się, że kandydata na prezydenta radośnie witali przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego. Na polonijnej paradzie w Chicago, byli jednak nie tylko oni. Osobny wyjazd zorganizował Urząd Miasta Rzeszowa. Do USA poleciała m.in. wiceprezydentka Krystyna Stachowska.

Spis treści:

  • Czule przywitali kandydata Nawrockiego
  • Zidentyfikowani przez internautów
  • Urząd Marszałkowski wyjaśnia
  • Spotkanie z Nawrockim było przypadkowe
  • Rzeszów też się pokazał w Chicago
  • Miasto: Krystyna Stachowska poleciała służbowo
  • Z kandydatem się nie spotkała

W sobotę, 3 maja, w Chicago odbyła się 134. parada z okazji święta Konstytucji 3 Maja. To jedno z ważniejszych wydarzeń polonijnych w USA, które co roku gromadzi ponad sto grup i organizacji polonijnych.

Czule przywitali kandydata Nawrockiego

Jak poinformowały media, w paradzie wzięli udział także polscy politycy, w tym kandydat na prezydenta RP – Karol Nawrocki, wraz ze swoją świtą, m.in. z posłami PiS Januszem Kowalskim i Adamem Bielanem.

Obecność Nawrockiego była częścią jego kampanii wyborczej, która wywołała konsternację wśród organizatorów. Chcieli oni uniknąć polityki w tym ważnym dla Polonii dniu.

Okazuje się, że paradzie wzięli też udział podkarpaccy politycy PiS, których reporter RMF FM uchwycił na zdjęciach w momencie radosnego witania Karola Nawrockiego.

Dziennikarz był przekonany, że to amerykańska Polonia tak czule wita kandydata i z błędu wyprowadzili go dopiero jego internetowi obserwatorzy. Pod zdjęciami pojawił się komentarz, że: „To nie Polonia wita się z Karolem Nawrockim, a politycy PiS”.

Nie, to nie Polonia Amerykańska wita się z Karolem Nawrockim na tych zdjęciach zrobionych w czasie Parady w Chicago. Kto jeszcze paradował? To… politycy z Podkarpacia.

„To nie Polonia wita się z Karolem Nawrockim a politycy PiS” – napisali do mnie internauci, którzy widzieli… pic.twitter.com/oamNTW80mO

— Paweł Żuchowski (@p_zuchowski) May 5, 2025

Zidentyfikowani przez internautów

Czujni internauci od razu zidentyfikowali osoby, które pojawiły się na fotografiach. To:

  • wicemarszałek województwa Piotr Pilch (PiS),
  • przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz (PiS),
  • wiceprzewodniczące Sejmiku Renata Knap (PiS)
  • i Joanna Bril (PiS).

CZYTAJ TAKŻE: 900 tys. złotych od marszałka dla PKOl zamiast dla klubów sportowych

Dodatkowo w delegacji znaleźli się radni województwa podkarpackiego niezwiązani z PiS: Renata Butryn (PO) oraz były libero reprezentacji Polski w siatkówce Krzysztof Ignaczak (PSL i Trzecia Droga).

Delegację uzupełnił przedstawiciel kancelarii zarządu – Dariusz Pawłowski, także sekretarz województwa podkarpackiego Katarzyna Sołek – ogółem osiem osób.

Urząd Marszałkowski wyjaśnia

Jak informuje Adrian Biernacki, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego, samorząd podkarpacki regularną współpracę z Polonią amerykańską rozpoczął w lipcu 2016 roku, kiedy odbyło się I Forum Polonii Amerykańskiej na Podkarpaciu. Od tego czasu cyklicznie delegacje z województwa brały udział w wydarzeniach organizowanych m.in. w Chicago (w latach 2017, 2018, 2022, 2023, 2024, 2025).

– W tym roku głównymi punktami programu wizyty – planowanej od kilku miesięcy – był udział w Paradzie z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja, spotkaniach z Polonią organizowanych przez Związek Klubów Polskich, oficjalnym przyjęciu w Konsulacie Generalnym RP w Chicago, uroczystościach pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz mszy świętej za Polonię w kościele pw. św. Cyryla i Metodego

wylicza rzecznik prasowy marszałka.

Spotkanie z Nawrockim było przypadkowe

Dodaje, że koszt biletu lotniczego w obie strony wyniósł 5 793,67 złotych za osobę, co łącznie daje ponad 46 tys. złotych. Pozostałe koszty będą znane po finalizacji procedur związanych z rozliczeniem delegacji.

Przekonuje, że spotkanie z kandydatem na prezydenta było przypadkowe, a urząd marszałkowski nie miał wpływu na to wydarzenie.

– Nadmieniam, że nie posiadaliśmy informacji o planowanych spotkaniach Pana K. Nawrockiego, a sam proces przygotowań wizyty był procedowany od kilku miesięcy – informuje.

Rzeszów też się pokazał w Chicago

Jak się okazuje nie tylko delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego wzięła udział w polonijnej paradzie w Chicago. Dołączyli do nich także przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa – w tym wiceprezydentka Krystyna Stachowska.

CZYTAJ TAKŻE: Konrad Fijołek o zagranicznych delegacjach: To nie biuro wycieczkowe, to dyplomacja samorządowa

Sama Krystyna Stachowska do dziś nie chwaliła się w mediach społecznościowych udziałem w paradzie. Była jednak obecna na zdjęciach publikowanych przez innych uczestników delegacji.

– To był jeden z najważniejszych momentów dla polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych – 134. parada z okazji święta Konstytucji 3 Maja w sercu Chicago – napisała na Facebooku wiceprezydentka.

Miasto: Krystyna Stachowska poleciała służbowo

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa informuje, że wiceprezydentka do Chicago pojechała służbowo – na zaproszenie środowiska polonijnego, wraz z trzema innymi pracownikami urzędu.

– Głównym celem jej wyjazdu było uczestnictwo w paradzie oraz spotkanie z przedstawicielami zespołów polonijnych, którzy biorą udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

wyjaśnia urzędnik.

Dodaje, że miasto Rzeszów chce bardziej zaangażować się w organizację imprezy, ze względu na spadającą liczbę zespołów folklorystycznych. Dlatego do organizacji festiwalu włączyła się też Estrada Rzeszowska.

– Wiceprezydent Stachowskiej towarzyszyli pracownik Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa oraz dwie osoby reprezentujące Estradę Rzeszowską – wyjaśnia.

Krystyna Stachowska na paradzie w Chicago.
Krystyna Stachowska w Chicago pozowała do zdjęć z flagą Rzeszowa. | Fot. FB / Piotr Pilch

Z kandydatem się nie spotkała

Wyjazd jeszcze się nie skończył, delegacja wyjechała bowiem 1 maja, a do Polski ma wrócić dzisiaj. Miasto Rzeszów pokryło jej koszty biletów samolotowych do Stanów Zjednoczonych oraz noclegów.

Koszty biletów lotniczych wyniosły łącznie 20 tysięcy złotych, a zakwaterowania około 16 tysięcy złotych. Wydatki zostały pokryte ze środków budżetu miasta

wylicza Marzena Kłeczek-Krawiec, szefowa Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Marzena Kłeczek-Krawiec dodaje, że wyjazd delegacji z urzędu nie był łączony z delegacją od marszałka. Miejska delegacja uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach, m.in. w paradzie 3 Maja, spotkaniu z Polonią czy składaniu kwiatów pod pomnikiem Kościuszki. Krystyna Stachowska nie spotkała się natomiast z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim.


Dołącz do nas! Jesteśmy na Facebooku i Instagramie.

REKLAMA
krystyna stachowska platforma obywatelska prawo i sprawiedliwość sejmik województwa podkarpackiego urząd miasta rzeszowa
Udostępnij. Facebook Twitter Email WhatsApp
Paulina Bajda

Od ponad dwudziestu lat w podkarpackich mediach. Pisała m.in. dla Nowin, współpracowała z TVN. Przez lata była redaktorką naczelną Gazety Bieszczadzkiej i Echa Bieszczadów. Aż przyszedł czas na toRzeszow.pl. | Kontakt: paulina.bajda@torzeszow.pl

Podobne wpisy

Koniec oczekiwania. Rzeszów otwiera baseny odkryte i miejskie kąpielisko

2026-06-09

Bezpłatne badania i konsultacje. W piątek i sobotę akcja „Zdrowie w Twoich rękach”

2026-06-08

Dobra wiadomość dla rzeszowskich działkowców. Miasto dołoży 100 tys. zł do inwestycji w ogródkach

2026-06-08

Jeden komentarz

  1. Maciej na 2025-05-06 15:21

    Urząd Miasta mógł lecieć 1 mają, a Marszałkowski 29 kwietnia, po co tak wcześnie. Chyba że lans przewodniczącej Bril która w socialach się chwali że to któryś z rzędu pobyt w USA na koszt podatników z Podkarpacia

    Odpowiedź
Zostaw Komentarz Anuluj odpowiedź

Bądźmy w kontakcie
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • TikTok
Najnowsze

Uniwersytet Rzeszowski świętował 25-lecie. Zobacz zdjęcia z jubileuszowej gali

2026-06-09

156 mln zł w cegłach. Rzeszowska spółka odbiorcą tony heroiny z Dubaju

2026-06-09

W żłobkach powstaną sale sensoryczne. Podkarpacie dostanie blisko 3,9 mln zł

2026-06-09

Pili razem alkohol, później pobili i okradli 67-latka. Trzy osoby trafiły do aresztu

2026-06-09

Koniec oczekiwania. Rzeszów otwiera baseny odkryte i miejskie kąpielisko

2026-06-09
Wydarzenia
kwi 29
Zdjęcie z cyklu "Zanim się obudzisz". | Fot. Jarosław Łojko
„Zanim się obudzisz”. Powiśle w obiektywie Jarosława Łojko
cze 10
Spotkanie z Michałem Bilewiczem
Spotkanie z Michałem Bilewiczem wokół książki „Traumaland”
cze 11
Spotkanie z Marleną Niemiec i Katarzyną Szwedą
Poezja nieoswojona: spotkanie z Marleną Niemiec i Katarzyną Szwedą
cze 12
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na Europejskie Dni Archeologii
Europejskie Dni Archeologii. Muzeum zaprasza w podróż do epoki kamienia
cze 12
Akcja "Zdrowie w Twoich rekach" odbędzie się m.in. na ul. 3 Maja.
Zdrowie w Twoich rękach – program akcji
Kalendarz Imprez
Nie przegap

Ogródki działkowe w Rzeszowie nawet po 100 tys. zł. Chętnych nie brakuje, tylko działek coraz mniej

Aktualności 2026-06-03

– O wolne ogródki pytają dziś przede wszystkim osoby młode – mówi nam Jadwiga Brzozowska, prezes Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców. Problem w tym, że rodzinnych ogródków działkowych w Rzeszowie i na Podkarpaciu jest coraz mniej. Są konkretne powody.

Dzieciństwo w Rzeszowie w czasach PRL. Niezwykłe fotografie Jerzego Jawczaka

2026-06-01

„Tylko niczego nie dotykaj!” Latałem szybowcem nad Krosnem, emocji nie brakowało

2026-05-31

Piotr Żelazek, Hertz New Technologies: Wojny dronowe już trwają, musimy w końcu przejść do działań

2026-05-30

Grzegorz Wrona: Nie zamieniłbym się za Plac Balcerowicza z deweloperem, to można rozwiązać inaczej [WIDEO]

2026-05-29

Nowy Balcerek dwa razy na liście RBO 2027. „Zrobili to celowo, żeby rozbić głosy”

2026-05-24

Biuro poselskie. Czyli państwo płaci, poseł decyduje, a wyborca może pocałować klamkę

2026-05-23
Facebook Instagram YouTube
  • Redakcja toRzeszow.pl
  • Reklama
  • Regulamin portalu
  • Polityka prywatności
© 2026 ToRzeszow.pl - informacje, które mają znaczenie

Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.

Szanujemy Twoją prywatność!

Korzystamy z plików cookies, aby zapewnić prawidłowe działanie strony, analizować ruch oraz dostosowywać treści do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wszystkie pliki cookies lub dostosować swoje ustawienia.

Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
  • Zarządzaj opcjami
  • Zarządzaj serwisami
  • Zarządzaj {vendor_count} dostawcami
  • Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
  • {title}
  • {title}
  • {title}