
Mówią, że od przybytku głowa nie boli, ale jednak. W czwartek, 20 marca, w Rzeszowie odbędą się cztery wernisaże i warto wybrać się na każdy. Niestety, aby tego dokonać, należałoby się sklonować, ponieważ niemal wszystkie rozpoczynają się w tym samym czasie.
Na skróty:
Kulturalny Rzeszów zaprasza w czwartek na cztery wernisaże. Czekają na was wystawy prac: Moniki Panek „Fantazmaty i przebudzenia”, „Światło i Cień. Dziedzictwo rodziny Witkiewiczów”, „Podkarpackie zatrzymane w zachwycie” Tadeusza Poźniaka oraz wystawa malarstwa Jana Szczepkowskiego „Utopia Moderna”.
Każda z nich prezentuje zupełnie inne podejście do sztuki — od malarstwa, przez fotografię, po wyjątkowe rodzinne archiwa.

„Utopia moderna” Jana Szczepkowskiego
Rzeszowski Dom Sztuki – Adam Rajzer, ul. Mickiewicza 13, godz. 17:00
Wieczór wernisaży otworzy wystawa malarstwa Jana Szczepkowskiego – artysty pochodzącego z Sanoka, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego malarstwo charakteryzuje się bogactwem kolorów, ciekawą fakturą i dużą ekspresją. Szczepkowski w swoich pracach często sięga po motywy pejzażowe oraz figuralne, łącząc tradycyjne techniki z nowoczesnym podejściem.
Artysta zdobył liczne nagrody, m.in. Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Przemyśla. Jego prace były wystawiane w wielu galeriach w kraju. W Rzeszowie będzie można zobaczyć zarówno najnowsze obrazy, jak i te bardziej znane.
Wystawa potrwa do 12 kwietnia.
Monika Panek — „Fantazmaty i przebudzenia”
Galeria r_z / ORz ZPAP, ul. 3 Maja 16, godz. 18:00
Monika Panek zaprezentuje swoje obrazy z cyklu „Fantazmaty i przebudzenia”. Artystka tworzy oniryczne, niemal senne wizje, w których rzeczywistość miesza się z wyobraźnią. Jej malarstwo przenosi widza do odrealnionego świata, pełnego symboli i ukrytych znaczeń. Tematem przewodnim jest żałoba i próba poradzenia sobie z bólem po stracie. „Fantazmaty” to iluzje, które jednak mają swoje korzenie w prawdziwych przeżyciach.
Monika Panek pochodzi z Katowic, jest doktorem sztuki, wykłada grafikę na Akademii Śląskiej. W swoim dorobku ma już 10 wystaw indywidualnych i udział w ponad 60 wystawach w Polsce i za granicą. Teraz, po raz pierwszy, będzie można zobaczyć jej malarstwo w Rzeszowie.
„Światło i Cień. Dziedzictwo rodziny Witkiewiczów”
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9, godz. 18:00
W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa zobaczymy wyjątkową wystawę zdjęć rodziny Witkiewiczów, przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Prezentowanych będzie 35 fotografii autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), jego ojca Stanisława Witkiewicza oraz rodzeństwa Jana „Koszczyca” i Marii Witkiewiczów – dzieci Jana Witkiewicza, brata Stanisława.
Zdjęcia skupiają się wokół trzech głównych tematów: portretów, pejzaży oraz sztuki jako przestrzeni codziennego życia. Na fotografiach widać nie tylko ludzi i krajobrazy, ale też artystyczne eksperymenty z kompozycją, światłem i cieniem. Ciekawą grupę fotografii stanowią autoportrety wykonywane przez panów Witkiewiczów, ich fotografie wykonane przez bliskie im osoby, czy też zdjęcia tych samych modeli wykonane przez innych autorów.
To unikalna okazja, by zobaczyć, jak znani artyści postrzegali otaczający ich świat. Prezentowane w Rzeszowie fotografie, mimo że mają już ponad sto lat, wciąż zachwycają swoją głębią i atmosferą. Wystawa potrwa do 17 kwietnia.

„Podkarpackie zatrzymane w zachwycie” — fotografie Tadeusza Poźniaka
Galeria Na Najwyższym Poziomie, ul. Baczyńskiego 7A, godz. 18:00
Tadeusz Poźniak od ponad dwudziestu lat przemierza Podkarpacie z aparatem w ręku. Efektem tej podróży jest wystawa „Podkarpackie zatrzymane w zachwycie”, która jest jednocześnie zapowiedzią jego najnowszego albumu fotograficznego. Na zdjęciach uchwycił piękno regionu — malownicze krajobrazy, ludzi, zabytki i codzienne życie.
Autor pokazuje Podkarpacie o każdej porze dnia i roku, potrafiąc dostrzec nieoczywiste szczegóły i momenty. Jego fotografie są pełne wrażliwości i emocji, a każdy kadr opowiada własną historię. Jak zapowiadają organizatorzy – to spojrzenie nie tylko przez obiektyw, ale i przez serce.
Tadeusz Poźniak to doświadczony fotograf, laureat wielu konkursów, a także autor publikacji w prasie i albumach. W 2023 roku wystawą „Spotkania” świętował jubileusz 25-lecia pracy zawodowej, na której otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa.Wernisaż w Rzeszowie to świetna okazja, by zobaczyć jego prace na żywo i poznać Podkarpacie z nieco innej perspektywy.