
W 2024 roku mieszkańcy Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego zgłosili poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa prawie 5,5 tysiąca przypadków naruszenia porządku i bezpieczeństwa. Najczęstszym problemem było przekraczanie prędkości.
Okazuje się, że chętnie korzystamy z policyjnej aplikacji. Dzięki niej funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie w ciągu minionego roku otrzymali dokładnie 5454 zgłoszeń. Przeanalizowali oni właśnie wszystkie sygnały i przedstawili podsumowanie. Jakie problemy zgłaszano najczęściej?
Prędkość, parkowanie i alkohol
Największą bolączką mieszkańców Rzeszowa i powiatu okazali się kierowcy, którzy przekraczali dozwoloną prędkość. Aż 2149 zgłoszeń dotyczyło właśnie tego problemu. To niemal 40 procent wszystkich sygnałów przesłanych do policji.
Drugim najczęściej zgłaszanym w regionie wykroczeniem było nieprawidłowe parkowanie. Tego typu zgłoszeń było 1191. Mieszkańcy alarmowali o blokowaniu chodników, przejść dla pieszych i nielegalnym parkowaniu na osiedlach.
Na trzecim miejscu znalazło się spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Rzeszowska policja otrzymała 617 sygnałów dotyczących tego problemu.
Funkcjonariusze potwierdzili 1594 zgłoszenia, z czego do tej pory udało się wyeliminować 1350 przypadków. 179 zgłoszeń jest nadal w trakcie realizacji, a 65 przekazano do innych instytucji.
Policja zachęca do zgłaszania zagrożeń, ale przypomina o zasadach
Rzeszowscy policjanci podkreślają, że aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to skuteczne narzędzie do poprawy bezpieczeństwa. Dzięki niej można anonimowo wskazać miejsca, gdzie występują problemy, a służby podejmą działania w celu ich wyeliminowania.
Aplikację znajdziecie pod tym linkiem: Policyjna Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Jednocześnie przypominają, że aplikacja nie służy do zgłaszania nagłych sytuacji wymagających interwencji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Policja zachęca do dalszego korzystania z aplikacji, podkreślając, że każde zgłoszenie jest analizowane, a w przypadku potwierdzenia – podejmowane są działania, które mają na celu całkowicie wyeliminować zagrożenie.