
Aquapark w Rzeszowie ma być projektem, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Innowacyjny, ekologiczny i przemyślany w każdym detalu. Za koncepcję odpowiada Winy Maas, światowej sławy architekt, który osobiście wybrał Rzeszów, jako miejsce realizacji wizjonerskiego Future Parku.
Spis treści:
Prezydent Konrad Fijołek lubi zaskoczyć podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa. Wczoraj, jakby przeczuwając zbliżające się upalne lato, postanowił zapoznać radnych z postępami jednej z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji – wodnego parku rozrywki, który ma powstać na osiedlu Staromieście.
Wizja, którą roztoczył odpowiedzialny za inwestycje w mieście wiceprezydent Dariusz Urbanik, jest imponująca.
Nie chcemy betonować, budować drugiej Energylandii. Chcemy stworzyć miejsce rekreacji na miarę XXI wieku. I mamy jedno z największych nazwisk na świecie w branży architektonicznej. To Winy Maas, który sam postanowił skoncentrować się na Future Parku w Rzeszowie
powiedział.
28 hektarów w sercu Rzeszowa
Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się we wrześniu 2021 roku, gdy miasto rozpoczęło poszukiwania odpowiedniego terenu pod budowę aquaparku. Ostatecznie wybrano przestrzeń na Staromieściu, w rejonie ulic Krogulskiego, Warszawskiej i Welca.
Miasto ma tam już działki o powierzchni 28 hektarów. Teren jest świetnie skomunikowany i uzbrojony w infrastrukturę. Sam park wodny powstanie na około 5 hektarach, reszta zostanie zagospodarowana w kolejnych etapach inwestycji.
W latach 2021–2023 przeprowadzono szeroko zakrojone analizy, wizyty studyjne, konsultacje rynkowe oraz społeczne. W marcu 2023 roku odbyły się publiczne konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa. Aż 96 procent z ponad dwóch i pół tysiąca odpowiedzi wskazywało poparcie dla budowy aquaparku.
Aquapark w Rzeszowie. Projekt budowlany jest już gotowy
W lutym 2022 ogłoszono przetarg na opracowanie studium wykonalności. Wygrała go firma Agraria, która stworzyła kompleksową analizę inwestycji. Zaproponowano trzyetapową realizację.
Chcemy by w pierwszym etapie powstał park wodny z centrum edukacyjnym wraz ze strefą basenów odkrytych. Drugi etap to zagospodarowanie strefy parkowej na pozostałych terenach inwestycyjnych
zapowiedział Dariusz Urbanik.
Jest jeszcze etap trzeci. To budowa krytego lodowiska, o którym mieszkańcy Rzeszowa marzą od czasu wyburzenia obiektu przy ul. Wyspiańskiego.
Wróćmy do aquaparku. Obecnie gotowy jest projekt budowlany, trwa jego analiza pod kątem zgodności z zamówieniem. Projekty techniczne są ukończone w siedemdziesięciu procentach, a wykonawcze w pięćdziesięciu. To dokumentacja niezbędna do przeprowadzenia przetargu.
Obiekt ukształtowany przez słońce
A jak wygląda sama koncepcja rzeszowskiego aquaparku? Projekt jest imponujący. Bo to nie tylko baseny, to ma być kompleksowa przestrzeń z precyzyjnie zaplanowanymi funkcjami.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rusza sezon basenowy. Na parkingu obok ROSiR już nie ma miejsc, znów będzie dramat
Architektura obiektu została zaprojektowana zgodnie z naturalnym ruchem słońca. Po południowej stronie znajdują się baseny rekreacyjne, od wschodu powstaną baseny sportowe.
– Kiedy z nich korzystamy rano mamy słoneczko i już nabieramy energii. Natomiast, jeżeli chodzi o wieczór, będziemy mieć sauny i ogrody saunowe, z których najczęściej korzystamy właśnie po zachodzie słońca.
zachwyca się wiceprezydent.

Wszystkie sposoby rozrywki. Od Kids Clubu po strefę ciszy
Podczas rozmów studyjnych, w trakcie których rzeszowscy urzędnicy odwiedzali parki wodne w Polsce i Europie, zastanawiano się przede wszystkim nad tym, co zrobić, żeby aquapark nie był obciążeniem dla miasta. Za każdym razem słyszeli, że musi to być obiekt, który będzie zapewniał wszystkie sposoby rozrywki. I dla każdej grupy osób.
Dlatego aquaparku w Rzeszowie znajdą się m.in.:
- Kids Club – miejsce, gdzie rodzice mogą zostawić dziecko pod opieką i udać się do strefy sportu,
- Strefa sportu – z dwoma nieckami, w tym mniejszą z ruchomym dnem, którą mozna wypłycić np. podczas lekcji pływania
- Baseny rekreacyjne – ze sztuczną falą, rwącą rzeką, wannami spa, barami i plażą zewnętrzną,
- Wodeon – z salą performance i ekranem LED, gdzie będzie można organizować imprezy firmowe albo dyskoteki w wodzie,
- Wellness i winne spa – zabiegi pielęgnacyjne i masaże,
- Saunarium – miejsce, które bije rekordy popularności w parkach wodnych,
- Basen piaszczysty – unikat w skali Europy, z prawdziwą plażą w krytej hali.
Całość została specjalnie zaprojektowana pod kątem natężenia hałasu.
– Nie ma nic gorszego, gdy chcemy się zrelaksować, a przez długi czas jesteśmy na niego narażeni. Dlatego mamy tu kilka stref z podziałem na natężenie hałasu. Np. strefa dziecięca jest całkowicie oddzielona od reszty. Więc dzieciaki hałasują, bo tam po to przychodzą, żeby się wyżyć, ale nie przeszkadzają innym – wyjaśnia Dariusz Urbanik.
Dodatkowo zaprojektowano m.in rodzinne toalety, pokój wyciszenia, strefę dla matek karmiących, a także udogodnienia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Winy Mass: Chcę być częścią tego projektu
Jak zapowiedział Dariusz Urbanik aquapark w Rzeszowie nie ma być zwykłym parkiem wodnym. To ma być Future Park.
– To będzie miejsce rekreacji na miarę XXI wieku. Stworzymy przestrzeń zieloną dającą wiele możliwości, bo wykorzystamy zdobycze najnowszej technologii – zapowiedział.
POLECAMY: Hala ROSiR do wyburzenia? To ikona powojennej architektury
W otoczeniu basenów powstaną świetlne iluminacje, rośliny będą podświetlane, nie zabraknie wizji artystycznych. Będą kinetyczne rzeźby wodne i wirtualne rollercoastery ukryte pośród zieleni. W planach jest też biomechaniczne ZOO.
– To już istnieje, to jest popularna rzecz w krajach azjatyckich. Zamiast naturalnych zwierząt mamy wirtualne obrazy 3D. Człowiek nie jest w stanie odróżnić czy widzi prawdziwe zwierzęta, czy nie – zachwyca się wiceprezydent.
Koncepcja jest tak śmiała, że zainteresował się nią Winy Maas. To światowej sławy architekt, wizjoner i urbanista, który na swoim koncie ma ponad tysiąc projektów na całym świecie. Co ważne, Maas nie startuje w konkursach, tylko sam wybiera miejsca, gdzie chce projektować. I wybrał właśnie Rzeszów.
– Bardzo zaciekawił mnie Future Park. Rzadko się zdarza, by ratusz tak kompleksowo podchodził do projektowania nowych stref kultury i rozrywki – powiedział kiedy zapoznał się z projektem.
Miasto zbuduje nie tylko aquapark przyszłości, który wykorzystuje najnowsze technologie i zieloną energię, ale również planuje zintegrować go z otoczeniem. Chcę być częścią tego projektu, bo uważam, że ma potencjał stać się modelowym rozwiązaniem dla innych miast.
Kiedy powstanie aquapark w Rzeszowie?
Na pytanie kiedy rzeszowianie będą mogli korzystać z aquaparku na razie nie znamy dokładnej odpowiedzi. Wiadomo natomiast, że koszt realizacji pierwszego etapu to 222,5 miliona złotych, drugi pochłonie kolejnych 41 milionów.
– W tej chwili pracujemy nie tylko nad dokumentacją. Równolegle prowadzone są rozmowy dotyczące sposobu finansowania tej inwestycji i mamy nadzieję, że w tym roku będziemy wiedzieli, jak to zrobić – zdradza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Jeśli to się uda to w 2026 roku będzie można ogłosić przetarg na wybór firmy, która wybuduje aquapark.
Sama budowa powinna potrwać około dwóch lat.
Dołącz do nas. Polub toRzeszów na Facebooku, obserwuj na Instagramie.