
Dzięki miejskiemu programowi refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro w Rzeszowie urodziło się już osiem dzieci. Najmłodszy maluch przyszedł na świat w ubiegłym tygodniu.
Program „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Rzeszowa na lata 2022-2025” realizowany był od 18 stycznia 2023 r. do 15 grudnia 2025 r. Był skierowany do mieszkających w Rzeszowie par, które walczą z niepłodnością.
ZOBACZ TEŻ: Mniej bólu, większy komfort. Poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym w rzeszowskim szpitalu
Program umożliwiał dofinansowanie w wysokości do 5 000 zł do jednej procedury biotechnologicznej, co stanowiło 80 procent kosztów. Każda para mogła skorzystać maksymalnie z trzech procedur. Zabiegi przeprowadzano w rzeszowskiej klinice leczenia niepłodności Parens.
Czym jest metoda in vitro?
In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, to metoda leczenia niepłodności polegająca na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. Po zapłodnieniu zarodek zostaje przeniesiony do macicy kobiety, gdzie może się zagnieździć. Jeśli to się uda, powstaje ciąża, która rozwija się w sposób naturalny. In vitro to jedna z najskuteczniejszych metod wspomagania rozrodu, szczególnie w przypadkach, gdy inne formy leczenia nie przynoszą rezultatów.
Sukces rzeszowskiego programu in vitro
– Nasz projekt uszczęśliwił wiele par. A uruchamialiśmy go w czasie, gdy państwo zrezygnowało z dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Cieszymy się, że dzięki naszej inicjatywie kilkunastu parom marzącym o dziecku udało się zajść w ciążę, i że przybyło nam Rzeszowian – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
W sumie na program in vitro w Rzeszowie przeznaczono 153 504 zł. Od początku jego realizacji:
- 24 pary przystąpiły do procedury,
- 11 par potwierdziło ciążę,
- 8 dzieci przyszło na świat.
Metodę znów dofinansuje państwo
1 czerwca 2024 r. rozpoczął się rządowy program „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe, na lata 2024-2028”. Finansowanie przejmuje budżet państwa, co oznacza większy dostęp do procedur leczenia niepłodności. W związku z tym do rzeszowskiego projektu nie są rekrutowane nowe pary.