
W Rzeszowie oficjalnie otwarto nowoczesną stację remontową silników PT6A – jednych z najczęściej wykorzystywanych jednostek napędowych w lotnictwie cywilnym, wojskowym i rolniczym.
W sercu Doliny Lotniczej uruchomiono nowoczesną stację remontową silników PT6A, jednej z najczęściej stosowanych jednostek napędowych w lotnictwie na całym świecie. Inwestycję zrealizowała firma Pratt & Whitney, światowy lider w dziedzinie technologii napędów lotniczych.
Nowe centrum MRO (Maintenance, Repair & Overhaul) to nie tylko odpowiedź na rosnące potrzeby użytkowników tych silników, ale również dowód na strategiczne znaczenie Podkarpacia w globalnym przemyśle lotniczym.
CZYTAJ TAKŻE: Strategiczna rozbudowa lotniska w Jasionce. Prace idą szybciej niż zakładano
To szansa dla regionu
W uroczystości otwarcia udział wzięli przedstawiciele biznesu, nauki, administracji i branży lotniczej.
– Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko istotny krok w rozwoju globalnej sieci serwisowej firmy Pratt & Whitney. To także ogromne wyróżnienie i szansa dla całego Podkarpacia – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa podkarpackiego.
Dodała, że każda nowa inwestycja w sektorze lotniczym to impuls dla Doliny Lotniczej, który gwarantuje nowe miejsca pracy oraz współpracę z uczelniami oraz rozwój społeczności.

To wsparcie dla wielu operatorów
Silniki PT6A napędzają tysiące samolotów – od maszyn szkoleniowych, przez samoloty rolnicze, po statki powietrzne wykorzystywane w lotnictwie wojskowym. Nowe centrum serwisowe zapewni ich kompleksową obsługę techniczną w Polsce, wspierając operatorów z Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Bliskiego Wschodu.
– Fakt, że właśnie ten silnik będzie remontowany i obsługiwany na Podkarpaciu, dowodzi, że nasz region znajduje się w centrum zainteresowania globalnych graczy technologicznych – zaznaczyła wicemarszałkini województwa.

Wybór Podkarpacia był naturalny
Jak podkreśla Piotr Owsicki, prezes zarządu i dyrektor generalny Pratt & Whitney, wybór Podkarpacia był naturalny.
– Polska, a zwłaszcza Podkarpacie, odgrywa kluczową rolę w globalnym sektorze lotniczym. Mamy tu do dyspozycji wysoko wykwalifikowaną kadrę techniczną oraz silne zaplecze naukowo-przemysłowe skupione wokół Doliny Lotniczej – powiedział, dodając, że lokalizacja centrum sprzyja również obsłudze klientów spoza Europy.
Nowa inwestycja to efekt współpracy między samorządem, środowiskiem akademickim i przemysłem lotniczym. Ma ona również znaczenie dla polskiego rynku turbośmigłowców, który dynamicznie się rozwija, szczególnie w sektorach rolniczym i szkoleniowym, gdzie silniki PT6A są najczęściej wybieranym rozwiązaniem.