
Świeże, nowoczesne oraz ambitne podejście do tematu – tak ocenione zostały koncepcje zagospodarowania terenów zielonych na osiedlu Baranówka, które zaprezentowali absolwenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Miasto obiecuje, że znajdzie pieniądze na ich realizację.
Spis treści:
W rzeszowskim ratuszu zaprezentowano prace magisterskie absolwentów kierunku architektura krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dotyczą zagospodarowania terenów zielonych na osiedlu Baranówka.
Przygotowane przez nich koncepcje poprzedzone były szeroko przeprowadzonymi pracami badawczymi w terenie oraz konsultacjami m.in. z Zarządem Zielni Miejskiej w Rzeszowie, Radą Osiedla Barnówka oraz z innymi wydziałami uniwersytetu m.in. pod kątem dendrologicznym.
CZYTAJ TAKŻE: Kajakarze i WOPR z widokiem na toalety? Po naszej interwencji miasto zmienia plan inwestycji

Załatwione „po znajomości”
Tereny zielone, o których mowa, zajmują obszar ponad dwóch hektarów w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia.
Pomysłodawcą stworzenia koncepcji na zagospodarowanie był przewodniczący rady osiedla oraz radny klubu Koalicji Obywatelskiej Mateusz Maciejczyk. W ratuszu żartował, że wykorzystał do tego osiedlowe znajomości.
– To efekt spotkania z mieszkającym na naszym osiedlu profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów zielonych. Dzięki temu, w temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich – mówi przewodniczący Maciejczyk.
Podkreśla, że wszystkie koncepcje bazującą na świeżości, nowoczesnym i odważnym podejściu młodych ludzi do tej przestrzeni.
Przyznam, że jestem zaskoczony i serce się raduje, kiedy widzę, że mamy tak zdolną młodzież, która w tak ambitny sposób podeszła do tematu swojej pracy magisterskiej. Dzięki temu mamy rewelacyjne koncepcje, pokazane w różnym ujęciu
dodaje.

– Zależało nam na tym, aby prace miały walor praktyczny i można było je wykorzystać do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy wytyczne, które zostały wykorzystane w tych pracach. Dzięki temu będziemy mogli starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR – podkreśliła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Koncepcję zagospodarowania terenu na osiedlu Baranówka opracowali:
- Adam Zajonc-Olszewski,
- Alicja Mokrzycka,
- Aleksandra Staszkiewicz
- i Paulina Piekarska.
Promotorami ich prac są dr inż. arch. kraj. Agata Gajdek oraz dr inż. arch. Anna Sołtysik.
POLECAMY: Hala ROSiR do wyburzenia? To ikona powojennej architektury
Czwarta przyroda Adama Zajonca-Olszewskiego
Tematem przewodnim pracy Adama Zajonca-Olszewskiego pt. Tereny zielone, czyli czwarta przyroda i jej możliwość wykorzystania w projekcie zagospodarowania parku miejskiego na osiedlu Baranówka, była kwestia wykorzystania istniejącej na tym terenie przyrody tak, aby jak najmniej ingerować w to, co obecnie znajduje się na projektowanym terenie.


Autor podkreślał, że cały teren od lat zarośnięty jest drzewami i krzewami, w których rozwój nikt dotąd za bardzo nie ingerował.
Człowiek też się oczywiście pojawia. Widać na przykład wydeptane ścieżki czy ślady po paleniu ognisk. Dlatego w opracowaniu można zasugerować się, jak wytyczyć ciągi komunikacyjne, ścieżkę rowerową i strefy funkcjonalne
wyjaśniał absolwent uniwersytetu.
W jego koncepcji znajdziemy m.in.: strefę ciszy drzew, Gród Małego Rycerza – przygotowany z myślą o najmłodszych, Strefę Łąka Prawdziwa, którą autor proponuje zostawić w naturalnym stanie, strefę samotne pnie z małą architekturą oraz trasę edukacyjną, przeznaczona nie tylko dla najmłodszych, ale również i dorosłych mieszkańców Baranówki.
WAŻNE: Radni uchwalili plan dla Wisłoka. Można budować most nad Ptasią Wyspą
Wodna Łąka Aleksandry Mokrzyckiej
Alicja Mokrzycka jest autorkąa pracy pt.: Wodna Łąka projekt koncepcji parku miejskiego na osiedlu Baranówka oparty na problemach dotyczących retencji wody w mieście. Stworzyła ją w oparciu o cieki wodne, w głównej mierze na płynącym prze osiedle potoku Przyrwa.


Przez cały teren biegnie rów melioracyjny, dlatego należało wykorzystać ten potencjał. W efekcie wprowadziłam tam więc ogrody deszczowe, które mają tę wodę wykorzystywać i zapobiegać powodziom
mówiła autorka pracy.
Projekt przewiduje też naturalne rozlewiska, zbiorniki retencyjne na deszczówkę, sztuczną rzekę, czyli strefę edukacyjną dla najmłodszych, dach ekstensywny do wykorzystania szarej wody, strefę ciszy, dziki sad czy brzozowy zakątek.
Ciekawym elementem jej koncepcji jest też dwuspadowa, całoroczna toaleta publiczna w pełni przystosowana dla osób z dysfunkcjami i niepełnosprawnościami.
Skorzystać z dorobku z czasów PRL Aleksandry Staszkiewicz
Aleksandra Staszkiewicz w pracy Kształtowanie terenu i rozwój zieleni w okresie PRL – nawiązanie do wybranych założeń w projekcie parku na osiedlu Baranówka, postanowiła popatrzeć na osiedle Baranówka pod kątem tego, jak kształtowały się tam tereny zielone już za czasów PRL-u.


Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego przeanalizowała rozwój przestrzenny oraz rozwój zieleni na terenie Rzeszowa oraz na osiedlu Baranówka. Doszła do wniosku, że najczęstszą formą aktywności mieszkańców są spacery, również z czworonogami oraz rozmowy. Cały teren przecinają też tzw. przedepty, czyli ścieżki wydeptane przez mieszkańców, które należy wykorzystać.
Zaproponowała więc kilka stref, w tym leśną, reprezentacyjno-rekreacyjną, ekologiczno-spacerową, buforową, piknikową i spacerowo-przyrodniczą. Podkreśliła, że należy też kontynuować aleję wiśniową, która na osiedlu ma powstać z budżetu obywatelskiego.
Zaproponowała też stworzenie zieleńca nawiązującego do historii osiedla, ustawienia w parku animalistycznych rzeźb oraz osiedlowej gry wykorzystującej kody QR, która miałaby się zmieniać tak, by nie znudziła się mieszkańcom osiedla.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Trwa konkurs architektoniczny na koncepcję Biblioteki Nowej. W grze 63 pracownie
Koncepcja uniwersalna Pauliny Piekarskiej
Ostatnia koncepcja dotycząca osiedla jest koncepcją uniwersalną. Paulina Piekarska w swojej pracy pt.: Projekt parku na osiedlu Baranówka w Rzeszowie w idei projektowania uniwersalnego, skupiła się na stworzeniu miejsca wypoczynku dla wszystkich mieszkańców osiedla.


Przeanalizowała m.in. komunikację autobusową i pieszą, zieleń i zabudowę na osiedlu oraz poziom hałasu. Dodatkowo, w trakcie warsztatów w młodzieżą uczącą się w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF, wykonała makiety, które pokazują jaką przestrzeń widzą tam dzieci. Stworzyła też ankietę dla mieszkańców osiedla, w której sami określili, to czego im brakuje w miejscach wypoczynku.
Zaproponowała stworzenie dziesięciu funkcjonalnych stref, w tym: naturalnej zieleni, psiego parku, strefę jogi i wyciszenia, strefę piknikową, strefę aktywnego wypoczynku, strefę edukacyjno-zabawową, rekreacyjną, strefę zmysłów, pasaż i strefę zaprojektowaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej.
POLECAMY: Już nie kwiaciarnia, ale kawiarnia. „Róża” zyska drugie życie
Rzeka, zieleń i wieżowce na Olszynkach Izabeli Sidor
Dodatkowo, w trakcie poniedziałkowego spotkania w rzeszowskim ratuszu, swoją pracę dotyczącą zagospodarowania terenów rzeszowskich Olszynek, pokazała Izabela Sidor.


Tytuł jej projektu to Rzeka, zieleń i wieżowce. Projekt zagospodarowania otoczenia kompleksu budynków Olszynki Park w Rzeszowie. Absolwentka URz oparła na analizie otoczenia kompleksu budynków Olszynki Park, od roku 1934, z czasu wielkiej powodzi. Jak podkreśliła, obecnie jest to strefa mało wykorzystywana przez mieszkańców Rzeszowa. Głównie spotyka się tu spacerowiczów z psami.
Zaproponowała, by zostawić tam naturalną roślinność a dodatkowo nasadzić roślinność leśną, która wprowadzałaby chłodniejszy klimat oraz większą różnorodność.
Centralnym punktem jej projektu jest postawiona na stalowej konstrukcji kawiarnia uwzględniająca Feather Friendly, służący do ochrony ptaków przed kolizjami z oknami. Budynek miałby zostać obity specjalnymi panelami, z lustrzanymi szybami, a dookoła miałby się znajdować stoliki kawiarniane.
