
Czy w Rzeszowie powstanie ogród botaniczny? Zapowiedziana dwa lata temu zielona inwestycja nabiera kształtu. W ratuszu podpisano właśnie umowę, dzięki której na Zalesiu miasto stworzy park dendrologiczny.
Spis treści:
Cztery hektary zieleni, ścieżki spacerowe, ogrody tematyczne i punkty obserwacyjne – tak będzie wyglądał park dendrologiczny na osiedlu Zalesie. Ma być efektem współpracy miasta z Uniwersytetem Rzeszowskim, który właśnie rozpoczyna prace badawcze. I początkiem dużej, zielonej inwestycji.
Pomysł na ogród botaniczny na wzgórzach Zalesia
– Wracamy do pomysłu, żeby na tutejszych wzgórzach stworzyć ogród botaniczny – mówił prezydent Konrad Fijołek pod koniec lipca 2023 roku przechadzając się po Zalesiu. Już wtedy zapowiedział, że pierwszym z elementów, które mają powstać w tym miejscu, będzie park dendrologiczny.
Ta wizja właśnie zaczyna nabierać rozpędu. W czwartek, 15 maja, prezydent Rzeszowa podpisał w tej sprawie umowę z prof. Adamem Reichem, rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nad Wisłokiem miały być estakady. Jest śmietnisko i plan na wieżowce
Na jej podstawie naukowcy z UR przeprowadzą szereg szczegółowych badań na terenie przyszłego parku. W planach jest m.in. inwentaryzacja roślin i mszaków oraz większych zbiorowisk roślinnych, analiza gatunków owadów, badania ornitologiczne i analizy przestrzenne.
Prace badawcze potrwają do końca października 2025 roku, a ich koszt to 115 tys. złotych.

Miasto ma cztery hektary zieleni
Badania obejmą teren czterech hektarów należących do miasta. To tu powstanie park dendrologiczny, czyli miejsce, w którym uprawia się i kolekcjonuje drzewa i krzewy. Takie parki mają też funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Od ogrodów botanicznych rożni je to, że nie zawsze mają status instytucji naukowej.
– Teren ten traktuję jako pierwszy etap tworzenia tego pięknego, zielonego miejsca. Są natomiast sąsiednie niezagospodarowane działki, w planie zagospodarowania zarezerwowane pod zieleń, które w przyszłości będzie można dokupić, by ten park powiększyć – zapowiedział prezydent Konrad Fijołek.
Badania na zlecenie miasta wykona zespół naukowców pod kierownictwem dr inż. architekt Agaty Gajdek z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
– Cieszę się, że po raz kolejny współpracujemy z Uniwersytetem Rzeszowskim i korzystamy z wiedzy naszych naukowców – dodał prezydent.
POLECAMY: Południowa obwodnica Rzeszowa. Most nad Ptasią Wyspą budzi kontrowersje
Park ma powstać w rejonie ul. Spacerowej, na wzgórzach Zalesia. W planach są nowe nasadzenia drzew i krzewów, ścieżki spacerowe, punkty obserwacyjne fauny i flory, a także ogrody tematyczne, np. zapachowy, roślin miododajnych, przyprawowych czy leczniczych. Park będzie oświetlony, a dla najmłodszych przewidziano plac zabaw.
Idealne miejsce do celów naukowo-badawczych
Po przeprowadzeniu badań przez naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, kolejnym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej. To ona posłuży do realizacji jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji zielonych w Rzeszowie.
Dwa lata temu, kiedy Konrad Fijołek wspomniał o ogrodzie botanicznym, zapowiadano, że park dendrologiczny, który ma być pierwszym etapem inwestycji, to nie tylko hodowla drzew. Ma też służyć celom naukowo-badawczym.
Zalesie jest wręcz idealne do jego utworzenia. Tereny w okolicy ul. Spacerowej już w tej chwili porośnięte są drzewami i krzewami, jest tu też sporo łąk. Dodatkowym atutem jest to, że położone są w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpat i Kotliny Sandomierskiej. A to miejsce interesujące z przyrodniczego punktu widzenia, m.in. ze względu na obecność gatunków górskich i niżowych.
– Posiada w dodatku bogatą i urozmaiconą rzeźbę w postaci wzniesień i obniżeń. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczne ukształtowanie terenu pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę Rzeszowa oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – mówiła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Dołącz do nas w mediach społecznościowych. Polub toRzeszów na Facebooku, obserwuj na Instagramie.