
Podkarpaccy terytorialsi przeszli intensywne szkolenie w Bieszczadach. Pod okiem brytyjskich żołnierzy budowali obóz, ewakuowali rannych i walczyli w ekstremalnych warunkach.
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wrócili właśnie ze szkolenia, które pod okiem brytyjskich instruktorów z Army Special Operations Brigade (ASOB) odbywało się w Bieszczadach. W szkoleniu uczestniczyli także żołnierze z innych jednostek WOT.
Terytorialsi mieli okazję doskonalić techniki przetrwania i walki w trudnym, górzystym terenie. Szkolenie obejmowało m.in. poruszanie się na rakietach śnieżnych, budowę schronień w niskich temperaturach, pokonywanie przeszkód wodnych, a także ewakuację rannych i udzielanie pomocy w przypadkach hipotermii oraz odmrożeń.

Brytyjsko-polska współpraca wojskowa
Sierżant George z Army Special Operations Brigade podkreślił znaczenie współpracy polsko-brytyjskiej w kontekście wspólnego bezpieczeństwa.
– Polska jest historycznym sojusznikiem Wielkiej Brytanii. Współpraca obronna między naszymi krajami ma fundamentalne znaczenie dla odstraszania tych, którzy chcieliby podważyć europejskie interesy. Żołnierze WOT wykazali się ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem.
Szkolenie zostało podzielone na moduły teoretyczne i praktyczne. Jak zauważył st. szer. Marcin z 33. batalionu lekkiej piechoty (3. PBOT), brytyjscy instruktorzy stosowali różnorodne metody nauczania, łącząc teorię z praktyką.
– Najpierw poznawaliśmy zagadnienia teoretycznie, a następnie przechodziliśmy do instruktażu. Czasami cały temat realizowany był w jednym bloku, co pozwalało na szybkie przyswojenie wiedzy – wyjaśnił.
Warto dodać, że brytyjscy instruktorzy doświadczenie i umiejętności zdobywali na kursach w Skandynawii, za kołem podbiegunowym.

Przygotowanie do działań w warunkach zimowych
Najważniejszym celem szkolenia, które początkiem lutego odbyli podkarpaccy terytorialsi, było przygotowanie żołnierzy do działań w warunkach zimowych. Uczestnicy uczyli się organizacji przemarszów, obozowania, organizowania zasadzek oraz zapewnienia logistyki w surowym klimacie.
Zdobyte umiejętności są niezwykle przydatne nie tylko na polu walki, ale także w czasie pokoju. Znajomość tych zagadnień może być przydatna także podczas działań poszukiwawczo-ratunkowych czy niesienia pomocy cywilom.
St. szer. Jerzy z 13. ŚBOT zauważył, że wspólne szkolenie pozwoliło jeszcze bardziej zacieśnić relacje między polskimi i brytyjskimi żołnierzami.
– Najważniejsze wartości, jakie wzmocniło to szkolenie, to poczucie, że jesteśmy partnerami. Na tym możemy budować przyszłe bezpieczeństwo regionu – podsumował.
Podkarpaccy terytorialsi szkolą się w Bieszczadach. Zobacz zdjęcia




