
WSIiZ i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne podpisały porozumienie. Współpraca ma poprawić jakość kształcenia i zwiększyć dostępność specjalistów w obszarze opieki społecznej.
Spis treści:
Wspólne inicjatywy edukacyjne, praktyki zawodowe, szkolenia i warsztaty – to główne założenia umowy partnerskiej podpisanej 1 lipca 2025 r. pomiędzy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Rzeszowie a Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania. Współpraca ma na celu wzmocnienie praktycznego wymiaru kształcenia studentów kierunku Praca socjalna.
Partnerstwo potwierdzili: Mateusz Kupczyk, dyrektor COM oraz dr hab. Andrzej Rozmus, rektor uczelni. W wydarzeniu uczestniczyły również dr Barbara Przywara, prorektorka ds. nauczania oraz dr Monika Struck-Peregończyk, prodziekanka ds. kierunku Praca socjalna.
POLECAMY: Rzeszów jest międzynarodowy. Zobacz zdjęcia z International Day w WSIiZ
Praktyka, która kształtuje
Współpraca COM i WSIiZ w Rzeszowie obejmuje m.in.:
- wspólne projekty, warsztaty i szkolenia dla studentów i kadry,
- prowadzenie wybranych zajęć przez specjalistów COM,
- udział przedstawicieli Centrum w doskonaleniu programu nauczania,
- organizację praktyk i staży zawodowych.
– Z ogromnym entuzjazmem patrzę na rozpoczętą współpracę. Wierzę, że będzie to partnerstwo przynoszące obopólne korzyści – zarówno dla naszej placówki, jak i dla środowiska akademickiego. Liczymy na wymianę doświadczeń, realizację wspólnych inicjatyw, a przede wszystkim na aktywne zaangażowanie studentów i kadry WSIiZ w rozwój praktycznych aspektów pracy socjalnej – podkreślił dyrektor COM, Mateusz Kupczyk.

Pracownik socjalny to zawód z przyszłością
Współczesne wyzwania społeczne, takie jak starzejące się społeczeństwo, problemy zdrowotne i rosnące nierówności, powodują rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników socjalnych. Prognozy Biura Statystyki Pracy USA mówią o dwunastoprocentowym wzroście zatrudnienia w tym zawodzie do 2030 roku.
ZOBACZ TEŻ: WSIiZ uruchomiła nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej
WSIiZ odpowiedziała na te potrzeby, uruchamiając kierunek Praca socjalna także w języku angielskim. Obecnie kształci się na nim ponad 120 studentów z sześciu krajów.
– Nawiązaliśmy współpracę z Centrum parę miesięcy temu, a już widać jej wymierne efekty. Mamy nadzieję, że będzie się ona nadal owocnie rozwijać, zarówno w zakresie kierunku Praca socjalna, ale także innych inicjatyw, jak np. Akademia 50+ – podkreśliła dr Monika Struck-Peregończyk.