piątek, 4 kwietnia 2025

Ryga zachwyca swoją różnorodnością i jest idealnym miejscem na kilkudniowy wypad. A dla mieszkańców Rzeszowa i regionu właśnie nadarza się ku temu okazja.

Stolica Łotwy to fascynujące miasto położone nad rzeką Dźwiną, w którym historia, kultura i nowoczesność przeplatają się na każdym kroku. Oto krótki przewodnik dla weekendowego turysty. Warto się z nim zapoznać, bo już od początku listopada, do Rygi można polecieć bezpośrednio z Rzeszowa.

Dużym plusem i niepodważalnym argumentem za taką wycieczką jest to, że Ryga jest kompaktowa, a wiele jej atrakcji zobaczycie wybierając się po prostu na dłuższy spacer. Dla zmęczonych do dyspozycji są również tramwaje (któż ich nie lubi?) oraz autobusy i trolejbusy, które sprawnie przemieszczają się po całym mieście.

Tyle słowem wstępu. Zacznijmy nasz spacer po stolicy Łotwy.

Stare Miasto w Rydze (Vecrīga)

Ryga słynie przede wszystkim z urokliwego Starego Miasta, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kręte uliczki, brukowane drogi i gotyckie kościoły tworzą wyjątkową atmosferę.

Ważne turystyczne punkty:

  • Plac Ratuszowy – centralne miejsce Starego Miasta, gdzie znajduje się imponujący Ratusz oraz Dom Bractwa Czarnogłowych, symbol potęgi handlowej miasta.
  • Katedra w Rydze pw. Najświętszej Maryi Panny (Rīgas Doms) – największa średniowieczna świątynia w krajach bałtyckich, słynąca z wyjątkowych organów z XIX wieku z 6768 piszczałkami.
  • Kościół św. Piotra – to też jeden z największych zabytków Starego Miasta, z jego wieży można podziwiać niesamowitą panoramę miasta.
  • Brama Szwedzka (Zviedru vārti) – jedyna zachowana brama miejska z XVII wieku, pozostałość po szwedzkich fortyfikacjach Rygi. Według legendy przechodzenie pod nią przynosi szczęście, a sam obiekt przypomina o historii miasta jako strategicznego punktu handlowego i militarnego.
Zabytkowe budynki na starym mieście w Rydze
Na Placu Ratuszowym znajduje się m.in. Dom Bractwa Czarnogłowych, jeden z symboli Rygi. | Fot. pixabay

Art Nouveau

Stolica Łotwy to jedno z najlepszych miejsc na świecie, by podziwiać architekturę secesyjną (Art Nouveau). Znajduje się tu ponad osiemset budynków z elementami tego stylu.

Najlepszym miejscem na spacer jest ulica Alberta (Alberta iela), gdzie znajdziesz pięknie zdobione fasady, często nazywane „perłami secesji”. Budynki, które powstały w pierwszej dekadzie XX wieku zaprojektowali m.in. Michaił Eisenstein, Paul Mandelsztam i Konstantins Pēkšēns. W budynku pod numerem 12, w którym mieszkał ostatni z wymienionych, mieści się dziś muzeum Art Nouveau.

Zamek Krzyżacki w Rydze

Ryska twierdza to kolejne z miejsc, które warto odwiedzić podczas wycieczki do stolicy Łotwy. Zbudowany w XIV wieku zamek, jest historyczną siedzibą rycerzy inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego. Choć dziś pełni rolę rezydencji prezydenckiej, to część zamku jest otwarta dla zwiedzających.

Warto odwiedzić Muzeum Historii Łotwy, które znajduje się w budynku.

Centralny Targ (Rīgas Centrāltirgus)

Ten ogromny rynek to doskonałe miejsce, aby poczuć lokalny klimat. Zlokalizowany w dawnych hangarach dla sterowców, jest jednym z największych targów w Europie. Można tu kupić lokalne produkty – ryby, sery, świeże warzywa, mięso, a także spróbować łotewskich przysmaków.

Biblioteka Narodowa Łotwy (Latvijas Nacionālā bibliotēka)

To imponujący budynek, który wyróżnia się swoją nowoczesną, szklaną architekturą. Jest dziełem znanego architekta Gunnara Birkertsa i został otwarty w 2014 roku. Położona nad rzeką Dźwiną budowla symbolizuje kulturowe dziedzictwo Łotwy, jednocześnie pełniąc funkcję centrum nauki i kultury.

Biblioteka posiada zbiory liczące ponad cztery miliony egzemplarzy. Obejmują książki, rękopisy, mapy, dokumenty i multimedia, które przedstawiają historię i literaturę Łotwy oraz światową klasykę. W budynku organizowane są również wystawy, konferencje i wydarzenia kulturalne, a nowoczesne wnętrza i przestronne sale czytelni przyciągają zarówno badaczy, jak i turystów.

Podświetlony budynek biblioteki nad rzeką Dźwiną w Rydze
Imponujący budynek, w którym mieści się Biblioteka Narodowa Łotwy. | Fot. Jon Pauling/pixabay

Parki i zielone przestrzenie

Ryga jest bardzo zielonym miastem. Podczas długiego spaceru nie będzie więc problemu z tym, by gdzieś na chwile przysiąść i odpocząć. Szczególnie warto odwiedzić:

  • Park Esplanāde – jeden z większych parków w centrum, idealny na spacer. Sporo w nim pomników i zabytków, m.in. Sobór Narodzenia Pańskiego.
  • Park Bastejkalns – urokliwe miejsce, często uznawane za jedno z najbardziej romantycznych w mieście. Usytuowany jest wzdłuż utworzonego w połowie XIX wieku Kanału Miejskiego, po którym w sezonie można popływać łódką albo wodnym tramwajem.
  • Ogród Viestura – najstarsze tego typu miejsce w stolicy Łotwy, założone na rozkaz Piotra Wielkiego. Park powstał w 1711 roku, jednak dopiero ponad sto lat później, dokładnie w 1841 roku stał się dostępny dla wszystkich mieszkańców.
  • Ogród Vērmanes – drugi najstarszy park publiczny, otwarty w 1817 roku. Doskonałe miejsce na relaks, chociażby przy kubku gorącej herbaty w znajdującej się tu herbaciarni.

Muzea w Rydze

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie podróży bez odwiedzenia chociażby jednego muzeum, Ryga też ma sporo do zaoferowania. Oto kilka wartych odwiedzenia miejsc:

  • Muzeum Okupacji Łotwy (Plac Ratuszowy) – poruszające muzeum, które opowiada o trudnej historii Łotwy w czasie II wojny światowej i późniejszej okupacji radzieckiej.
  • Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki (Jaņa Rozentāla laukums 1) – z bogatą kolekcją łotewskiej sztuki od połowy XVIII wieku po współczesność. Znajduja się tu również dzieła innych artystów z państw nadbałtyckich.
  • Muzeum Motoryzacji (ulica Sergeja Eizenšteina 8) – idealne dla fanów samochodów, z dużą kolekcją radzieckich pojazdów i klasyków motoryzacji. Do perełek należy rolls-royce, którego rozbił w Moskwie Leonid Breżniew.
  • Muzeum Mody (Grēcinieku iela 24-1) – coś dla fanów wzornictwa i historii ubioru.

Łotewskie jedzenie

Łotewska kuchnia jest prosta, ale pełna smaku, a w trakcie wycieczki jeść przecież trzeba. Jesli więc polecicie na weekend do Rygi pamiętajcie, że warto spróbować dań takich jak:

  • Piragi – małe bułeczki z nadzieniem z mięsa i cebuli.
  • Ziemniaki z twarogiem i boczkiem – typowa łotewska potrawa, podawana z dodatkiem kwaśnej śmietany.
  • Riga Black Balsam – mocny ziołowy likier, typowy dla Rygi.
  • Sernik łotewski – tradycyjny sernik z białym serem.

Więcej smaków znajdziecie w naszym krótkim przewodniku po lokalnej, łotewskiej kuchni oraz kilku pubach i restauracjach, które warto odwiedzić podczas wizyty w Rydze.

Jak dotrzeć do Rygi?

Ryga ma dobrze rozwinięte połączenia lotnicze. Międzynarodowe lotnisko w Rydze to największy port lotniczy w krajach bałtyckich, oferujący połączenia z wieloma europejskimi miastami. I jak już wspomnieliśmy na początku – od 8 listopada 2024 r. polecieć tam można bezpośrednio z lotniska w podrzeszowskiej Jasionce.

Udostępnij.

Nowy rzeszowski portal miejski. Jesteś na dobrym torze!

Zostaw Komentarz