
Tylko wczoraj na Podkarpaciu strażacy interweniowali aż 25 razy, w związku z obecnością tlenku węgla w domach i mieszkaniach. Trzy osoby zostały podtrute, ale na szczęście nikt nie zginął.
W większości przypadków mieszkańcy o zagrożeniu zostali zaalarmowani przez czujki czadu.
– Można śmiało powiedzieć, że to urządzenie pozwoliło zapobiec tragedii, czujki zadziałały prawidłowo i ostrzegły domowników o zagrożeniu. To pokazuje jak ważne jest posiadanie tych urządzeń również w sezonie letnim – podkreśla st. bryg. Marcin Betleja rzecznik prasowy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Cichy zabójca aktywny też latem
Tlenek węgla, czyli tak zwany cichy zabójca, najczęściej kojarzony jest z zimowym sezonem grzewczym. Jak się jednak okazuje niebezpieczeństwo związane z jego obecnością w domach i w mieszkaniach nie znika latem.
– Wysokie temperatury, brak odpowiedniego ciągu w przewodach kominowych oraz niewłaściwa wentylacja mogą doprowadzić do cofania się spalin i emisji czadu, który jest śmiertelnie niebezpieczny – wylicza st. bryg. Betleja.
Spaliny cofają się przez upał
Głównym czynnikiem sprzyjającym emisji czadu w upalne dni jest wysoka temperatura powietrza. Promienie słoneczne, nagrzewają dachy i kominy, co prowadzi do powstania tak zwanej poduszki powietrznej zjawiska blokującego prawidłowy ciąg kominowy.
– W efekcie spaliny z urządzeń grzewczych, takich jak piecyki gazowe, służące do podgrzewania wody czy kominki, cofają się do naszych domów i mieszkań – wyjaśnia rzecznik.
Pamiętajmy tlenek węgla nie ma zapachu ani smaku, ani koloru i nie daje szans na ucieczkę. Aby zminimalizować ryzyko należy zainstalować czujkę tlenku węgla, regularnie kontrolować przewody kominowe i wentylacyjne.
Nie wolno też zasłaniać kratek wentylacyjnych. Nie można ignorować objawów takich jak ból i zawroty głowy, mdłości czy senność. To mogą być pierwsze symptomy zatrucia czadem.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
- Ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty .
- Osłabienie, senność, zaburzenia równowagi i orientacji .
- Zaburzenia świadomości, drgawki, utrata przytomności .
- Duszność, przyspieszona czynność serca .
- Utrata przytomności po kilku wdechach i śmierć w ciągu kilku minut przy wysokich stężeniach .
Jak zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla?
- Zainstaluj czujniki tlenku węgla w domu.
- Regularnie sprawdzaj stan techniczny urządzeń grzewczych i wentylacyjnych.
- Upewnij się, że przewody kominowe są drożne.
- Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- Wietrz pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia grzewcze.
Co robić w przypadku podejrzenia zatrucia?
- Otwórz okna i drzwi, aby przewietrzyć pomieszczenie.
- Wyłącz dopływ gazu.
- Wyprowadź poszkodowanego na świeże powietrze.
- Wezwij pogotowie ratunkowe (112 lub 999).
- W przypadku utraty przytomności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.