
Politechnika Rzeszowska będzie transmitować na żywo połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Uczniowie i studenci podczas warsztatów kosmicznych połączą się z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.
Spis treści:
Politechnika Rzeszowska wygrała z innymi uczelniami w eliminacjach przeprowadzonych przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) i w czerwcu będzie mogła połączyć się na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Drugą uczelnią jest Uniwersytet Wrocławski.
– Politechnika Rzeszowska, jako jedyna uczelnia z województwa podkarpackiego, znalazła się w finałowej grupie dziesięciu uczelni w Polsce. W finale została wybrana jako jedna z dwóch uczelni, która będzie mogła przeprowadzić połączanie z polskim astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – informuje Damian Gębarowski, rzecznik prasowy uczelni.
CZYTAJ TAKŻE: Karol Kołacz z Politechniki Rzeszowskiej sprawdzał, jak żyje się w bazie na Księżycu
Transmisja potrwa dziesięć minut
Transmisja potrwa dziesięć minut, a w jej trakcie uczniowie i studenci, którzy wezmą udział w warsztatach inżynierii oraz technologii kosmicznych, zapytają polskiego astronautę Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego o szczegóły misji IGNIS. Ogółem rozmowę śledzić będzie około czterystu osób.
Do niedawna nie był znany konkretny termin lotu, ponieważ start misji kosmicznej IGNIS został przełożony, ze względu na czynniki techniczne i logistyczne, zapewniające bezpieczeństwo misji. Pierwotnie miała wystartować 29 maja. Obecnie podano, że odbędzie się on jednak 8 czerwca, a Politechnika o terminie połączenia poinformuje już niebawem.
– Na razie zakładamy, że połączenie Politechniki Rzeszowskiej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną odbędzie się w drugim lub trzecim tygodniu czerwca. Ale to tylko przy założeniu, że start nie opóźni się więcej niż o tydzień – dodaje rzecznik.
Wzrasta prestiż rzeszowskiej uczelni
To wydarzenia ma ogromne znacznie dla rzeszowskiej uczelni, dzięki temu wzrasta jej prestiż, a Politechnika zaczyna być widziana jako ośrodek akademicki o ważnych i wysokich kompetencjach w zakresie techniki kosmicznej.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rewolucja w podkarpackich szkołach. Ponad 1100 placówek z pracowniami AI i STEAM
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podkreśla, że Politechnika Rzeszowska udowodniła podczas naboru, że zasługuje na to, żeby być częścią tego historycznego momentu. Od początku selekcji wyróżniała się bowiem na tle innych uczelni m.in. tym, że ma bardzo dobre warunki do przeprowadzenia łączności bezpośredniej ze stacją kosmiczną.
Połączą się telemostem
Połączenie ze stacją kosmiczną odbędzie się za pomocą telemostu. O kontakt zadbają amerykańscy krótkofalowcy zrzeszeni w Amateur Radio on the International Space Station (ARISS). Sygnał odbierać będzie jedna z ich sześciu stacji naziemnych rozmieszczonych w różnych miejscach na świecie. Do Politechniki zostanie przesłany drogą telefoniczną.
Start misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się 8 czerwca o godz. 15:11 czasu polskiego (9:11 na Florydzie).

W ramach Ax-4 na ISS, oprócz Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, polecą także: Peggy Whitson (USA) – dowódca misji, Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji, i Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji.
Załoga Ax-4 na pokładzie ISS ma spędzić dwa tygodnie.