
Dziury, błoto i wieczny brak miejsc – tak w skrócie można opisać parking dla pacjentów przy przychodni na ul. Warzywnej w Rzeszowie. – Teraz się to zmieni, parking będzie wyremontowany oraz płatny – mówi Józefa Misiewicz, dyrektorka przychodni.
Spis treści:
Parking przy przychodni specjalistycznej na ul. Warzywnej w Rzeszowie nigdy nie należał do komfortowych. Kierowcom przeszkadzały dziury, a po deszczu wielkie błoto. Sam plac był kilka razy remontowany – ubytki zasypywano żwirem, ale po pewnym czasie sytuacja wracała do tego co było wcześniej.
Pierwsza firma nie podpisała umowy
Przychodnia ogłosiła więc przetarg na zorganizowanie i prowadzenie parkingu. Wystartowało w nim trzy firmy, ale pierwsza, która została wybrana, nie podpisała ostatecznie umowy na jego dzierżawę.
Firma chciała zmieniać warunki, a my musieliśmy się trzymać sztywno tego co było w przetarg, więc ostatecznie odstąpili od podpisania umowy
wyjaśnia Józefa Misiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego przy ul. Warzywnej w Rzeszowie.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiany na Staszica. Ruch w jednym kierunku, 300 nowych miejsc parkingowych
Wobec tego dyrekcja wybrała drugą firmę, a umowę na dzierżawę podpisano 4 kwietnia 2025 roku. Parking przy przychodni będzie teraz dzierżawić Apcoa Polska – największa w Polsce firma działająca w branży parkingowej. Umowę podpisano na 36 miesięcy.
– Firma przeprowadziła już pierwsze niezbędne prace inwestycyjne, po to by poprawić warunki na parkingu. Na przeprowadzenie całego remontu ma czas do końca maja 2025 roku – dodaje dyrektor Misiewicz.

Będą parkometry i monitoring
Teren parkingu ma ok. 3,5 tys. m/kw. Zostanie on wysypany kruszywem i utwardzony, a wjazd zostanie wyłożony płytami ażurowymi. Powstaną osobne miejsca parkingowe, zostaną też wydzielone drogi przejazdowe.
Do parkingu zostanie podciągnięta sieć elektryczna, a na jego terenie będzie zainstalowany monitoring. Zapewniony będzie też system parkingowy m.in. parkometry oraz obsługa. Prace mają zakończyć się pod koniec maja i od czerwca parking będzie już w pełni dostępny dla pacjentów.
POLECAMY: Zamiast parkingu – park kieszonkowy. Przy Estradzie Rzeszowskiej ruszyła budowa
Okazuje się jednak, że teraz parking będzie płatny – 3 złote za każdą rozpoczętą godzinę parkowania (w centrum miasta za godzinę płaci się 5 złotych).
Wcześniej pacjenci, chcąc korzystać z niego bezpłatnie, musieli podbić potwierdzenie wizyty u specjalisty.
Ale mieliśmy sygnały od pacjentów, że tamuje się przez to ruch. Często się zdarzało, że ktoś – przeważnie osoby starsze, zapomniał podbić wjazdówki i szedł z powrotem do przychodni, aby dopełnić formalności. Dlatego postanowiliśmy z tego zrezygnować
wyjaśnia dyrektorka.
W przychodni przy Warzywnej ciągły ruch
Jak mówi dyrektorka przychodnię na ul. Warzywnej w Rzeszowie dziennie odwiedza nawet dwa tysiące pacjentów.
– W samej poradni „peozetu” stomatologi i fizjoterapii dziennie mamy około tysiąca osób, laboratorium obsługuje około trzystu pięćdziesięciu pacjentów dziennie, a pracownie RTG i USG przyjmują około setki – wylicza dyrektor Misiewicz.
Do tego dochodzą poradnia ginekologiczna, ortopedyczna, dermatologiczna, chirurgii naczyniowej, otolaryngologiczna, alergologiczna…
– Dlatego jest problem z zaparkowaniem. A dodatkowo na reumatologię w większości zgłaszają się starsi ludzie, którzy muszą podjechać pod przychodnię, przez co chwilowo tamuje się ruch na placu przed placówką. Ale ten problem też został wzięty pod uwagę w ramach tego przetargu
zapewnia dyrektorka.

Zostawiali samochody i szli na zakupy
Kolejnym powodem, dla którego przychodnia zdecydowała się na wprowadzenie opłat są kierowcy, którzy zostawiali samochód na darmowym parkingu i ruszali „w miasto”.
Często samochody zostawiały tu osoby, które szły na przykład do pracy na Szopena, na zakupy na rynek lub do krwiodawstwa czy do Sanepidu. A miejsce parkingowe było blokowane niekiedy przez cały dzień. Mamy nadzieję, że teraz to się zmieni. Wiemy, że są trudności, ale pracujemy nad tym, by pacjentom lepiej się tu parkowało
dodaje Józefa Misiewicz.
Przypomina też, że z parkingu dla pacjentów nie korzystają pracownicy przychodni, którzy dla swoich potrzeb mają wytyczony osobny, otwierany pilotem plac.
Z opłat zwolnione mają być osoby niepełnosprawne oraz kobiety w ciąży, dostawcy towarów czy serwisanci.
Dołącz do nas! Jesteśmy na Facebooku i Instagramie.