
Symulatory zdarzeń drogowych, laboratoria sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości i nowoczesne pracownie dla fizjoterapeutów i muzyków – uczelnie z Podkarpacia otrzymały 1,7 mln zł z budżetu województwa na rozwój zaplecza dydaktycznego.
Spis treści:
Utworzenie laboratorium zastosowań sztucznej inteligencji i robotów humanoidalnych, nowoczesne pracownie dla przyszłych fizjoterapeutów i ratowników medycznych, a także rozwój zaplecza dla kierunków artystycznych i technicznych – to tylko część inwestycji, jakie będą realizowane przez uczelnie z Podkarpacia dzięki dotacjom z budżetu województwa.
W poniedziałek, 14 lipca, na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się uroczyste podpisanie umów pomiędzy Zarządem Województwa Podkarpackiego a przedstawicielami szkół wyższych. Dotacje w łącznej wysokości 1,7 mln złotych trafią w tym roku do dziesięciu uczelni – siedmiu publicznych i trzech niepublicznych.
CZYTAJ TAKŻE: Podkarpackie uczelnie zbadają edukację i rynek pracy. Współpraca z WUP za prawie 4 mln zł
30 milionów przez 20 lat
Jak wyliczał marszałek województwa Władysław Ortyl, w ciągu ponad 20 lat na zakupy inwestycyjne dla publicznych i niepublicznych uczelni wyższych z Podkarpacia, samorząd województwa przeznaczył 30 milionów złotych.
– Zależy nam na tym, aby nasze uczelnie stawiały na powiązanie swych działań z prowadzeniem działalności naukowej lub badawczo–rozwojowej oraz potrzebami regionalnej gospodarki – podkreślał w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl.
Umowy z uczelniami podpisali marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Karol Ożóg. W wydarzeniu uczestniczyli również radni sejmiku oraz rektorzy, prorektorzy i przedstawiciele podkarpackich szkół wyższych.
Dla rehabilitacji, ratownictwa, grafików
Wśród dofinansowanych inwestycji znalazło się m.in.:
- utworzenie Laboratorium Zastosowań AI i Robotów Humanoidalnych na Politechnice Rzeszowskiej,
- zakup wyposażenia dydaktycznego dla kierunków: realizacja dźwięku i światła scenicznego oraz fizjoterapia na Uniwersytecie Rzeszowskim,
- rozbudowa zaplecza dydaktycznego na kierunku ratownictwo medyczne w PANS w Krośnie, Tarnobrzegu, Jarosławiu i Sanoku,
- stworzenie Laboratorium Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości dla studentów projektowania graficznego i architektury wnętrz oraz Laboratorium Zarządzania Kryzysowego w PANS w Przemyślu,
- wyposażenie specjalistycznych pracowni w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz w Podkarpackiej Szkole Wyższej w Jaśle.

Nowoczesne kształcenie wymaga pieniędzy
Uniwersytet Rzeszowski otrzymał w tym roku 420 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie profesjonalnego laboratorium dźwięku oraz doposażenie kierunku fizjoterapia w nowoczesny sprzęt, z uwagi na rozpoczęcie kształcenia w języku angielskim.
– Dzięki otrzymanym pieniądzom będziemy mogli kupić wyposażenie, które posłuży i kształconym przez nas muzykom i będzie bazą do kształcenia na nowym, uruchamianym od roku akademickiego 2025/2026, kierunku studiów realizacja dźwięku i światła scenicznego. Potrzeby rynku eventów w regionie są znaczące i my na te potrzeby odpowiadamy – mówił dziękując za dofinansowanie dr hab. Józef Cebulski, prof. UR, prorektor ds. Finansów i Rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dzięki dotacjom uczelnie z Podkarpacia będą mogły rozwijać nowoczesne kierunki kształcenia, lepiej przygotowywać studentów do pracy w zawodach przyszłości oraz skuteczniej odpowiadać na potrzeby lokalnego rynku i gospodarki.