
Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem po raz kolejny przywitała nowego mieszkańca. Na świat przyszła malutka żubrzyca, córka Tjlli i byka Spovida.
Spis treści:
W niedzielę, 29 czerwca, w pokazowej zagrodzie żubrów w Mucznem przyszła na świat kolejna jałówka. To już czwarte młode w tym roku, urodzone w tym wyjątkowym miejscu prowadzonym przez Nadleśnictwo Stuposiany.
CZYTAJ TAKŻE: Weekend za miastem. Wańkowa zaprasza na najdłuższą tyrolkę w Polsce
Imię dla młodego żubra będzie wybrane w konkursie
Matką nowo narodzonego żubrzątka jest krowa Tjlli, a ojcem dominujący w stadzie byk Spovid.
– Wkrótce zapewne ogłoszony zostanie konkurs na imiona młodych żubrów, tradycyjnie rozstrzygany podczas Dnia Żubra w Lutowiskach – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Wcześniejsze narodziny miały miejsce w maju. Wówczas matkami zostały żubrzyce Muczna, Stupna i Vaiana, ojcem wszystkich młodych również był Spovid.

Zwierzęta mają osiem hektarów terenu
Zagroda pokazowa w Mucznem działa od 2012 roku i zajmuje blisko osiem hektarów. Przez środek wybiegu przepływa potok, który nie tylko dostarcza wody, ale także urozmaica teren. W odległym, porośniętym jodłami zakątku znajduje się też paśnik.
Zwiedzający mogą obserwować żubry z platform widokowych rozmieszczonych wokół całego wybiegu, ale biorąc udział w zorganizowanych przez Nadleśnictwo Stuposiany wycieczkach podejść bezpośrednio do paśnika.
CZYTAJ TAKŻE: Wieże z widokiem na Bieszczady. Trzy wieże widokowe na weekend z Rzeszowa
Aktualnie w zagrodzie mieszka 14 żubrów linii białowiesko-kaukaskiej. Obiekt jest dostępny dla turystów codziennie – od świtu do zmierzchu.
Bieszczadzka zagroda to nie tylko miejsce narodzin i obserwacji żubrów, ale także ważny ośrodek edukacyjny i turystyczny. Od momentu jej otwarcia odwiedziło ją już ponad pół miliona osób – tylko w pierwszym roku działalności licznik zanotował 35 tysięcy turystów, a w kolejnych latach liczby te szybko rosły.

Mamy ponad 800 żubrów
Według najnowszej inwentaryzacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na wolności w Bieszczadach żyje obecnie 806 żubrów, z czego 42 bytują po słowackiej stronie gór. W samej zagrodzie w Mucznem przebywa 11 osobników – do czasu aż młode, po okresie adaptacyjnym, zostaną wypuszczone na wolność.
Bieszczadzkie żubry cieszą się także uznaniem poza granicami Polski. W ostatnich latach 13 osobników trafiło do Bułgarii i Rumunii, gdzie wspierają odbudowę tamtejszych stad.

Dla turystów – trasa i czas dojazdu
Rzeszowskim kierowcom nie musimy przypominać jak dojechać do stolicy Bieszczad Ustrzyk Dolnych.
Dlatego początek naszej trasy zaczniemy od Ustrzyk, z których kierujemy się drogą nr 896 w stronę Ustrzyk Górnych. Na Muczne skręcamy po przejechaniu ok. 35 kilometrów, w Stuposianach. Czas przejazdu to ok. 45 minut – zakładamy płynną jazdę, krętymi, asfaltowymi, górskimi drogami.
Najciekawsze atrakcje na trasie i w okolicy
W Ustrzykach Dolnych:
- Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego – ciekawe ekspozycje przyrodnicze.
- Muzeum Młynarstwa – Młyn – ekspozycja związana z tradycjami młynarskimi w regionie.
W Lutowiskach:
- Punkt widokowy – panorama na Bieszczady Wysokie (Tarnica, Halicz, Szeroki Wierch),
- Cmentarz żydowski w Lutowiskach – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Lutowiska i okoliczne miejscowości. Powstał w XVIII w.
- Cerkiew UNESCO w Smolniku – unikatowy, drewniany zabytek z XVII w.
- Bieszczadzka Koza w Smloniku – lokalne gospodarstwo z serami kozimi.
W Mucznem i okolicy:
- Zagroda pokazowa żubrów – główny cel podróży.
- Wieża widokowa Jeleniowate – krótki spacer, piękne panoramy.
Ścieżki edukacyjne:
- Wokół Mucznego – wygodna trasa spacerowa,
- Bukowe Berdo – prowadzi na malownicze Bukowe Berdo (ok. 13 km, 5 h).
- Krutyjówka – kolejna ścieżka przyrodnicza,
- Torfowisko Wysokie Tarnawa – rezerwat florystyczno-torfowiskowy, prowadzi przez niego wygodna i ciekawa ścieżka spacerowa z pięknym widokiem na góry. Trasa dostępna dla wszystkich, także maluchów w wózku (ok. 2,4 km, 37 min) .