Świat Mistrza Beksińskiego. Muzyczny hołd dla Wizjonera Sztuki [ZDJĘCIA]
„Bez muzyki bym nie istniał” – te słowa Zdzisława Beksińskiego były mottem dla wyjątkowego wydarzenia, które odbyło się w 20. rocznicę śmierci wybitnego twórcy.
Mottem wydarzenia były słowa Zdzisława Beksińskiego „Bez muzyki bym nie istniał”. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski
Koncert symfoniczny, multimedialny pokaz obrazów i wystawa dzieł z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku – tak uczczono pamięć Zdzisława Beksińskiego podczas wydarzenia „Świat Mistrza Beksińskiego”.
Prawie dwa tysiące osób zgromadziło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, by wziąć udział w widowisku „Świat Mistrza Beksińskiego”. Wydarzenie było połączeniem koncert symfoniczny z multimedialnym pokazem dzieł Zdzisława Beksińskiego – jednego z najbardziej uznanych polskich artystów XX wieku.
Hipnotyzująca i niezwykła twórczość
– Dwadzieścia lat temu świat sztuki stracił jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców współczesnych – Zdzisława Beksińskiego. Jego hipnotyzująca i niezwykła twórczość nadal fascynuje miłośników sztuki na całym świecie. Dziś spotykamy się na wyjątkowym wydarzeniu, w rocznicę tragicznej śmierci artysty, by dać wyraz czci i podziwu dla geniuszu i dokonań wybitnego artysty – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członkini zarządu województwa podkarpackiego.
Dodała, że „Świat Mistrza Beksińskiego”, to nie tylko koncert, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności i szacunku dla twórczości mistrza.
Sam artystka wieloletnie podkreślał, jak ważna w jego twórczości jest muzyka, jak wielką cześć w jego życiu zajmuje i jak silną jest inspiracją. Artystą nie bał się nowych technologii, interesował się multimediami, podkreślał że nie interesuje go przeszłość, ale eksplorowanie przyszłości i nowych możliwości. To wydarzenie łączy więc w dobie obie dziedziny, które zdominowały jego twórczość
powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
– Jestem dumna, że jako samorząd wspieramy Muzeum Historyczne w Sanoku, by mogło jeszcze szerzej ukazywać światu twórczość Zdzisława Beksińskiego – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. | Fot. Sebastian Stankiewicz
Koncert i wystawa obrazów Beksińskiego
Koncert wypełniły dwa dzieła muzyczne: „Sine Titulo” Szymona Sutora, skomponowane specjalnie dla Fundacji Beksiński, oraz „Requiem” Alfreda Schnittke – ulubionego kompozytora artysty. Muzycznej oprawie towarzyszył multimedialny pokaz dzieł Beksińskiego, który wzbogacił odbiór muzyki o dodatkowy, emocjonalny wymiar.
Integralną częścią zorganizowanego w Jasionce wydarzenia była także wystawa obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, które sprawuje pieczę nad artystycznym dziedzictwem Beksińskiego. Można ją było obejrzeć w CWK w Jasionce do niedzieli.
Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 20. rocznicy śmierci Zdzisława Beksińskiego. „Świat Mistrza Beksińskiego” jest jednym z wielu projektów kulturalnych zaplanowanych na 2025 rok, które mają na celu upamiętnienie twórczości pochodzącego z Sanoka artysty.
Świat Mistrza Beksińskiego. Zdjęcia z koncertu i wystawy w Jasionce
Pomysłodawcą wydarzenia „Świat Mistrza Beksińskiego” jest Fundacja Beksiński. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoDo tej pory było ono prezentowane kilkukrotnie przy okazji rocznic ważnych dla pochodzącego z Sanoka artysty. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoKoncertowi w CWK w Jasionce towarzyszył multimedialny pokaz dzieł Zdzisława Beksińskiego | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoW Jasionce przez trzy dni można było także oglądać obrazy z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoPubliczność Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce podczas multimedialnego widowiska poświęconego twórczości Zdzisława Beksińskiego. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoOrkiestra symfoniczna w trakcie koncertu wykonała utwór „Sine Titulo”. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoOrkiestrą dyrygował Szymon Sutor, kompozytor i aranżer, który na swoim koncie ma m.in. nagrodę Fryderyka. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoObrazy Beksińskiego prezentowane były w multimedialnej formie. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoPubliczność podziwiająca towarzyszącą wydarzeniu wystawę obrazów Zdzisława Beksińskiego. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoWidok na salę w Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Zen.Com Expo w Jasionce. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoWyboru dzieł Zdzisława Beksińskiego dokonał Wiesław Banach, przyjaciel artysty i wieloletni Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoKoncertowi towarzyszyły wizualizacje inspirowane twórczością Beksińskiego. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoMieszkańcy Podkarpacia oddali hołd wybitnemu artyście. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa PodkarpackiegoKoncert w Jasionce zorganizowany został w 20. rocznicę śmierci Zdzisława Beksińskiego. | Fot. Sebastian Stankiewicz/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Korzystamy z plików cookies, aby zapewnić prawidłowe działanie strony, analizować ruch oraz dostosowywać treści do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wszystkie pliki cookies lub dostosować swoje ustawienia.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.