
Wystawa „Papier i przestworza” to doskonała okazja, by zobaczyć, jak sztuka spotyka się z historią lotnictwa. Kartonowy model samolotu pierwszej poczty lotniczej zachwyca precyzją wykonania i pomysłowością.
W atrium budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego można zobaczyć wyjątkową wystawę autorstwa mgr. Tomasza Króla, absolwenta Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego i pracownika Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Wystawa „Papier i przestworza. Kartonowa makieta samolotu pierwszej poczty lotniczej” to unikalne połączenie sztuki, historii i technologii.
Pocztowy samolot z tektury falistej
Prezentowany na wystawie model samolotu, wykonany w całości z tektury falistej, to nie tylko niezwykłe dzieło artystyczne, ale także świadectwo innowacji, które wpłynęły na rozwój transportu lotniczego w czasie I wojny światowej. To Aviatik, samolot pierwszej poczty lotniczej, który w 1914 roku, przywiózł wojskową korespondencję do oblężonej Twierdzy Przemyśl. W powrotną trasę zabrał kartki napisane przez żołnierzy.
Model jest naturalnej wielkości. Samolot ma osiem metrów długości i trzy metry wysokości.
Ekspozycja, udostępniona przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, jest efektem współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Można ją zwiedzać w atrium Budynku A0 przy ul. Rejtana. To niepowtarzalna okazja, by na własne oczy zobaczyć niezwykłe połączenie sztuki i historii lotnictwa.


