Zamknij Menu
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
  • Aktualności
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
Polecamy

Są plany na kolejne wieżowce w Rzeszowie. Tym razem przy ul. Ofiar Katynia

2025-04-03

Nad Wisłokiem miały być estakady. Jest śmietnisko i plan na wieżowce

2025-04-28

Prokuratura bada doniesienie na Konrada Fijołka. Prezydent: To kolejna próba ataku Razem dla Rzeszowa

2025-05-22
Facebook Instagram YouTube
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
sobota, 5 lipca 2025
Facebook Instagram YouTube
  • Aktualności
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
Strona Główna»Aktualności»Dyskutowali nad tym, jak naprawić polskie prawo
Aktualności

Dyskutowali nad tym, jak naprawić polskie prawo

To RzeszówTo Rzeszów2025-03-29
Facebook Twitter WhatsApp Email
Krzysztof Eckhardt i Krystian Markiewicz w WSPiA w rzeszowie
Dr hab. Krzysztof Eckhardt, profesor WSPiA i prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. | Fot. Jerzy Żygadło / PUW Rzeszów

Reformy sądownictwa i prokuratury nie da się przeprowadzić szybko. O tym co zostało już zrobione i jakie są jej główne założenia, mówił w trakcie kolejnego posiedzenia Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej w WSPiA prof. Krystian Markiewicz przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej gromadzi reprezentantów sądownictwa, prokuratury, korporacji prawniczych, naukowców z wielu ośrodków akademickich oraz wykładowców i doktorantów WSPiA, które jest inicjatorem tych spotkań.

Ostatnie było, poświęcone kluczowym zagadnieniom związanym z działalnością Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości

Wykład wprowadzający wygłosił prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Ekspert przypomniał, że Komisja została powołana rok temu z inicjatywy ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, decyzją Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Przez ten czas, zdążyła już zmierzyć się z fundamentalnymi zagadnieniami dotyczącymi reformy polskiego sądownictwa.

PORADY: Sankcja kredytu darmowego. Czym jest i jak z niej skorzystać?

Jednym z pierwszych projektów, który trafił pod jej obrady, była propozycja rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Projekt utknął jednak w procesie legislacyjnym, co jak zauważył prof. Markiewicz, wskazuje na długi i skomplikowany charakter reformowania prawa w Polsce.

Wyrok pilotażowy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Komisja zajęła się też przygotowaniem regulacji, będących odpowiedzą na zarzuty Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które mają pozwolić na przywrócenie praworządności w zakresie powoływania sędziów oraz organizacji wymiaru sprawiedliwości.

– Kiedy miałem zaszczyt obejmować funkcję przewodniczącego Komisji, to niezależnie od wszystkich moich poglądów i oczekiwań jako sędzia, co do zmian w wymiarze sprawiedliwości, wiedziałem jedno: 23 listopada 2023 roku wydany został wyrok pilotażowy przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce. Wyrok był niezwykle ważny i pokazywał nam, że mamy do czynienia z systemowym problemem w kilku aspektach funkcjonowania państwa – mówił prof. Markiewicz.

Trybunał w Strasburgu zakwestionował m.in. legalność Krajowej Rady Sądownictwa oraz składu Sądu Najwyższego. Podkreślił, że sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zostali powołani z naruszeniem prawa.

– Obejmując przewodnictwo Komisji, od razu zakomunikowałem panu ministrowi, że celem jej działań jest wprowadzenie regulacji, która będzie odpowiedzią na ten wyrok pilotażowy – podkreślał ekspert.

Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej na WSPiA w rzeszowie
Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej tym razem poświęcone było kluczowym zagadnieniom związanym z działalnością Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. | Fot. Jerzy Żygadło / PUW Rzeszów

Ponad 3 tysiące powołań sędziowskich ma wadliwością prawną

Przewodniczący Komisji wskazał, że aż 3250 powołań sędziowskich po 2018 roku jest dotkniętych w różnym stopniu wadliwością prawną. Około 1700 z nich, to tzw. początkujący sędziowie, którzy objęli urząd korzystając z konstytucyjnej gwarancji dostępu do służby publicznej, jako byli asesorzy lub osoby po zdanym egzaminie sędziowskim.

PRZECZYTAJ TEŻ: WSPiA i Straż Graniczna wzmacniają współpracę

Kolejną grupę ok. 1200 osób stanowią sędziowie, którzy otrzymali prawidłową nominację sędziowską, jednak w późniejszym czasie awansowali przy udziale neo-KRS. Trzecia grupa ok. 300 osób to przedstawiciele innych zawodów prawniczych np. adwokatów, radców prawnych, którzy wcześniej nie byli sędziami. Ostatnią grupę stanowi 55 sędziów powołanych do Sądu Najwyższego. Tam stopień wadliwości jest największy.

Dwa projekty ustawy regulujących status sędziów

W dalszej części posiedzenia prof. Markiewicz omówił dwa projekty ustaw, dotyczące uregulowania statusu sędziów. Pierwszy z nich zakłada, że status sędziów zostanie uregulowany bezpośrednio w ustawie.

– Nadal uważam, że to najskuteczniejsza metoda rozwiązania tego problemu – podkreślał ekspert.

Drugi wariant przewiduje indywidualną weryfikację każdego sędziego przez nową, powołaną zgodnie z Konstytucją Krajową Radę Sądownictwa. W zależności od wybranego rozwiązania, reforma sądownictwa może zakończyć się w różnym czasie.

By szukać najlepszych rozwiązań

W drugiej części posiedzenia prof. Markiewicz odpowiadał na liczne pytania i sugestie przedstawicieli środowiska prawniczego. Dyskusja, w której ścierały się ze sobą różne opinie i perspektywy, była moderowana przez dra hab. Krzysztofa Eckhardta prof. WSPiA., kierownika Katedry Prawa Konstytucyjnego i Stosunków Międzynarodowych WSPiA.

Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej to inicjatywa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, będąca odpowiedzią na potrzeby środowiska prawniczego Podkarpacia. Stanowi przestrzeń do wymiany poglądów i analizy najważniejszych zagadnień dotyczących stanowienia oraz stosowania prawa. Dzięki współpracy uczelni z wybitnymi ekspertami, Forum przyczynia się do kształtowania debaty publicznej i poszukiwania najlepszych rozwiązań legislacyjnych.

wspia rzeszów
Udostępnij. Facebook Twitter Email WhatsApp
To Rzeszów

Nowy rzeszowski portal miejski. Jesteś na dobrym torze!

Podobne wpisy

Czas na zmiany w ścieżkach kariery prawniczej? Eksperci apelują o reformę systemu

2025-07-04

Szefowa służby cywilnej zaprasza studentów do pracy. „Tu możecie wpływać na życie obywateli”

2025-06-11

WSPiA i Folkowisko z misją wzmacniania debaty o Polsce i świecie

2025-05-28
Zostaw Komentarz Anuluj odpowiedź

Bądźmy w kontakcie
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
Reklama
REKLAMA
Najnowsze

Pierwszy asfalt na S19 Babica – Jawornik. Drogowcy nie zwalniają tempa

2025-07-05

Reggae nad Wisłokiem ma swój hymn. Autorem jest jest rzeszowski zespół Boleo & Follow The Riddim

2025-07-05

W sobotę na PRz piknik edukacyjny i połączenie z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

2025-07-04

Tlenek węgla jest groźny także latem!

2025-07-04

Kajakarze i WOPR z widokiem na toalety? Po naszej interwencji miasto zmienia plan inwestycji

2025-07-04
Wydarzenia
kwi 25
Wystawa "Skarbony pamięci" to zbiory Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie z ostatnich dziesięciu lat.
Skarbony pamięci, czyli refleksje z etnografii
maj 24
#RZEKA historii, czyli spacer z przewodnikiem po Rzeszowie.
#RZEka historii. Wycieczka z przewodnikiem
cze 5
B1 z WSIiZ. Wystawa Koła Projektowania Plakatu
B1 z WSIiZ, cz. II. Wystawa Koła Projektowania Plakatu
cze 12
Obraz Józefa Burego z cyklu "Anamneza"
Józef Bury. Anamneza – malarstwo 2000-2025
cze 12
Biennale ZPAP 2024-2025 w BWA.
Biennale ZPAP 2024-2025
Kalendarz Imprez
Nie przegap

Rzeszów Europejskim Miastem Sportu 2026! Marta Niewczas: Nawet osiwiałam, tak mi na tym zależało

Aktualności 2025-07-01

– Sceptyków było wielu, ale otoczyliśmy się ludźmi, którym na tym zależało. Tu nic nie miało się udać, tu wszystko zostało po prostu wypracowane – mówi Marta Niewczas, która wpadła na pomysł, by Rzeszów został Europejskim Miastem Sportu 2026. Tak właśnie się stało.

Weekend za miastem. Wańkowa zaprasza na najdłuższą tyrolkę w Polsce

2025-06-28

Szkoły dostały gogle VR. „Nie da się na nich pracować, mamy za słaby internet”

2025-06-27

Wieże z widokiem na Bieszczady. Trzy wieże widokowe na weekend z Rzeszowa

2025-06-20

Rzeszów z lotu ptaka za 10 zł. Na szczycie Olszynki Park powstanie taras widokowy

2025-06-16

63 podróże, 18 krajów i 44 miasta. Zagraniczne delegacje Konrada Fijołka i rzeszowskich urzędników

2025-06-13
Facebook Instagram YouTube
  • Redakcja toRzeszow.pl
  • Reklama
  • Regulamin portalu
  • Polityka prywatności
© 2025 ToRzeszow.pl - informacje, które mają znaczenie

Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.

Szanujemy Twoją prywatność!

Korzystamy z plików cookies, aby zapewnić prawidłowe działanie strony, analizować ruch oraz dostosowywać treści do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wszystkie pliki cookies lub dostosować swoje ustawienia.

Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}