
Jak żyje się w polskich miastach? Według najnowszego rankingu PZU Lokalnie – w Rzeszowie bardzo dobrze. Stolica Podkarpacia wyróżnia się niskim poziomem przestępczości, dobrym dostępem do przedszkoli i żłobków oraz rosnącym komfortem codziennego życia.
Spis treści:
Rzeszów uplasował się na czwartym miejscu ogólnopolskiego rankingu miast PZU Lokalnie, który ocenia jakość życia w największych polskich miastach.
W zestawieniu, które zostało przygotowane we współpracy ze Szkołą Główną Handlową, stolica Podkarpacia wyróżniła się przede wszystkim wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz rozwiniętą infrastrukturą sportową i edukacyjną.
Sprawdzili 38 miast
Ranking objął 38 miast, w których mieszka powyżej 100 tys. mieszkańców. Pod uwagę wzięto cztery główne kategorie: zdrowie, bezpieczeństwo, komfort życia oraz kulturę i edukację.
POLECAMY: Nowy Wspaniały Rzeszów. Duch Tadeusza Ferenca nadal panuje nad miastem
Rzeszów szczególnie dobrze wypadł pod względem bezpieczeństwa. Zajął drugie miejsce w tej kategorii, ustępując jedynie Rybnikowi.
– Rzeszów cechuje najniższy w Polsce poziom przestępczości, w tym niska częstotliwość przestępstw przeciw mieniu – podkreślają autorzy raportu.

Rzeszów czwarty, pierwsza jest Warszawa
Miasto wyróżnia się także dobrą dostępnością do infrastruktury sportowej, gęstą siecią tras rowerowych oraz wysokim poziomem opieki w żłobkach i przedszkolach. Na wysoki komfort życia wpływają też niskie koszty utrzymania mieszkań oraz dobra dostępność podstawowych usług publicznych.
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa, doceniona za szeroki dostęp do instytucji kultury, wysokie zarobki i sprawną komunikację. Lublin i Olsztyn znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu, a wyróżniły się pod względem opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa i niskich kosztów życia.
W zestawieniu cząstkowym dotyczącym zdrowia Rzeszów również znalazł się w ścisłej czołówce, plasując się na piątym miejscu. Eksperci oceniali m.in. liczbę placówek medycznych, dostęp do lekarzy, jakość powietrza (na pewno nie czytali naszego raportu: Smog w Rzeszowie. Miasto się dusi, ale… statystycznie go nie ma) oraz rozwój infrastruktury rowerowej.
ZOBACZ TEŻ: „Rzeszów wschodzącą gwiazdą”. Ranking miast z potencjałem inwestycyjnym
Analiza ekonometryczna i statystyki
Twórcy rankingu opierali się na danych statystycznych i analizie ekonometrycznej.
– Najwyższą wagę ma zdrowie, dalej zaś są komfort życia, kultura i edukacja, a na końcu bezpieczeństwo – wyjaśnia dr hab. Andrzej Torój, profesor SGH i jeden z autorów raportu.
Ranking to część szerszego projektu PZU Lokalnie, który pozwala mieszkańcom sprawdzić, jak wypada ich okolica w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i codziennego komfortu życia. Na stronie www.pzu.pl/lokalnie dostępna jest interaktywna mapa, która po wpisaniu adresu, pokazuje m.in. dane o jakości powietrza, cenach nieruchomości czy dostępności służby zdrowia.
Robimy nowy portal miejski. Polub To Rzeszów na Facebooku, obserwuj nas na Instagramie.