
14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa, będąca do dziś symbolem walki o niepodległość. W Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Były przemówienia, Apel Pamięci i salwa honorowa.
W Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Tegoroczne obchody miały szczególny charakter, ponieważ po raz pierwszy obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK.
- ZOBACZ TEŻ: Ekstremalne warunki, survival i walka w górach. Tak trenowali żołnierze WOT w Bieszczadach
Uroczystości zorganizował podkarpacki okręg Światowego Związku Żołnierzy AK we współpracy z Prezydentem Miasta Rzeszowa, Instytutem Pamięci Narodowej, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz, kombatanci, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta.
Apel Pamięci i salwa honorowa
Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. Świętego Krzyża. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy Szopena, gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Podczas ceremonii podniesiono flagę państwową i odegrano hymn Polski. W oficjalnych przemówieniach podkreślano znaczenie Armii Krajowej w historii Polski i jej niezłomną walkę o niepodległość. Po Apelu Pamięci oddano hołd poległym poprzez symboliczną salwę honorową i złożenie kwiatów pod pomnikiem.
Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul zaznaczyła, że ustanowienie nowego święta państwowego jest wyrazem szacunku dla bohaterów walczących o wolność kraju.
Słowa Armia Krajowa przywołują w naszej pamięci bohaterów – ludzi, którzy do dziś pozostają dla nas wzorem patriotyzmu i poświęcenia. Mamy obowiązek tę pamięć pielęgnować i przekazywać
powiedziała Teresa Kubas-Hul.
83. lata od powstania Armii Krajowej
14 lutego 1942 roku, na mocy rozkazu generała Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Była to największa podziemna armia w czasie II wojny światowej, której głównym celem było przygotowanie do powszechnego powstania przeciwko niemieckiemu okupantowi. Żołnierze AK prowadzili akcje dywersyjne, sabotażowe i wywiadowcze, wspierając aliancką walkę z III Rzeszą. Ich bohaterstwo i poświęcenie stały się symbolem niezłomności narodu polskiego.
Zdjęcia z uroczystości w Rzeszowie








