
Prof. Stanisław Kuś, zasłużony naukowiec, konstruktor i były rektor Politechniki Rzeszowskiej, został patronem jednej z nowych ulic na osiedlu Dąbrowskiego w Rzeszowie.
Rzeszów zyskał nowego patrona ulicy. Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Miasta Rzeszowa radni jednogłośnie zdecydowali o nadaniu jednej z ulic na osiedlu Dąbrowskiego imienia prof. Stanisława Kusia. Decyzja o uhonorowaniu wybitnego inżyniera była odpowiedzią na wniosek Politechniki Rzeszowskiej, z którą był związany przez wiele lat. Już w 2014 roku uczelnia przyznała mu tytuł honoris causa, doceniając jego wkład w rozwój nauki i inżynierii budowlanej.
Prof. Stanisław Kuś. Wybitny naukowiec, rektor Politechniki Rzeszowskiej
Prof. Stanisław Kuś urodził się w Rzeszowie w lutym 1925 roku. Jego ojciec, Andrzej Kuś, był doktorem filozofii i działaczem PSL „Piast”, co sprawiło, że przyszły inżynier od młodości obracał się w środowisku naukowym. W czasie II wojny światowej ukończył szkołę rzemieślniczą u Rudolfa Reitmajera w Rzeszowie, a następnie pracował w narzędziowni Zakładów Lotniczych (WSK) oraz jako spawacz w zakładach Flugmotorenwerk (PZL). Naukę kontynuował na tajnych kompletach. W tym czasie był również żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w działaniach sabotażowych.
Po wojnie Stanisław Kuś ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, gdzie zdobył tytuł inżyniera budownictwa. W kolejnych latach uzyskał doktorat i habilitację, a w 1976 roku związał się z Politechniką Rzeszowską. Przez wiele lat kierował Katedrą Konstrukcji Budowlanych, trzykrotnie był rektorem uczelni.
Twórca Hali Podpromie i stadionu w Aleppo
Dorobek prof. Kusia jest imponujący. Wśród projektów, których był autorem i współautorem są m.in. katowicki Spodek, hala Olivia w Gdańsku, Olimpijski Ośrodek Treningowy przy Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Stadion Narodowy w syryjskim Aleppo.
W Rzeszowie projektował hale targową i Podpromie, halę i pływalnię ROSiR. Pracował też nad nową koncepcja stadionu Stali, a jednym z jego najbardziej spektakularnych osiągnięć inżynieryjnych jest wyprostowanie przechylonego wieżowca przy ul. Słowackiego.
Prof. Stanisław Kuś był autorem jedenastu monografii, trzystu artykułów naukowych oraz pięciu patentów. Wypromował ośmiu doktorów i przez lata redagował dział konstrukcji w miesięczniku „Inżynieria i Budownictwo”. Za swoje osiągnięcia otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku został również Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa.
Prof. Stanisław Kuś zmarł 7 lipca 2020 roku w wieku 95 lat. Pochowano go na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.
Ulica imienia prof. Stanisława Kusia obok Politechniki Rzeszowskiej
Nowa ulica imienia prof. Stanisława Kusia znajduje się na osiedlu Dąbrowskiego w okolicach Politechniki Rzeszowskiej. Biegnie od ulicy Poznańskiej w kierunku północno-wschodnim.
Za przyjęciem uchwały głosowało 19 radnych, co pokazuje jednogłośne poparcie dla tej inicjatywy. To symboliczne uhonorowanie inżyniera, który swoim dorobkiem na stałe wpisał się w historię Rzeszowa.