
Spora część parkingu przy Galerii Graffica została zamknięta. Ruszyły prace przy budowie parku kieszonkowego, który będzie zlokalizowany przy Estradzie Rzeszowskiej.
Spis treści:
Park kieszonkowy powstanie w okolicy Estrady Rzeszowskiej, przy ul. Jagiellońskiej 24, tuż obok Galerii Graffica. Do tej pory znajdował się tam parking, z którego korzystali klienci galerii handlowej.
Dla mieszkańców i dla Estrady
Ogród powstaje na terenie, który jest w wieczystym użytkowaniu Estrady Rzeszowskiej. Mieści się ona w willi legendarnego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza. Umowa na użyczenie tego terenu Grafice wygasła i miasto postanowiło zrobić tam park kieszonkowy.
To teren wyjątkowy, znajdujący się tuż przy willi Januszów. Chcemy go odbetonować, aby przy ładnej pogodzie mogli z niego korzystać nie tylko mieszkańcy okolicy, ale też i osoby uczęszczające na rożnego rodzaju warsztaty czy spotkania w Estradzie
mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Gernand dodaje, że jednym z celów budowy parku kieszonkowego przy ul. Jagiellońskiej, jest też rozszczelnienie betonowych powierzchni. Aby woda – w tym przypadku deszczowa – miała gdzie spływać, a także nawadniała rośliny w nowym ogrodzie.

Park kieszonkowy przy Estradzie Rzeszowskiej. Drzewa, ławeczki, pergole
– Zostanie tam zasadzonych ponad tysiąc sześćset bylin, wśród nich będą m.in.: kwitnąca kocimiętka czy malowniczy wilczomlecz. Zasadzone będą też drzewa – m.in. wiśnie karłowate czy graby – wylicza urzędnik.
POLECAMY: Koniec parkowania w alei Pod Kasztanami. Czas najwyższy
Przy samej Estradzie wybudowany zostanie trakt spacerowy z płyt brukowych oraz nawierzchni mineralno-żywicznej i płyt betonowych. Powstaną rabaty, solarne oświetlenie, ławeczki, pergole, kosze na śmieci i hoteliki dla owadów.
Finisz latem tego roku
Nowy park kieszonkowy miasto wyceniło na 674 171 zł. Zainteresowanych jego budową było pięć firm, a ostatecznie wybrano najniższą ofertę – firmy OBO Polska z Rzeszowa, która zaproponowała za wykonanie inwestycji 526 765 zł.
Projekt został przygotowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, a jego realizacja jest dofinansowana dzięki wsparciu funduszy unijnych. Prace powinny się zakończyć latem tego roku
– dodaje Gernand.

Modernistyczna willa Januszów – chluba Rzeszowa
Przestrzeń wokół modernistycznej Willi Januszów jeszcze na początku XX wieku pełna była roślinności.
Jak czytamy w serwisie informacyjnym Urzędu Miasta Rzeszowa: „Historia budynku ściśle wiąże się z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, funkcjonującego przy ulicy Sandomierskiej 18 (obecnie ul. Grunwaldzka) w latach 1886 – 1951. Założycielem zakładu był Edward Janusz, który w kolejnych latach prowadził zakład wraz ze swoją żoną Leopoldyną, a następnie rodzinny interes przejęli ich potomkowie”.
Siedziba Estrady Rzeszowskiej mieści się tam od 1978 roku.





