
Ponad trzydziestu studentów, prawie dwadzieścia makiet i jedna wspólna wizja – lepsza, bardziej funkcjonalna przestrzeń miejska. Konkurs „Urban Design: miasto na wyciągnięcie ręki” dobiegł końca, a najlepsze projekty już wkrótce pojadą do Mediolanu.
Konkurs dla młodych architektów zorganizowało Podkarpackie Centrum Innowacji. Celem było stworzenie nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni miejskich. W ramach inicjatywy powstało blisko dwadzieścia makiet obiektów małej architektury miejskiej, które mogłyby pojawić się w wybranych miejscach na terenie Rzeszowa.
Kreatywne spojrzenie na Rzeszów
Od listopada ubiegłego roku, trzydziestu sześciu studentów podkarpackich uczelni intensywnie pracowało nad projektami, tworząc koncepcje nowych obiektów wraz z ich prototypami. Jak podkreśla Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, to budujące, że młodzi architekci chcą tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji społecznej.
ZOBACZ TEŻ: Szpital MSWiA będzie współpracował z Politechniką Rzeszowską
7 marca w PCI ProtoLab odbyło się oficjalne zakończenie konkursu oraz wyłonienie najlepszych projektów. Komisja oceniała kreatywność, funkcjonalność, dostępność oraz potencjał rewitalizacji miejsc publicznych.
Największe uznanie zdobyły dwa projekty:
- BeeSpot autorstwa Klaudii Wiekierak i Klaudii Lewko
- oraz Kreatospace, stworzony przez Angelikę Konieczny i Norberta Lisa.
Autorzy zwycięskich prac otrzymali nagrody, wyjadą też na prestiżowe targi Salone del Mobile w Mediolanie.

Nauka, rozwój i nowe doświadczenia
W trakcie trwania konkursu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w licznych szkoleniach, które pomogły im w dopracowaniu projektów. Jak podkreśla Klaudia Bunda, jedna z uczestniczek, samo uczestnictwo było cennym doświadczeniem, które pozwoliło uwierzyć we własne możliwości.
– Warto brać udział w takich inicjatywach, aby rozwijać się, doświadczać nowych rzeczy i poznawać ludzi. To świetna przygoda i wspomnienia na całe życie – dodaje.
Konkurs zgromadził studentów głównie z Politechniki Rzeszowskiej, a także pojedynczych przedstawicieli Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
