
Mieszkańcy Śródmieścia zauważyli, że z parku przy ul. Dąbrowskiego zniknął stojący w ogrodzie różanym zegar słoneczny. Wszystko wskazuje na to, że ktoś go próbował zniszczyć lub ukraść. – Jest zabezpieczony i niebawem wróci na swoje miejsce – uspokajają urzędnicy.
Spis treści:
Ogród Miejski im. Solidarności w Rzeszowie to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Śródmieścia. Jak mówią – jest tam znacznie spokojniej niż na bulwarach, nie ma tłumów ludzi, do tego stoi duży plac zabaw. Ostatnio zauważyli, że z parku zniknął stojący tam od kilku lat zegar słoneczny.
– Gdzie jest gnomon? Może go ktoś ukradł? – zastanawia się jedna ze spacerujących po ogrodzie emerytek.
Codziennie chodzę tu na spacery. W lutym pokazywałam wnuczce jak działa i do czego służy zegar słoneczny. Ale zniknął, mam nadzieję, że nikt go nie ukradł
– martwi się starsza pani.
Czym jest gnomon?
Gnomon to jeden z najstarszych i najprostszych przyrządów astronomicznych. Najczęściej jest to odpowiednio osadzony pręt, którego cień wskazuje położenie Słońca. Długość i kierunek cienia gnomonu wyznaczają wysokość i azymut słońca. (źródło: Wikipedia)
Zegar słoneczny z Ogrodu Miejskiego został oderwany od cokołu
Jak się okazuje, jakieś dwa, trzy tygodnie temu, pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej zauważyli, że zegar, który na co dzień jest przytwierdzony do kamiennego cokołu, został od niego oderwany i przesunięty.
– Nie wiemy czy to był zwykły akt wandalizmu, czy ktoś chciał go wynieść, bo zegar jest bardzo ciężki i ktoś musiał w to sporo pracy w to włożyć. Wiemy jedynie, że zegar został oderwany od podłoża i przesunięty – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Gnomon nie został uszkodzony
W związku z tym Zarząd Zieleni Miejskiej podjął szybką decyzję, aby zegar słoneczny zabezpieczyć. Dlatego usunięto go z ogrodu różanego.
Na szczęście nie został uszkodzony. Przewieźliśmy go na bazę MPGK, gdzie został dokładnie obejrzany i teraz czeka na lepszą pogodę, byśmy mogli go znów przymocować do cokołu w ogrodzie przy ulicy Dąbrowskiego
– dodaje Artur Gernand.
– Cieszymy się, że nie został zniszczony, bo koszt naprawy na pewno byłby spory. Mamy nadzieję, że nikt już nie wpadnie na pomysł przesuwania zegara – mówi.
Ogród przy Dąbrowskiego jest wpisany w rejestr zabytków
Ogród Miejski im. Solidarności to najstarszy z miejskich parków. Zajmuje powierzchnię 4 hektarów, a powstał w pierwszej połowie XVIII w., na kanwie XVIII w. ogrodu klasztornego oo. Reformatów. Układ kompozycyjny z tego okresu obrazuje Plan Wiedemanna z 1762 r.
POLECAMY: Baby Yoda w Rzeszowie. Tajemniczy pomnik stoi przy Dąbrowskiego
Około 1871 r. Rada Miejska przekształciła dawny ogród oo. Reformatów na park miejski i do chwili obecnej pełni tę rolę, jako park o charakterze spacerowo – wypoczynkowym.
W 1991 roku park przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie został wpisany do rejestru zabytków.
Najstarsze drzewa mają tu prawie dwieście lat
W parku znajduje się ponad dziewięćset drzew liściastych. Najstarsze z nich maja około dwustu lat, ale najliczniejszą grupę stanowią drzewa w wieku osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu lat.
Na terenie parku rośnie szereg egzotycznych okazów drzew, m.in.: kasztan jadalny, orzech czarny, katalpa, platan klonolistny, wiąz górski, a w pobliżu fontanny znajduje się pomnik przyrody – buk pospolity
wylicza Artur Gernand.
W parku znajduje się również piękna aleja grabowa oraz niezwykle dekoracyjny okaz wierzby płaczącej. W ramach rewitalizacji uzupełniono również niskie poszycie parku, o rośliny zapewniające wielobarwność o każdej porze roku.

Park w Śródmieściu został zrewitalizowany
Rewitalizację parku przeprowadzono w latach 2019-2020. Przywróciła główne założenia ogrodu klasztornego, w najstarszej części parku. Odtworzono tam m.in. układ kwaterowy wraz z różankami.
W części „młodszej” – północno-zachodniej, odtworzono otoczony zielenią staw z fontanną i roślinami wodnymi. W południowej części parku postawiono natomiast spory plac zabaw dla dzieci otoczony żywopłotem grabowym.
ZOBACZ TEŻ: Minipark na Nowym Mieście prawie gotowy
Wyremontowano także alejki, ustawiono 142 nowe ławki, zainstalowano 115 latarni i reflektorów podświetlających elementy małej architektury i zieleni. Przesunięto też w rejon głównej alei pomnik Juliusza Słowackiego oraz postawiono stylizowane na antyczne rzeźby muz.
Właśnie wtedy do ogrodu trafił mosiężny zegar słoneczny – gnomon, który niebawem wróci na swoje miejsce.
Masz jakiś ciekawy temat? Napisz do nas: re******@to*******.pl.
Ogród Miejski im. Solidarności w Rzeszowie [ZDJĘCIA]



