
Miasto analizuje zmianę ruchu na ul. Staszica. Miałby być jednokierunkowy. – Dzięki temu możemy zyskać nawet trzysta legalnych miejsc parkingowych – słyszymy w rzeszowskim ratuszu.
Spis treści:
Mieszkańcy ul. Staszica od dłuższego czasu zgłaszają do Urzędu Miasta Rzeszowa problemy nielegalnym z parkowaniem na swojej ulicy.
Mamy sporo sygnałów, że ulica jest zastawiana samochodami. Stoją tam nielegalnie i są pozostawiane na cały dzień
mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Większość parkujących to przyjezdni
Większość z zaparkowanych na Staszica samochodów, ma rejestracje „przyjezdne”, spoza Rzeszowa. To w przeważającej części kierowcy, którym nie chciało się podjechać kilkaset metrów na bezpłatny parking przy Hali Podpromie.
– Wygląda to tak, że ktoś spoza Rzeszowa przyjeżdża do pracy do miasta, a samochód zostawia cały dzień na ulicy Staszica, blokując ruch – dodaje urzędnik.
Koniec parkowania w alei Pod Kasztanami. Czas najwyższy
Dla mieszkańców ulicy stanowi to poważny problem, bo dwukierunkowa droga w niektórych miejscach nawet z obu stron jest zastawiona zaparkowanymi autami. A że nie jest zbyt szeroka, to kierowcy mają problem z przejechaniem.
– W związku z tym, jednym z rozwiązań, które analizujemy jest to, które zasugerowali mieszkańcy, aby wprowadzić tam ruch jednokierunkowy. Miałby on obejmować odcinek od ul. Wincentego Pola do skrzyżowania z ul. Zofii Chrzanowskiej
dodaje Gernand.
Kierunek ruchu na Staszica określą mieszkańcy
Trasa od Wincentego Pola do Zofii Chrzanowskiej ma około sześciuset metrów. Miasto nie chce samo określać mieszkańcom kierunku w jakim miałyby jeździć samochody. Dlatego obecnie trwają konsultacje społeczne w tym temacie. Na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg przeprowadza je Miejski Zarząd Budynków Mieszkaniowych.
Zamiast parkingu – park kieszonkowy. Przy Estradzie Rzeszowskiej ruszyła budowa
– Na razie nie ma jeszcze decyzji, bo chcemy ją wypracować wspólnie z mieszkańcami. Niestety na osiedlu Grota Roweckiego nie ma rady osiedla, a w związku z tym, że większość budynków podlega pod MZBM, to oni przeprowadzają konsultacje – dodaje Gernand.
Mieszkańcy mają odpowiedzieć m.in. na pytania:
- czy chcą w ogóle wprowadzić tam ruch jednostronny,
- jeśli tak – to ewentualnie, w którym kierunku ich zdaniem powinien zostać poprowadzony
- oraz jak się zapatrują na miejsca postojowe na ulicy.

Nawet trzysta miejsc parkingowych
Miasto przekonuje, że takie rozwiązanie uprości ruch na ulicy. Drugi pas mógłby zostać bowiem wykorzystany do zrobienia ukośnych miejsc postojowych.
Wtedy parkowanie będzie tam legalne. Będzie można zaparkować samochód bez wjeżdżania na chodnik, bo teraz czasem zdarza się, że ktoś wjeżdża jednym kołem na chodnik blokując ruch pieszym czy mamom z wózkami
wyjaśnia pracownik kancelarii prezydenta.
Jak dodaje, Miejski Zarząd Dróg szacuje, że dzięki tej zmianie, można by zyskać nawet trzysta legalnych miejsc postojowych.
– Na razie nie ma decyzji aby wprowadzić tam strefę. Ale unikniemy parkowania na chodnikach, by nie robić problemów mieszkańcom, oraz uporządkujemy i uprościmy ruch – dodaje Gernand.
Najpierw mieszkańcy, później decyzja
Miasto chce aby konsultacje zamknęły się w ciągu dwóch – trzech tygodni. Jak słyszymy w ratuszu – to nie jest pilny problem, ale urzędnikom zależy na tym, aby w konsultacjach w miarę szybko wypowiedziało się jak najwięcej osób.
– Czekamy na sugestie mieszkańców i wtedy decyzje podejmiemy – podsumowuje Artur Gernand.
Masz ciekawy temat? Napisz do nas na: re******@to*******.pl, lub skontaktuj się przez Facebooka.
