Close Menu
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
  • Aktualności
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
Polecamy

Dom pełen pułapek. Jak chronić nasze zwierzęta?

2025-04-20

Ekstremalne warunki, survival i walka w górach. Tak trenowali żołnierze WOT w Bieszczadach

2025-02-12

Południowa obwodnica Rzeszowa. Most nad Ptasią Wyspą budzi kontrowersje

2025-04-16
Facebook Instagram YouTube
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
środa, 21 maja 2025
Facebook Instagram YouTube
  • Aktualności
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
Home»Aktualności»Rzeszów Europejskim Miastem Sportu? Marta Niewczas: Mamy sportowe DNA
Aktualności

Rzeszów Europejskim Miastem Sportu? Marta Niewczas: Mamy sportowe DNA

- To dla nas wszystkich wielkie wyzwanie. Ale nasze miasto jest wyjątkowe, bo tutaj każdy może zostać sportowcem i każdy może zostać mistrzem - dodaje sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym.
Paulina BajdaPaulina Bajda2025-03-26
Facebook Twitter WhatsApp Email
Rzeszów chce zostać Europejskim Miastem Sportu
Na hali Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego zebrali się dziś zawodnicy z rzeszowskich klubów sportowych, uczniowie rzeszowskich szkół i sportowcy amatorzy. | Fot. Grzegorz Król

Przez najbliższe pół roku Rzeszów będzie się pokazywać w Europie jako miasto sportu. – Rzeszów ma sportowe DNA, a nasi mieszkańcy mają mentalność zwycięzcy – mówiła podczas dzisiejszego spotkania radna Marta Niewczas, dzięki której nasze miasto stara się o ten tytuł.

Spis treści:

  • Sport jako sposób na życie
  • To ogromne wyzwanie
  • Mamy sportowe DNA
  • Esencją projektu są sportowcy
  • Sport też dla seniorów
  • Rzeszów zawsze wspierał sportowców
  • Czy Rzeszów ma szanse zostać Europejskim Miastem Sportu?

Tytuł Europejskiego Miasta Sportu przyznawany jest za rozwój sportu, promocję zdrowia oraz za rozwój życia sportowego wśród mieszkańców miasta. Przyznaje go Europejskie Stowarzyszenie Stolic Sportowych (ACES) i Komisję Europejską.

Sport jako sposób na życie

Informację o tym, że Rzeszów będzie się ubiegać o tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2026, ogłoszono dziś (środa 26 marca) w Uniwersyteckim Centrum Lekkoatletycznym. Na hali zebrali się zawodnicy ze wszystkich rzeszowskich klubów sportowych – piłkarze, koszykarze, siatkarze, skoczkowie do wody, lekkoatleci, łucznicy, tancerze, bokserzy i wielu innych.

– Chcemy aby 2026 rok stał się dla nas rokiem szczególnym, momentem kiedy Europa usłyszy o tym, co dla nas ważne, o wyjątkowych mieszkańcach, którzy każdego dnia, niezależnie od wieku, pogody czy okoliczności wybierają sport jako swój sposób na życie – zapowiadała Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prasowa prezydenta Rzeszowa.

Marta Niewczas – Rzeszów Europejskim Miastem Sportu 2026

To ogromne wyzwanie

Pomysłodawczynią przystąpienia do tej inicjatywy jest Marta Niewczas, sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym, Przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji w Radzie Miasta Rzeszowa oraz wiceprzewodnicząca Społecznej Rady Sportu.

To dla nas wszystkich wielkie wyzwanie. Ale nasze miasto jest wyjątkowe, bo tutaj każdy może zostać sportowcem i każdy może zostać mistrzem

– podkreślała Marta Niewczas.

Jak wspominała, patrzy na to przez pryzmat swojej kariery sportowej.

– Tej Martusi z osiedla Nowe Miasto, która zamarzyła sobie wygrać mistrzostwo świata w karate – nikt mi wtedy nie wierzył – mówiła. – A ja determinacją, konsekwencją i marzeniami zdobyłam nie raz, ale sześc razy mistrzostwo świata i dlatego dziś wspieram tych wszystkich, którzy zdobywają medale na arenach krajowych i międzynarodowych.

Mamy sportowe DNA

Dodała, że już kilka lat temu, kiedy inne miasta odbierały ten tytuł, myślała o tym – dlaczego nie Rzeszów?

Dlaczego nie nasze miasto, skoro ono ma sportowe DNA, a jego mieszkańcy mają mentalność zwycięzcy?

podkreślała Marta Niewczas.

Sportsmenka do zaangażowania w ten projekt namówiła prezydenta Konrada Fijołka oraz wiceprezydenta Grzegorza Wronę, który będzie go pilotował z ramienia ratusza. Przypomniała, że Rzeszów stawia na sport – buduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, a we wtorek 25 marca, rzeszowscy radni zaakceptowali strategię sportu, która będzie wyznaczać kierunek w działalności sportowej na kolejne lata.

– Najważniejsi są jednak mieszkańcy, którzy są wizytówką tego miasta. To wy jesteście najlepszymi ambasadorami – stwierdziła zwracając się do zgromadzonych w hali sportowców.

Konrad Fijołek
Ogłaszamy się dziś – Rzeszów jako kandydat do Europejskiego Miasta Sportu w roku 2026. Niech ten sygnał popłynie do Brukseli, że chcemy wygrać – powiedział Konrad Fijołek. | Fot. Grzegorz Król

Esencją projektu są sportowcy

Obecny na spotkaniu prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał, że esencją całego projektu są sportowcy – młodzi i starsi, zawodowcy i amatorzy – ludzie kochający sport, którzy teraz zostali „wciągnięci do tej wielkiej przygody”.

Dodał też, że kiedy Martusia wychodziła na lekcje karate, to z tego samego bloku, ale z piątej klatki, na treningi akrobatyki wybiegała Ewelinka – jego siostra, która również została mistrzynią świata w swojej dyscyplinie. On sam grał w piłkę w Stali Rzeszów i pływał na kajakach w Resovii.

I to jest nasze miasto, to jest DNA naszego miasta, że każdy z nas oddaje tu serce sportowi. Ogłaszamy – Rzeszów kandyduje do Europejskiego Miasta Sportu w roku 2026. Niech ten sygnał popłynie do Brukseli, że chcemy wygrać

mówił Konrad Fijołek, nagradzany oklaskami zgromadzonych sportowców.
Biegaczka Renata Grabska zachęca do uprawiania sportu
75-letnia biegaczka Renata Grabska biega 39 sezonów, a na swoim koncie ma 699 biegów. 700 planuje „wybiegać” w zniżającym się Półmaratonie Rzeszowskim. | Fot. Grzegorz Król

Sport też dla seniorów

Na scenie zaprezentowali się też rzeszowscy sportowcy – od dopiero zaczynających juniorów, po seniorów, którzy mają już za sobą ogromne sukcesy sportowe. Jak się okazuje – mamy się kim pochwalić.

75-letnia biegaczka Renata Grabska biega od trzydziestu dziewięciu sezonów, a na swoim koncie ma sześćset dziewięćdziesiąt dziewięć biegów. Siedemsetny planuje „wybiegać” w zbliżającym się Półmaratonie Rzeszowskim.

– Biegałam w kraju i zagranicą, a w swojej kategorii wiekowej zdobywałam tytuły mistrzyni Polski i Europy nie tylko na krótkich dystansach, ale też w maratonach i ultramaratonach – mówiła. – Cieszę się, że w naszym mieście jest taka możliwość, że można sobie porządnie pobiegać. Zawody są wspaniale zorganizowane.

Rzeszów zawsze wspierał sportowców

Wtórowała jej kolejna biegaczka Anna Wielgosz. Mistrzyni Europy w biegach halowych z Apeldoorn (2025) podkreśliła, że w Rzeszowie sport uprawia się od lat, we wszystkich kategoriach wiekowych. Ona sama zaczynała jako 10-latka, co pozwoliło jej osiągnąć wiele sukcesów.

Rzeszów to dobre miejsce, by zaczynać przygodę ze sportem, żeby poprawiać samego siebie. Można znaleźć tu swoją niszę, nie tylko bieganie

mówiła.

Łukasz Różański, pięściarz kategorii ciężkiej, mistrz świata World Boxing Council, wspominał, że jako mały chłopiec „walczył” z rodzicami, aby się dostać do szkoły do Rzeszowa, gdzie zaczął trenować boks.

– Wtedy nie było takich obiektów jak ten – mówił wskazując na halę uniwersytecką. – Czekałem po kilka godzin na trening na mrozie, a po tylu latach zostałem mistrzem świata w boksie, choć tyle osób we mnie nie wierzyło.

Dodał, że cieszy się, że może wesprzeć Rzeszów w drodze po tytuł.

– Tak jak miasto Rzeszów zawsze mnie wspierało w walkach o mistrzostwo – podkreślił i przypomniał, że od 2019 roku największe gale zawodowego boksu odbywają się w Rzeszowie.

Łukasz Różański będzie wspierał Rzeszów
Łukasz Różański zapowiedział, że będzie wspierał Rzeszów w walce o tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2026. | Fot. Grzegorz Król

Czy Rzeszów ma szanse zostać Europejskim Miastem Sportu?

Do tej pory tytuł Europejskiego Miasta Sportu otrzymały m.in.: Madryt (2001), Sztokholm (2002), Glasgow (2003), Alicante (2004), Rotterdam (2005), Kopenhaga (2006), Stuttgart (2007), Warszawa (2008), Mediolan (2009), Dublin (2010). Ale takie wyróżnienie dostały też dwa polskie miasta – Kielce (2018) i Toruń (2019).

Nagroda jest przyznawana od 2001 roku miastom, które wyróżniają się wysokim poziomem kultury fizycznej, propagującego zasady „fair-play”, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, budowaniem poczucia wspólnoty, włączenia społecznego poprzez sport oraz czerpania satysfakcji z uprawiania sportu.

W czerwcu do Rzeszowa przyjeżdża w tej sprawie komisja opiniująca z Parlamentu Europejskiego. Oceni ona zaangażowanie mieszkańców i urzędników w działania sportowe.


Sprawdź! Jesteśmy na Facebooku i Instagramie.

Rzeszów zawalczy o tytuł Europejskiego Miastem Sportu 2026
Czy Rzeszów ma szanse wygrać? Z takim zaangażowaniem na pewno. | Fot. Grzegorz Król
Tomasz Kuliberda wspiera starania miasta o tytuł
Starania miasta o tytuł Europejskiego Miasta Sportu wspierają też m.in. Tomasz Kuliberda, aktor Teatru Maska, który w wolnych chwilach biega po górach… | Fot. Grzegorz Król
Marek Kachaniak
… oraz Marek Kachaniak, dwukrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym i drużynowy mistrz świata w lataniu rajdowym. | Fot. Grzegorz Król
Anna Wielgosz przygodę ze sportem zaczynała w rzeszowie
– Rzeszów to dobre miejsce, by zaczynać przygodę ze sportem, żeby poprawiać samego siebie. Można znaleźć tu swoją niszę, nie tylko bieganie – mówiła Anna Wielgosz, mistrzyni Europy w biegach halowych. | Fot. Grzegorz Król
europejskie miasto sportu konrad fijołek marta niewczas rekreacja sport
Share. Facebook Twitter Email WhatsApp
Paulina Bajda

Od ponad dwudziestu lat w podkarpackich mediach. Pisała m.in. dla Nowin, współpracowała z TVN. Przez lata była redaktorką naczelną Gazety Bieszczadzkiej i Echa Bieszczadów. Aż przyszedł czas na toRzeszow.pl. | Kontakt: paulina.bajda@torzeszow.pl

Podobne wpisy

Hala ROSiR do wyburzenia? To ikona powojennej architektury

2025-05-21

Rzeszów w sobotę nie spał. Noc Muzeów jak zwykle na topie!

2025-05-18

Platforma przypomina: Prawdziwy Polak katolik nie głosowałby na Nawrockiego

2025-05-16
Leave A Reply Cancel Reply

Bądźmy w kontakcie
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
Reklama
REKLAMA
Najnowsze

Uwaga, pasażerowie MPK. 23 i 24 maja bez e-biletów i aplikacji

2025-05-21

Hala ROSiR do wyburzenia? To ikona powojennej architektury

2025-05-21

Fałszywe pożyczki i lewe pobyty. Studenci rzeszowskiej uczelni oskarżeni o oszustwa

2025-05-21

Płk Renata Niziołek pierwszą kobietą na czele Służby Więziennej. Awans ogłoszono w WSPiA

2025-05-21

Zbierał informacje o lotnisku w Jasionce. Został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji

2025-05-21
Wydarzenia
kwi 25
Wystawa "Skarbony pamięci" to zbiory Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie z ostatnich dziesięciu lat.
Skarbony pamięci, czyli refleksje z etnografii
kwi 25
Wystawa Trzy Pokoje
Trzy pokoje. Zdjęcia Agnieszki Babińskiej, Anny Bedyńskiej i Małgorzaty Wakuluk
kwi 26
Rok 2024 w obiektywach polskich fotografek - wystawa plenerowa
Rok 2024 w obiektywach polskich fotografek
maj 21
Dariusz Pado
„Akwarele/Karabele”. Spotkanie autorskie z Dariuszem Pado
maj 21
Duet Rysy wystąpi w Rzeszowie.
Zespół Rysy na GovTech4Europe
Kalendarz Imprez
Nie przegap

Kontrowersje wokół RBO. Czy zakup aparatu RTG to projekt osiedlowy?

Aktualności 2025-05-13

Czy zakup sprzętu medycznego dla przychodni w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego powinien znaleźć się w kategorii osiedlowej? Radny ze Staromieścia ma wątpliwości. I zgłasza skargę do Komisji RBO.

Nad Wisłokiem miały być estakady. Jest śmietnisko i plan na wieżowce

2025-04-28

Energia ze słońca. Czy fotowoltaika do podgrzewania wody się opłaca?

2025-04-27

Już nie kwiaciarnia, ale kawiarnia. „Róża” zyska drugie życie

2025-04-23

Dieta to nie kara. Jak odczarować żywieniowe demony

2025-04-22

Dom pełen pułapek. Jak chronić nasze zwierzęta?

2025-04-20
Facebook Instagram YouTube
  • Redakcja toRzeszow.pl
  • Reklama
  • Regulamin portalu
  • Polityka prywatności
© 2025 ToRzeszow.pl - informacje, które mają znaczenie

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Szanujemy Twoją prywatność!

Korzystamy z plików cookies, aby zapewnić prawidłowe działanie strony, analizować ruch oraz dostosowywać treści do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wszystkie pliki cookies lub dostosować swoje ustawienia.

Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}