piątek, 4 kwietnia 2025
Turyści idący w stronę wieży widokowej, która stoi na górze Holica  niedaleko Ustrzyk Dolnych
Pasmo Żukowa, ze szczytem Holica (761 m. n.p.m.), leży w Górach Sanocko-Turczańskich. Jest jednym z bardziej popularnych miejsc wycieczek w okolicach Ustrzyk Dolnych. | Fot. Andrzej Górski/Ustrzycki Dom Kultury

Niedaleko Ustrzyk Dolnych, na górze Holica w paśmie Żukowa, stoi od niedawna 35-metrowa wieża widokowa. Od razu stała się hitem, odwiedziły ją już tysiące turystów. – A to dopiero początek. Najpiękniejsze widoki będą jesienią i podczas zimowej inwersji – obiecuje Jacek Łeszega, dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.

Pasmo Żukowa, ze szczytem Holica (761 m. n.p.m.), leży w Górach Sanocko-Turczańskich. Jest jednym z bardziej popularnych miejsc wycieczek w okolicach Ustrzyk Dolnych. Dawniej z tego miejsca startowały szybowce Wojskowej Szkoły Szybowcowej, która działała w latach 1933-39 i wykształciła setki pilotów walczących m.in. podczas II wojny światowej.

Doskonały widok na wysokie Bieszczady

Wieża widokowa na Holicy została oddana do użytku pod koniec lipca 2023 r. I można powiedzieć, że już stała się turystycznym hitem gminy Ustrzyki Dolne.

– Rozciągają się z niej doskonałe widoki na wysokie Bieszczady, Ustrzyki Dolne, wschód, zachód oraz na Zatokę Teleśnicką

wylicza Jacek Łeszega, dyrektor BCTiP.

Jak dodaje – jeszcze nie do końca wiadomo jakie panoramy będą się z niej rozciągać, ponieważ latem, podczas gorących dni widoczność nie jest najlepsza.

– Czekamy na jesień i zimowe inwersje. Jestem przekonany, że będzie z niej widać Tatry a może nawet i ukraińskie Gorgany – dodaje dyrektor.

Widok na Bieszczady z wieży na Holicy
– Czekamy na jesień i zimowe inwersje. Jestem przekonany, że z wieży na Holicy będzie widać Tatry, a może nawet i ukraińskie Gorgany – mówi Jacek Łeszega. | Fot. Andrzej Górski/Ustrzycki Dom Kultury

Wieża widokowa na Holicy ma prawie 35 metrów

Wieża w paśmie Żukowa ma dokładnie 34,79 metrów wysokości. Są tu dwie platformy widokowe. Pierwsza na wysokości 17, druga niemal dwa razy wyżej na 30 metrach.

Na wieży widokowej na Holicy może przebywać równocześnie 35 turystów. Na jej szczyt wejdziemy drewnianymi schodami. Umożliwiają one równoczesny ruch w kierunkach „góra-dół”. Po drodze poczytac można ciekawe informacje na specjalnych tablicach edukacyjnych. Dowiecie się z nich wielu ciekawostek na temat okolicznej fauny i flory.

Założeniem architektów było, by położona niedaleko Ustrzyk Dolnych wieża wkomponowała się w naturalny krajobraz. Dlatego w większości zrobiona została z drewna, a jej stalowe elementy pomalowano w odcieniu zbliżonym do drewna. Najwyżej położony podest został przykryty czterospadowym dachem. Znajdują się na nim panele fotowoltaiczne.

Wieża widokowa na Holicy w Bieszczadach. Mapa dojazdu:

Wieża na Holicy to inwestycja gminy Ustrzyki Dolne

Wieżę widokową w Holicy postawiła gmina Ustrzyki Dolne, która ziemię pod inwestycję wydzierżawiła od sprawującego nadzór nad terenem Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Pierwszy przetarg na budowę nowej atrakcji turystycznej ogłoszono w 2022 r., niestety nie zgłosił się do niego żaden wykonawca.

Zaczęliśmy ją budować w bardzo trudnym okresie dla gospodarki. Koronawirus zdestabilizował rynek budowlany i zwiększył koszty u wykonawców. Dopiero po podwyższeniu kwoty udało nam się wyłonić wykonawcę

mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Ostatecznie więżę postawiła firma STALBUD, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, w wysokości 2,43 mln zł. Pieniądze na jej budowę pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu gminy Ustrzyki Dolne.

Dla turystów parkingi, wiata i ławeczki

Wieża na Holicy znajduje się zaledwie dziesięć kilometrów od centrum Ustrzyk Dolnych. Do wieży prowadzi kilka ścieżek i szlaków turystycznych m.in. utworzony przez BCTiP szlak turystyczny – „Wieża widokowa na Holicy”, który znajduje się na trasie Korony Ustrzyckich Gór.

Można też do niej dojść 3,5-kilometrową ścieżką dydaktyczną, stworzoną przez nadleśnictwo. Trasa swój początek ma niedaleko drewnianej cerkwi z 1792 roku w Ustjanowej Górnej. Znajdziemy na niej 16 przystanków – w tym tarasy widokowe i tablice edukacyjne. Czas przejścia to ok. 2-2,5 h.

Dla turystów, przed wejściem na szlaki, nadleśnictwo przygotowało utwardzone parkingi. Na szczycie znajduje się natomiast duża wiata, ławeczki oraz miejsce na ognisko. Nadleśnictwo wraz z Bieszczadzką Grupą GOPR przygotowuje również trasę dla osób niepełnosprawnych m.in. niedowidzących.

Gmina Ustrzyki Dolne planuje też w przyszłości doprowadzić do wieży transport niskoemisyjny. Będą mogły z niego skorzystać m.in. osoby starsze i rodzice z małymi dziećmi.

Jak się okazuje nie będzie to jedyna wieża widokowa w okolicy. Prywatny inwestor już opracowuje plan postawienia takiej samem konstrukcji na szczycie Kamiennej Laworty, znajdującej się z drugiej strony Ustrzyk Dolnych.

Widok na wieżą widokową na Holicy niedaleko Ustrzyk Dolnych
Wieża widokowa na Holicy ma prawie 35 metrów i znajduje się zaledwie 10 kilometrów od centrum Ustrzyk Dolnych. | Fot. Andrzej Górski/Ustrzycki Dom Kultury
Udostępnij.

Od ponad dwudziestu lat w podkarpackich mediach. Pisała m.in. dla Nowin, współpracowała z TVN. Przez lata była redaktorką naczelną Gazety Bieszczadzkiej i Echa Bieszczadów. Aż przyszedł czas na toRzeszow.pl. | Kontakt: paulina.bajda@torzeszow.pl

Zostaw Komentarz