- wydarzenie już minęło.
Franciszek Frączek intymnie
3 maja @ 15:00 - 31 maja @ 18:00
Wstęp wolny
Rok 2026 na Podkarpaciu ogłoszono Rokiem Franciszka Frączka – wybitnego malarza i rysownika, nestora rzeszowskiego środowiska artystycznego. Wystawa „Franciszek Frączek intymnie”, upamiętniająca 20. rocznicę jego śmierci, nawiązuje do najbardziej osobistego wymiaru twórczości artysty – autoportretu, odnoszącego się do sfery prywatności, najskrytszych myśli, wyobrażeń i bliskich relacji.
Ekspozycja w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie po raz pierwszy prezentuje tak szeroki wybór autoportretów, które artysta konsekwentnie tworzył przez całe życie. Zgromadzono prace od lat 30. XX wieku po dzieła powstałe u kresu życia. Wiele z nich ma rozbudowane kompozycje i epicką wymowę – ukazują sceny z życia codziennego, takie jak wyjazdy na plenery, a także traumatyczne wspomnienia wojenne.
Część prac osadzona jest w scenerii onirycznej, a nawet surrealistycznej, podejmując tematykę zjawisk nadprzyrodzonych. W innych artysta utożsamia się z kulturą Słowian, co ikonograficznie współgra z przyjętym przez niego imieniem Słońcesław z Żołyni.
Prace pochodzą z kolekcji prywatnych, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
Szczegóły
Kategoria: WystawyMiejsce
Muzeum Okręgoweul. 3 Maja 19
Rzeszów,