
Nowoczesne systemy ostrzegania, automatyczne zapory i monitoring pojawią się na przejazdach kolejowych w trzech gminach Podkarpacia. To część ogólnopolskiego projektu wartego ponad 180 mln zł.
Na Podkarpaciu rozpoczną się prace modernizacyjne na trzech przejazdach kolejowo-drogowych. To część większego projektu Polskich Linii Kolejowych, obejmującego 46 przejazdów w sześciu województwach.
Nowe systemy ostrzegania świetlno-dźwiękowego, automatyczne zapory i zdalne sterowanie ruchem – takie rozwiązania pojawią się na przejazdach w gminach Strzyżów (linia kolejowa nr 106), Komańcza (lk 107) i Skołyszyn (lk 108).
Dzięki modernizacji poprawi się zarówno bezpieczeństwo ruchu drogowego, jak i kolejowego, a ryzyko wypadków zostanie znacząco zmniejszone.
CZYTAJ TAKŻE: W powiecie rzeszowskim będzie bezpieczniej. Ruszają dodatkowe patrole policji
Automatyczne zapory i monitoring
W całym projekcie PLK zmodernizuje przejazdy także w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, opolskim i dolnośląskim. Wartość całego kontraktu przekracza 180 mln zł. Pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
– W ramach prac zainstalowane zostaną nowe systemy ostrzegania – sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, automatyczne zapory oraz urządzenia do zdalnego sterowania ruchem. Zastąpią one dotychczasowe starsze, często ręcznie obsługiwane zabezpieczenia – informuje Joanna Kursa, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Dodatkowo niektóre przejazdy będą zdalnie monitorowane, co pozwoli jeszcze szybciej reagować na zagrożenia.
Modernizacja przejazdów to jeden z elementów ogólnopolskiego programu poprawy bezpieczeństwa na kolei. PLK realizuje go konsekwentnie od kilku lat, wykorzystując zarówno fundusze krajowe, jak i unijne. Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, celem jest także poprawa płynności i niezawodności transportu kolejowego w Polsce.