
Dwie największe podkarpackie uczelnie włączają się w tworzenie regionalnej strategii uczenia się przez całe życie. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczy na badania niemal 4 miliony złotych.
W jaki sposób mieszkańcy Podkarpacia się uczą, w jakich zawodach podnoszą kwalifikacje, jakie decyzje podejmują młodzi ludzie kończący szkoły średnie? Odpowiedzi na te pytania mają przynieść nowe badania prowadzone przez Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską.
CZYTAJ TAKŻE: Zobacz, jak zmieni się Baranówka. Absolwenci URz mają koncepcje zagospodarowania terenów zielonych
Umowy podpisane
Rzeszowskie uczelnie podpisały umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie na realizację jedenastu projektów badawczych. Wartość współpracy wynosi blisko 3,9 mln zł i jest finansowana z Krajowego Planu Odbudowy.
– Projekt dotyczy zbudowania systemu koordynacji na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie w regionie – mówi marszałek Władysław Ortyl.
Droga do podpisania umów była długa
Wśród tematów badawczych znalazły się m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji w edukacji i na rynku pracy, analiza ścieżek edukacyjnych podejmowanych przez absolwentów szkół średnich, jakość kształcenia z zakresu IT w szkolnictwie zawodowym, a także badania dotyczące podnoszenia kwalifikacji przez uczestników studiów podyplomowych.
– Droga do podpisania dzisiejszych umów była bardzo długa. Wprowadzenie uczelni do projektu uzyskało finalnie aprobatę Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dzięki czemu podpisujemy dziś stosowne umowy o współpracy – podkreśla Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
Dyrektor dodał, że liczy na ciekawe wnioski i rekomendacje z przeprowadzonych badań. Będą one stanowić jeden z fundamentów realizowanego projektu.
SPRAWDŹ: Wyniki matur 2025. Rzeszów w czołówce, ale nie wszędzie jest dobrze
Dofinansowanie z KPO
Projekt realizowany przez WUP nosi nazwę: „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”. Jego całkowita wartość to ponad 20,7 mln zł, z czego zdecydowana większość pochodzi z KPO.
W ramach przedsięwzięcia powstały m.in. Wojewódzki Zespół Koordynacji, Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych, Forum Instytucji Szkoleniowych oraz Wojewódzki Zespół Poradnictwa Zawodowego.
Projekt zakłada również zacieśnianie współpracy szkół zawodowych z pracodawcami oraz wdrażanie nowoczesnych technologii w doradztwie zawodowym.