Zamknij Menu
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
  • Aktualności
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
Polecamy

Prokuratura bada doniesienie na Konrada Fijołka. Prezydent: To kolejna próba ataku Razem dla Rzeszowa

2025-05-22

Zakup lub adopcja psa. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji

2025-03-03

Smog w Rzeszowie. Miasto się dusi, ale… statystycznie go nie ma

2025-03-18
Facebook Instagram YouTube
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
piątek, 4 lipca 2025
Facebook Instagram YouTube
  • Aktualności
  • Kultura
  • Turystyka
  • Biznes
  • Polityka
  • Porady
  • Kalendarz imprez
toRzeszow.pltoRzeszow.pl
Strona Główna»Aktualności»Czas na zmiany w ścieżkach kariery prawniczej? Eksperci apelują o reformę systemu
Aktualności

Czas na zmiany w ścieżkach kariery prawniczej? Eksperci apelują o reformę systemu

To RzeszówTo Rzeszów2025-07-04
Facebook Twitter WhatsApp Email
debata prawnicza na rzeszowskiej uczelni
W Rzeszowie odbyło się ostatnie w tym roku akademickim posiedzenie Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej, organizowanego przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. | Fot. WSPiA Rzeszów

Uczestnicy Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej w Rzeszowie podkreślają, że system kształcenia przyszłych prawników w Polsce powinien zostać zreformowany. Problemem są m.in. egzaminy testowe, brak ustnych ocen i niedostosowany system awansu.

W Rzeszowie odbyło się ostatnie w tym roku akademickim posiedzenie Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej, organizowanego przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Głównym tematem spotkania były ścieżki kariery prawniczej w Polsce, w ujęciu zarówno obecnego stanu prawnego, jak i postulowanych zmian.

Zebrani eksperci zgodnie uznali, że obowiązujący model selekcji i edukacji kandydatów do zawodów prawniczych wymaga głębokiej rewizji.

CZYTAJ TAKŻE: Szkoły dostały gogle VR. „Nie da się na nich pracować, mamy za słaby internet”

Wrócić do starych rozwiązań

Debata skupiła się na czterech kluczowych zagadnieniach: kryteriach naboru na aplikacje, formule egzaminów zawodowych, kwestii wieku i dojrzałości zawodowej oraz systemie awansu w zawodach prawniczych.

– Dobrze przygotowani ludzie i odpowiednio uchwalone prawo spowodują, że będziemy mniej narzekać na wymiar sprawiedliwości – podkreślał prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA, otwierając Forum.

Rektor wskazał też na konieczność przywrócenia sprawdzonych rozwiązań z okresu międzywojennego oraz odejścia od skupienia wyłącznie na strukturach instytucji sądowych.

Głównym tematem spotkania były ścieżki kariery prawniczej w Polsce, w ujęciu zarówno obecnego stanu prawnego, jak i postulowanych zmian. | Fot. WSPiA Rzeszów

Większy nacisk na komunikację

Głównym gościem Forum był prof. Piotr Girdwoyń, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W jego ocenie obecny model selekcji kandydatów, oparty głównie na testach teoretycznych, nie sprawdza rzeczywistej gotowości do wykonywania zawodów zaufania publicznego.

– Należy położyć większy nacisk na kompetencje miękkie, w szczególności umiejętność komunikacji, prowadzenia rozmowy z uczestnikami postępowania oraz radzenia sobie w sytuacjach stresowych – mówił ekspert.

Wskazywał również na potrzebę przywrócenia komponentu ustnego w egzaminach oraz większą elastyczność w podejściu do wieku orzeczniczego.

Przejrzyste awanse

O braku przejrzystości w systemie awansów mówił z kolei prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były Minister Sprawiedliwości. Przypomniał, że reforma z 2005 roku miała na celu liberalizację dostępu do zawodów i ograniczenie nadmiernej kontroli korporacyjnej.

– Obecna formuła egzaminacyjna, mimo że transparentna, nie gwarantuje adekwatnego przygotowania merytorycznego kandydatów – zaznaczył.

CZYTAJ TAKŻE: PSL za zniesieniem dwukadencyjności. Niech decydują mieszkańcy

Testy mało skuteczne

Radca prawny Aleksander Cisek, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie, wyraził wątpliwości co do skuteczności egzaminów testowych jako jedynego narzędzia selekcji.

– Aplikanci przygotowują się głównie do rozwiązywania testów, co nie przekłada się na umiejętności praktyczne – mówił, wskazując na konieczność wdrażania nowoczesnych metod dydaktycznych i rozwijania kompetencji komunikacyjnych już na etapie aplikacji.

Głos w debacie zabrał także prof. Janusz Raglewski, adwokat i wykładowca WSPiA, który wskazał na znaczące różnice w poziomie przygotowania aplikantów poszczególnych korporacji. Podkreślił przewagę modelu praktyk rotacyjnych w KSSiP oraz potrzebę ujednolicenia standardów i wprowadzenia elementów ustnych do oceny umiejętności zawodowych.

Uczestnicy Forum zgodnie podkreślali, że młodzi prawnicy wchodzą dziś na rynek w zupełnie innych warunkach niż ich poprzednicy. | Fot. WSPiA Rzeszów

Zmiany są konieczne

Uczestnicy Forum zgodnie podkreślali, że młodzi prawnicy wchodzą dziś na rynek w zupełnie innych warunkach niż ich poprzednicy – technologicznie, społecznie i komunikacyjnie. Dlatego też programy nauczania i systemy selekcji muszą ulec zmianie.

Postulowana zmiana powinna obejmować nie tylko modyfikację egzaminów, lecz także redefinicję celu aplikacji prawniczych jako etapów rzeczywistego dojrzewania do roli prawnika – nie tylko kompetentnego, ale i odpowiedzialnego społecznie, to jeden z głównych wniosków, jakie wybrzmiały w czasie Forum.

Podkarpackie Forum Myśli Prawniczej to cykliczna inicjatywa WSPiA, która gromadzi przedstawicieli sądownictwa, prokuratury, korporacji prawniczych oraz środowiska akademickiego. Stanowi przestrzeń debaty nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości i jakości kształcenia prawników w Polsce.

edukacja wspia rzeszów
Udostępnij. Facebook Twitter Email WhatsApp
To Rzeszów

Nowy rzeszowski portal miejski. Jesteś na dobrym torze!

Podobne wpisy

WSIiZ i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie zacieśniają współpracę

2025-07-01

Dobry Start 2025. Od lipca rusza nabór wniosków o szkolną wyprawkę

2025-06-29

Szkoły z gminy Trzebownisko powalczą o granty. Nowy program wspiera dzieci i młodzież

2025-06-29
Zostaw Komentarz Anuluj odpowiedź

Bądźmy w kontakcie
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
Reklama
REKLAMA
Najnowsze

W sobotę na PRz piknik edukacyjny i połączenie z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

2025-07-04

Tlenek węgla jest groźny także latem!

2025-07-04

Kajakarze i WOPR z widokiem na toalety? Po naszej interwencji miasto zmienia plan inwestycji

2025-07-04

Czas na zmiany w ścieżkach kariery prawniczej? Eksperci apelują o reformę systemu

2025-07-04

Strategiczna rozbudowa lotniska w Jasionce. Prace idą szybciej niż zakładano

2025-07-04
Wydarzenia
kwi 25
Wystawa "Skarbony pamięci" to zbiory Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie z ostatnich dziesięciu lat.
Skarbony pamięci, czyli refleksje z etnografii
maj 24
#RZEKA historii, czyli spacer z przewodnikiem po Rzeszowie.
#RZEka historii. Wycieczka z przewodnikiem
cze 5
B1 z WSIiZ. Wystawa Koła Projektowania Plakatu
B1 z WSIiZ, cz. II. Wystawa Koła Projektowania Plakatu
cze 12
Obraz Józefa Burego z cyklu "Anamneza"
Józef Bury. Anamneza – malarstwo 2000-2025
cze 12
Biennale ZPAP 2024-2025 w BWA.
Biennale ZPAP 2024-2025
Kalendarz Imprez
Nie przegap

Rzeszów Europejskim Miastem Sportu 2026! Marta Niewczas: Nawet osiwiałam, tak mi na tym zależało

Aktualności 2025-07-01

– Sceptyków było wielu, ale otoczyliśmy się ludźmi, którym na tym zależało. Tu nic nie miało się udać, tu wszystko zostało po prostu wypracowane – mówi Marta Niewczas, która wpadła na pomysł, by Rzeszów został Europejskim Miastem Sportu 2026. Tak właśnie się stało.

Weekend za miastem. Wańkowa zaprasza na najdłuższą tyrolkę w Polsce

2025-06-28

Szkoły dostały gogle VR. „Nie da się na nich pracować, mamy za słaby internet”

2025-06-27

Wieże z widokiem na Bieszczady. Trzy wieże widokowe na weekend z Rzeszowa

2025-06-20

Rzeszów z lotu ptaka za 10 zł. Na szczycie Olszynki Park powstanie taras widokowy

2025-06-16

63 podróże, 18 krajów i 44 miasta. Zagraniczne delegacje Konrada Fijołka i rzeszowskich urzędników

2025-06-13
Facebook Instagram YouTube
  • Redakcja toRzeszow.pl
  • Reklama
  • Regulamin portalu
  • Polityka prywatności
© 2025 ToRzeszow.pl - informacje, które mają znaczenie

Wpisz powyżej i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.

Szanujemy Twoją prywatność!

Korzystamy z plików cookies, aby zapewnić prawidłowe działanie strony, analizować ruch oraz dostosowywać treści do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wszystkie pliki cookies lub dostosować swoje ustawienia.

Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}