
Ponad 48 milionów złotych z UE i wsparcie samorządu oraz Polskich Portów Lotniczych pozwoliły ruszyć z jedną z największych inwestycji w historii rzeszowskiego lotniska. Modernizacja przebiega szybko i bez utrudnień dla podróżnych.
Lotnisko Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów rozpoczęło realizację jednej z najważniejszych inwestycji w swojej historii. Projekt jest wart ponad 48 milionów złotych. Pieniądze na tę inwestycje pochodzą z dotacji unijnych, Województwa Podkarpackiego oraz ze spółki Polskie Porty Lotnicze SA. Jak informuje zarząd lotniska, ma on podnieść przepustowość, bezpieczeństwo i przygotować port na wzmożony ruch – zarówno cywilny, jak i wojskowy.
CZYTAJ TAKŻE: SkyUp Airlines już lata z Rzeszowa na Kretę
Beton trwalszy niż asfalt
W ramach inwestycji przebudowywany jest 700-metrowy odcinek drogi startowej, czyli kluczowy fragment, znajdujący się w strefie przyziemienia. Zamiast asfaltu pojawi się tam beton cementowy. Jak tłumaczy Zygmunt Sowa, dyrektor techniczno-inwestycyjny lotniska, to odcinek znajdujący się w strefie przyziemienia, więc musi wytrzymać duże przeciążenia przy lądowaniu samolotów.
– Beton lepiej sobie z tym poradzi niż tradycyjny asfalt – wyjaśnia.
Równolegle trwa budowa drugiego etapu równoległej drogi kołowania o długości 1087 metrów i szerokości 23 metrów. Po obu stronach znajdą się pasy pobocza, a dwa nowe łączniki połączą drogę z pasem startowym.
Nowoczesna i przyjazna środowisku
Nowa infrastruktura będzie nowoczesna i przyjazna środowisku. Pojawi się m.in. energooszczędne oświetlenie LED, nowy system sterowania, zbiorniki retencyjne oraz system odwodnienia z podczyszczaniem, włączony do kolektora odprowadzającego wodę do Wisłoka.
– Jeśli chcemy się rozwijać w ruchu pasażerskim i cargo, to musimy inwestować w kluczową infrastrukturę. Ten projekt znacząco podnosi nasz potencjał operacyjny – podkreśla znaczenie projektu prezes portu, Adam Hamryszczak.
Lotnisko w Jasionce działa bez utrudnień
Mimo dużego zakresu prac port działa bez większych utrudnień. Loty odbywają się zgodnie z harmonogramem.
– Pracujemy przy czynnym lotnisku, więc musimy zachować maksymalną ostrożność i dobrą organizację – zaznacza dyrektor Sowa.
SPRAWDŹ: Na weekend do Szkocji. Ryanair uruchamia połączenie Rzeszów – Edynburg
Optymizm wyraża również wykonawca firma Strabag, która informuje, że prace idą zgodnie z harmonogramem, a nawet z lekkim wyprzedzeniem.
– Patrząc na tempo prac, sądzę, że uda nam się zakończyć ten etap już do końca sierpnia – zapewnia Maciej Łukaszek, dyrektor techniczny oddziału Rzeszów firmy Strabag.
To jeszcze nie koniec
To jednak dopiero początek. W latach 2026–2027 planowana jest modernizacja kolejnych 1800 metrów pasa startowego, również z nową nawierzchnią i oświetleniem.
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka uzyskał też dwa dofinansowania z unijnego programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF), skierowanego na rozwój mobilności wojskowej. Znalezienie się wśród 22 wybranych projektów z całej Europy to duże wyróżnienie. Łączna kwota wsparcia to ponad 16,6 miliona euro, co stanowi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.