Ładowanie Kalendarz Imprez

Ile judaizmu w Wielkanocy? Spotkanie w bibliotece

14 kwietnia @ 17:00 - 19:00

Wstęp wolny
Ile judaizmu w Wielkanocy? - to tytuł spotkania, na które zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. | Fot. Karolina Grabowska / pexels
Ile judaizmu w Wielkanocy? - to tytuł spotkania, na które zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. | Fot. Karolina Grabowska / pexels

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z s. dr Katarzyną Kowalską NDS i ks. dr. Pawłem Batorym pt. Ile judaizmu w Wielkanocy?

 

Spotkanie pt. „Ile judaizmu w Wielkanocy?” poświęcone będzie żydowskim korzeniom chrześcijańskich Świąt Wielkanocnych. Zaproszeni goście na podstawie źródeł historycznych i biblijnych pokażą, w jakim stopniu chrześcijańska Pascha czerpie z żydowskiego święta Pesach.

Organizowane przez rzeszowską bibliotekę wydarzenie to będzie okazją do refleksji nad wpływem żydowskiej tradycji na kształtowanie się chrześcijańskiej symboliki oraz obrzędów Wielkanocy.

Ile judaizmu w Wielkanocy?

Siostra dr Katarzyna Kowalska NDS – teolożka katolicka, judaistka. Należy do zgromadzenia zakonnego Notre Dame de Sion. Obroniła doktorat na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie i The Open University. Od ponad dwudziestu lat jest zaangażowana w działania dialogowe w Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu, gdzie przez wiele lat mieszkała.

Współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członkini Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Wykładowczyni akademicka, m.in. na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie (Bobolanum), Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie oraz w Instytucie Judaistyki UJ. Laureatka Nagrody im. ks. Stanisława Musiała.

Ksiądz dr Paweł Batory – historyk sztuki, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie i Diecezjalny Konserwator Zabytków, wykładowca historii sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Organizator i kurator licznych wystaw.

Od kilku lat czynnie włącza się w obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu oraz bierze udział w wydarzeniach związanych z upamiętnieniem Żydów na Podkarpaciu i w innych miejscach w Polsce. W 2022 r. brał udział we współorganizowanym przez Forum Dialogu seminarium szkoleniowym w International School for Holocaust Studies w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie. Jest członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Stowarzyszenia Rajsze.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Rajsze i dofinansowane z budżetu Miasta Rzeszowa.  Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Szczegóły

Kategoria:

Miejsce wydarzenia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Sokoła 13
Rzeszów, Podkarpacie 35-010 Poland

17 866 94 90