przecinają wstęgę
W Rzeszowie otwarto Centrum Pomocy Dzieciom. | Fot. Paulina Bajda

Kompleksowa pomoc terapeutyczna będzie czekać na dotknięte przemocą dzieci w Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. – Żeby mogły odzyskać spokój, bezpieczeństwo i godność – mówi dyrektor Centrum Jakub Litwin.


Centrum Pomocy Dzieciom mieści się w siedzibie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Szopena 51 w Rzeszowie. W palcówce bezpłatną, kompleksową pomoc znajdą nieprzemocowi rodzice oraz dzieci dotknięte przemocą fizyczną, psychiczną oraz seksualną.

To jedenaste Centrum w Polsce i jedyne na Podkarpaciu. Powstało dzięki warszawskiej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która sprawuje pieczę nad całym projektem oraz Fundacji PRO-FIL, która od lat współpracuje z ekspertami, wśród których są doświadczeni terapeuci, psycholodzy, psychiatrzy czy prawnicy.

Centrum Pomocy Dzieciom prowadzone jest na międzynarodowych standardach Barnahus, stosowanych w krajach skandynawskich od końca lat 90. Jego ideą jest zapewnienie wszechstronnej opieki dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem. Pomoc mają uzyskać w jednym miejscu, aby uniknąć wtórnej wiktymizacji.

Dzieci odzyskają spokój, bezpieczeństwo i godność

Jak podkreśla dyrektor ośrodka Jakub Litwin – dzieci mają tu odzyskać spokój, bezpieczeństwo i godność.

Aby dziecko nie musiało chodzić od drzwi do drzwi, od specjalisty do specjalisty, i kilkukrotnie opowiadać te same, często traumatyczne fakty ze swojego życia

mówił w poniedziałek podczas otwarcia placówki.

Dyrektor dodał, że wiele dzieci, które trafią do ośrodka, wygląda tak, jak pomieszczenia centrum w trakcie remontu.

– Przypominało ruinę, ale dzisiaj jest pełne życia. Wierzymy, że z dziećmi może być tak samo. Że cegiełka po cegiełce, będziemy pomagać im odbudować to, zostało zniszczone. Ich poczucie wartości, ich spokój, ich dzieciństwo – wyliczał.

dyrektor
Dyrektor ośrodka Jakub Litwin – dzieci w Centrum mają odzyskać spokój, bezpieczeństwo i godność. | Fot. Paulina Bajda

Szeroka współpraca. Od MOPS po samorządy

Prezes zarządu Fundacji Pro-Fil Marcin Mołoń mówił, że decyzje o otwarciu Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie podjęto dwa lata temu.

Przekonały nas historie dzieci, z którymi pracowaliśmy. To była najlepsza rzecz, jaką mogliśmy dla nich zrobić

stwierdził.

Zaplanowano, że miesięcznie pomoc uzyska tam około czterdziestu dzieci. Fundacja będzie współpracować z wieloma instytucjami m.in. MOPS, szpitalnymi izbami przyjęć, policją, Ośrodkami Interwencji Kryzysowej czy z wydziałami zdrowia w podkarpackich samorządach.

W centrum znajdą się w nim m.in. pokoje do terapii indywidualnej i terapii grupowej. Fundacja zadbała też o tzw. „pokój przesłuchań”, w którym dziecko w przyjaznych warunkach będzie mogło zostać przesłuchane w postępowaniu procesowym.

pokój
W centrum znajdą się w nim m.in. pokoje do terapii indywidualnej i terapii grupowej. | Fot. Paulina Bajda

To niezwykle potrzebna placówka

Obecna na otwarciu ośrodka Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiła, że ona „wychowała” się w takim warszawskim centrum, gdzie była prawniczką. Podkreśla, że takie centra są niezwykle potrzebne, bo realnie zmieniają życie dzieci.

Dzieci pokrzywdzone przestępstwem opowiadały nam, że często są samotne. Nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Potrzebują choć jednej mądrej osoby dorosłej, która będzie przy nich

przypominała Horna-Cieślak.

Działalność placówki do końca 2026 roku będzie finansowana z Funduszu Sprawiedliwości. Fundacja systematycznie pisze też projekty, aby pozyskać pieniądze na działalność. Pomieszczenia w RAR wyremontowała dzięki pomocy sponsorów, a prace remontowe pochłonęły ponad kilkaset tysięcy złotych.

rzeczniczka praw dziecka
Na otwarcie placówki przyjechała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. | Fot. Paulina Bajda

Statystyki są zatrważające

Jak potrzebna jest ta placówka pokazują statystyki. Tylko w województwie podkarpackim średnio ok. 2,5 tysiąca dzieci rocznie zostaje pokrzywdzonych przestępstwem. Natomiast badania zlecone przez Fundusz Sprawiedliwości, a przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wskazują, że 79 procent dzieci i nastolatków w Polsce doświadczyło przemocy – w tym 32 procent ze strony bliskich osób dorosłych.

Do krzywdzenia ze strony rówieśników przyznało się 66 procent dzieci uczestniczących w badaniu, natomiast 26 procent dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć Fundacje Profil informację o jej działalności znajdą na stronie: www.fundacjaprofil.pl.

Otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

ludzi tłum
Na otwarciu Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie zjawili się m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz sponsorzy, którzy wsparli remont ośrodka. | Fot. Paulina Bajda
ludzi tłum
Załozyciele fundacji podziękowali m.in. wolontariuszom oraz Edycie Rzewuskiej, która koordynowała otwarcie placówki. | Fot. Paulina Bajda
Centrum Pomocy Dzieciom
Licznie przybyli goście na otwarciu Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. | Fot. Paulina Bajda
Centrum pomocy dzieciom w Rzeszowie
W palcówce bezpłatną, kompleksową pomoc znajdą nieprzemocowi rodzice oraz dzieci dotknięte przemocą fizyczną, psychiczną oraz seksualną. | Fot. Paulina Bajda
pokój
Placówka została nowocześnie i przyjemnie wyposażona. | Fot. Paulina Bajda
ludzi tłum
Rzeczniczka Praw Dziecka zwiedziła Centrum Pomocy Dzieciom. | Fot. Paulina Bajda
ściana
W Centrum powstała też Ściana Dobra, która jest formą podziękowania dla darczyńców Centrum. | Fot. Paulina Bajda
pokój
Dzieci pomoc mają uzyskać w jednym miejscu, aby uniknąć wtórnej wiktymizacji. | Fot. Paulina Bajda
Udostępnij.

Od ponad dwudziestu lat w podkarpackich mediach. Pisała m.in. dla Nowin, współpracowała z TVN. Przez lata była redaktorką naczelną Gazety Bieszczadzkiej i Echa Bieszczadów. Aż przyszedł czas na toRzeszow.pl. | Kontakt: paulina.bajda@torzeszow.pl

Zostaw Komentarz