

Trojaczki Jaś, Staś i Ignaś urodzili się w 32. tygodniu ciąży – identyczni genetycznie, w wyniku jednej z najrzadszych form trojaczych ciąż. Co ciekawe, chłopcy urodzili się w tym samym dniu co ich starszy brat.
Spis treści:
27 czerwca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie przyszły na świat trojaczki jednokosmówkowe, czyli trójka dzieci identycznych genetycznie, rozwijających się w jednej kosmówce.
To nie tylko pierwsze trojaczki tego typu w historii rzeszowskiego szpitala, ale prawdopodobnie również unikalny przypadek w regionie i całej Polsce.
CZYTAJ TAKŻE: Nowoczesny angiograf już ratuje zdrowie. Pierwsi pacjenci KSW nr 2 po operacjach
Duże ryzyko powikłań
Trojaczki jednojajowe, zwane również monochorionicznymi, to zjawisko niezwykle rzadkie. Taka ciąża zdarza się raz na około 200 tys. – 500 tys. przypadków. W skali ogólnych trojaczych ciąż – częstych przeciętnie raz na około 1 : 6 500 – 8 000 porodów.
Z uwagi na duże ryzyko ciężkich powikłań, ciąża prowadzona była od 27. tygodnia przez lek. med. Tomasza Szajnera pod czujnym okiem prof. dr hab. med. Doroty Darmochwał‑Kolarz. Ze względu na nasilające się skurcze oraz zahamowanie wzrastania jednego z płodów, podjęto decyzję o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży cięciem cesarskim w 32. tygodniu.
Jasia, Stasia i Ignasia po narodzeniu objął opieką doświadczony zespół Kliniki Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka.



Było ryzyko przedwczesnego porodu
Prof. Dorota Darmochwał‑Kolarz, kierowniczka Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Perinatologii wyjaśniała, że hospitalizacja mamy maluszków była konieczna od 27. tygodnia, ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu i nierównomierny wzrost płodów, który wymagał szczególnego nadzoru w warunkach szpitalnych.
– Ostatecznie udało się dotrwać do 32. tygodnia ciąży. Gdy już czynności skurczowej nie udało się zahamować, podjęto decyzję o rozwiązaniu ciąży cięciem cesarskim – mówi lekarka.
Trojaczki rosły nierównomiernie
Z kolei dr Tomasz Szajner, kierownik Kliniki Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka zaznaczył, że wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania płodu (FGR – Fetal Growth Restriction) występuje w tego typu ciążach „bardzo często – raz na 7 – 8 przypadków”.
– To jest taka rzecz charakterystyczna w tego typu ciążach. W tym wypadku mieliśmy do czynienia z selektywnym FGR-em – jedno dziecko rosło wolniej – wyjaśnia.
Aktualnie dwóch chłopców czuje się dobrze i wkrótce zostaną wypisani ze szpitala. Ignaś, najmniejszy z trójki, wymaga jednak dalszego monitorowania i wsparcia medycznego.
Dostaną pokój rodzinny
Dr n. med. Witold Błaż, kierownik Kliniki Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka poinformował, że szpital planuje zorganizować specjalny pokój rodzinny, aby starszy brat, 9‑letni Franek, mógł spędzić czas z całą rodziną. Franek czeka z niecierpliwością – trojaczki urodziły się bowiem dokładnie w dniu jego urodzin.
– Będziemy się starali poczekać na tego najmniejszego, ale jeżeli czas oczekiwania na niego będzie dosyć długi, to nie chcielibyśmy, żeby przebywanie w szpitalu dla tych, którzy są gotowi do wyjścia do domu, było w jakiś sposób uciążliwe. Jednak mamy nadzieję, że wszystko się uda i rodzeństwo razem opuści szpital – wyjaśnia.
Gratulujemy dzielnej mamie, tacie oraz całemu zespołowi medycznemu za wyjątkowe osiągnięcie i troskliwą opiekę nad trójką maluszków!

Niezwykle rzadki przypadek ciąży
Trojaczki jednojajowe to rzadkość, są rzadsze niż trojaczki klasyczne. Niestety powikłania takie jak zahamowanie wzrastania są dość częste i wymagają intensywnej opieki oraz wcześniejszego zakończenia ciąży.
Przykłady innych ciąż trojaczych jednojajowych (monochorionicznych):
- Kanada, 2010 – w Calgary urodziły się jednojajowe trojaczki dziewczynki, co zostało uznane przez lekarzy za „statystycznie niemożliwe” – szacowano prawdopodobieństwo takiej ciąży na 1:200 milionów.
- USA, 2019 – w Dallas urodziły się jednojajowe trojaczki dziewczynki bez wsparcia technik wspomaganego rozrodu. Lekarze nazwali to „czystym cudem natury”. Ciąża zakończyła się w 33. tygodniu porodem przez cesarskie cięcie.
- Hiszpania, 2023 – trojaczki jednojajowe urodzone w Barcelonie trafiły na pierwsze strony gazet. W ciąży wykryto FGR u jednego z dzieci, podobnie jak w przypadku rzeszowskim. Wszystkie trojaczki przeżyły i wróciły do domu po kilku tygodniach hospitalizacji.