
Gorące dni potrafią być nie tylko uciążliwe, ale również niebezpieczne. Szczególnie narażone są dzieci, seniorzy i osoby z chorobami układu krążenia. Służby apelują o rozwagę i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Spis treści:
Przed mieszkańcami Podkarpacia kolejne bardzo gorące dni. Prognozy wskazują, że temperatura w regionie może w najbliższym czasie sięgnąć nawet 40 stopni Celsjusza. Tak ekstremalne warunki pogodowe mogą być dużym obciążeniem dla organizmu, szczególnie dla dzieci, seniorów oraz osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia.
Policja i służby sanitarne apelują o rozsądek i przypominają, że podczas upałów wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.
Największe zagrożenie? Rozgrzane samochody
Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed zostawianiem dzieci i zwierząt w zamkniętych pojazdach. W upalne dni samochód bardzo szybko zamienia się w śmiertelną pułapkę.
– Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie – mówi nadkom. Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Temperatura we wnętrzu pozostawionego na słońcu samochodu może wzrosnąć nawet do 60 stopni. Nie pomaga uchylona szyba ani zaparkowanie w cieniu – takie działania obniżają temperaturę tylko nieznacznie.
– Nigdy nie zostawiajmy dziecka i zwierzęcia samego w aucie, szczególnie w czasie upałów. Temperatura w rozgrzanym samochodzie może sięgać nawet 60 stopni – apeluje nadkom. Wrona.
Policja: Należy reagować natychmiast
Policjanci przypominają, że jeśli ktoś zauważy dziecko lub zwierzę zamknięte w rozgrzanym samochodzie, powinien natychmiast reagować i powiadomić służby.
– Kiedy widzimy, że dziecko znajdujące się w samochodzie jest spocone i nie może czekać na pomoc służb, nie bójmy się sami podejmować działań ratowania życia – dodaje policjantka.
W takiej sytuacji wybicie szyby, aby uratować życie dziecka lub zwierzęcia, nie oznacza odpowiedzialności za zniszczenie mienia.

Jak chronić się przed upałem?
Podczas bardzo wysokich temperatur warto zmienić codzienne nawyki. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikanie przebywania na pełnym słońcu.
Specjaliści zalecają:
- picie dużej ilości wody – nawet jeśli nie odczuwamy silnego pragnienia,
- noszenie nakrycia głowy, szczególnie przez dzieci i osoby starsze,
- stosowanie kremów z filtrem UV,
- wybieranie lekkich, przewiewnych ubrań,
- unikanie intensywnego wysiłku fizycznego w najgorętszej części dnia,
- częste przebywanie w cieniu lub chłodnych pomieszczeniach.
Największe promieniowanie UV występuje między godz. 12 a 13, natomiast najwyższa temperatura w ciągu dnia zwykle pojawia się między godz. 15 a 18.
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, małe dzieci oraz osoby z chorobami serca i układu krążenia. W najbardziej upalne godziny najlepiej ograniczyć wychodzenie z domu.
Zakupy czy spacery warto zaplanować rano albo wieczorem, gdy temperatura jest niższa.
Objawy przegrzania. Kiedy reagować?
Upał zwiększa ryzyko odwodnienia oraz wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego. To stany, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Niepokojące objawy to m.in.:
- silne zmęczenie,
- ból i zawroty głowy,
- nudności,
- gorączka,
- szum w uszach,
- drgawki,
- przyspieszone bicie serca i oddech,
- znaczny wzrost temperatury ciała.
Wysokie temperatury wpływają również na koncentrację i samopoczucie. Mogą powodować ospałość, rozdrażnienie oraz spadek efektywności pracy.
Uwaga także podczas podróży
Policja przypomina, że upały są wyzwaniem również dla kierowców. Przed dłuższą trasą warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody.
Butelka w samochodzie może okazać się bardzo ważna w przypadku korka, awarii klimatyzacji albo problemów z pojazdem.
Dobra pogoda często daje kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa. Funkcjonariusze apelują, aby nie przekraczać prędkości i dostosować styl jazdy do warunków.
– Pamiętajmy też, że pogoda może gwałtownie się zmieniać. Dostosujmy odpowiednio swój sposób poruszania się po drogach do warunków pogodowych i okoliczności, w jakich się znajdziemy – przypominają policjanci.
Nie zapominajmy o zwierzętach
Wysokie temperatury są zagrożeniem również dla zwierząt. Psy i koty, podobnie jak ludzie, mogą doznać przegrzania organizmu.
W upalne dni należy zapewnić im stały dostęp do świeżej wody, cień oraz unikać długich spacerów w największym skwarze. Szczególnie niebezpieczne jest pozostawianie zwierząt w samochodach – nawet na kilka minut.
Podczas fali upałów najważniejsza jest rozwaga i troska nie tylko o siebie, ale również o osoby, które mogą potrzebować pomocy – starszych sąsiadów, dzieci oraz zwierzęta.
Poradnik – Jak przetrwać upał – znajdziesz na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
