
Już za chwilę ponad 288 tys. uczniów z województwa podkarpackiego rozpocznie wakacyjny wypoczynek. Służby zapewniają, że są przygotowane do sezonu – będą kontrole miejsc wypoczynku, przewoźników, kąpielisk i popularnych miejsc turystycznych.
Spis treści:
O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży podczas najbliższych miesięcy rozmawiano podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, działającego przy wojewodzie podkarpackim.
Wśród zaleceń jakie przekazała służbom Teresa Kubas-Hul, znalazły się m.in. kontrole organizatorów wypoczynku, sprawdzanie miejsc, w których przebywają dzieci, kontrole przewoźników oraz weryfikacja czasu pracy kierowców.

Kontrole kolonii, obozów i przewoźników
Wojewoda zwróciła szczególną uwagę na organizatorów wypoczynku odbywającego się poza ośrodkami – m.in. obozów pod namiotami.
– W sposób szczególny apelujemy do organizatorów wypoczynku „pod chmurką”, czyli obozów, aby przekazywali do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za tę formę wypoczynku. Po to, żebyśmy mogli na bieżąco wysyłać im komunikaty IMGW, jeżeli jakiekolwiek zagrożenia pogodowe miałyby miejsce – apelowała Teresa Kubas-Hul.
Zapowiedziała również wzmożone kontrole policji w miejscach, gdzie podczas wakacji często spotykają się młodzi ludzie.
– Mamy świadomość, że mogą się tam pojawiać osoby, które będą oferowały do sprzedaży alkohol, czy środki psychoaktywne – mówiła.

300 tys. zł dla ratowników wodnych
Jednym z ważniejszych tematów była kwestia bezpieczeństwa nad wodą. Wojewoda poinformowała o podpisaniu umów z trzema organizacjami ratowniczymi na łączną kwotę 300 tys. zł.
Wsparcie otrzymały:
- Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Krośnie – 150 tys. zł,
- Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Tarnobrzegu – 100 tys. zł,
- Rzeszowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – 50 tys. zł.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie dyżurów ratowniczych i patroli oraz wsparcie logistyczne działań na najważniejszych akwenach regionu: Jeziorze Solińskim, Jeziorze Tarnobrzeskim i Zalewie Rzeszowskim.
Wojewoda przypomniała, że wsparcie dla WOPR z roku na rok rośnie. W 2023 roku było to 160 tys. zł, w 2024 roku – 180 tys. zł, a w 2025 roku – 220 tys. zł.

Będą dyżury ratowników
Wojewoda dodała, że podczas wakacji dyżury będą pełnili ratownicy WOPR i GOPR.
– Został wykonany przegląd sprzętu we wszystkich jednostkach służb ratowniczych. Jesteśmy przygotowani w pełni do tego, żeby udzielać pomocy. Warto również podkreślić, że z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej kupiliśmy sprzęt, który przekazaliśmy dla WOPR, GOPR i PCK. Będzie on wykorzystywany podczas wakacji, jeżeli zaistnieje taka konieczność – mówiła Teresa Kubas-Hul.
Ponad 25 tys. dzieci wyjedzie na zorganizowany wypoczynek
Podkarpacki Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik poinformowała, że według danych z 22 czerwca w zorganizowanych formach wypoczynku udział weźmie 25 658 uczniów.
Zatwierdzonych zostało 648 zgłoszeń. Wśród nich:
- 13 271 uczniów wyjedzie na kolonie, obozy lub obozy wędrowne poza miejsce zamieszkania,
- 11 191 dzieci skorzysta z półkolonii,
- 1196 uczniów wyjedzie za granicę.
Najpopularniejsze zagraniczne kierunki to Włochy, Hiszpania, Grecja i Bułgaria. W kraju dzieci najczęściej będą wypoczywać m.in. na Podkarpaciu, a także w województwach małopolskim, pomorskim i śląskim.
Kurator zaapelowała do rodziców, aby przed wysłaniem dziecka na wakacje sprawdzili organizatora.
– Z całego serca zachęcam rodziców: zanim wyślecie dzieci na wakacje, sprawdźcie, czy wypoczynek został zarejestrowany – zwracała uwagę Dorota Nowak-Maluchnik.
Informacje można znaleźć na stronie wypoczynek.men.gov.pl. Kurator zachęciła również do zapoznania się z poradnikami Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” oraz „Bezpieczny autobus”.

Policja skieruje ponad tysiąc funkcjonariuszy
Podkarpacka policja zapowiada działania edukacyjne i kontrolne przez cały okres wakacji.
– W związku z tym będziemy prowadzić działania edukacyjne, informujące, ale również kontrolne. Każdego dnia będziemy dedykowali ponad 1000 funkcjonariuszy do zabezpieczenia wypoczynku, w tym ponad 200 funkcjonariuszy ruchu drogowego – mówił insp. Jacek Juwa, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.
Policjanci będą sprawdzać m.in. stan techniczny autokarów, trzeźwość kierowców oraz bezpieczeństwo na drogach.
WOPR, GOPR i strażacy przygotowani do sezonu
O przygotowaniu ratowników mówił Artur Szymański, prezes Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
– Ratownicy będą czuwali nad bezpieczeństwem na naszych największych akwenach. W tym roku także na zalewie w Wilczej Woli. Podczas wakacji będziemy przeprowadzali akcje profilaktyczne dla grup dziecięcych i młodzieżowych – zapowiedział.
Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR, przypomniał z kolei o zasadach bezpieczeństwa w górach.
– Najważniejsze jest to, aby udzielać pomocy osobom, które jej potrzebują. Tak, jak robimy to nieustannie od 65 lat – podkreślił.
Straż pożarna również przygotowała się do sezonu. Bryg. Krzysztof Suszek z Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie poinformował, że do 15 czerwca wydano 86 pozytywnych opinii dotyczących organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży oraz 9 opinii dotyczących obozów harcerskich.

Bieszczady i parki narodowe czekają na turystów
Służby przypomniały także o bezpieczeństwie osób wybierających wypoczynek na łonie natury.
Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, poinformował, że do sezonu przygotowano 140 km szlaków pieszych, które są codziennie patrolowane.
– Służba Parku służy radą i pomocą turystom. W te wakacje jak zwykle spodziewamy się turystyki głównie rodzinnej – mówił.
Sławomir Serafin, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, apelował o ostrożność podczas kontaktu z dzikimi zwierzętami.
Przypomniał, aby nie schodzić ze szlaków, nie prowokować zwierząt i nie pozostawiać w lesie resztek jedzenia oraz odpadów.
Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zachęcał natomiast do korzystania z serwisu kąpieliskowego i sprawdzania aktualnych komunikatów dotyczących jakości wody.