
Podkarpackie poradnie i szpitale przyjmują 2 miliony pacjentów rocznie . W 2024 najstarszy z nich miał ponad 110 lat. Oto raport NFZ.
Spis treści:
Z opieki medycznej na Podkarpaciu w 2024 roku korzystały osoby w każdym wieku – od niemowląt po seniorów, którzy przekroczyli 100 lat. Tych ostatnich było aż 602, a rekordzista , który trafił do placówki medycznej w regionie, miał ponad 110 lat.
Sporą grupę pacjentów stanowią osoby, które przeszły już na emeryturę. Mieszkańców Podkarpacia w wieku 65–69 lat było ponad 143 tysiące.
ZOBACZ TEŻ: Trojaczki w Rzeszowie. Najrzadszy rodzaj ciąży i potrójna radość
Raport NFZ. Najwięcej pacjentów w wieku 40–69 lat
Statystyki pokazują, że najczęściej z usług medycznych korzystają osoby między 40. a 69. rokiem życia. Mniej liczne były grupy dzieci, młodzieży i seniorów powyżej 70. roku życia, choć ich udział w systemie ochrony zdrowia wciąż jest znaczący.
– Nie wszystkie wizyty w poradniach czy pobyty w szpitalu muszą być konieczne – przypomina Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ. – Wiele problemów zdrowotnych można wykryć wcześniej, a niektórym nawet zapobiec.
Zdrowie to inwestycja, a profilaktyka ma znaczenie
Dane pokazują, że system ochrony zdrowia musi być przygotowany na potrzeby osób w każdym wieku. Jednocześnie eksperci podkreślają: profilaktyka to najlepsza inwestycja w zdrowie.
SPRAWDŹ: Nowotwór to nie wyrok. Ruszył Narodowy Portal Onkologiczny
Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca: korzystaj z dostępnych programów profilaktycznych, wykonuj badania okresowe, rozmawiaj z lekarzem rodzinnym także wtedy, gdy nic nie boli.
– Profilaktyka naprawdę działa i to najlepsza inwestycja w zdrowie, jaką możemy zrobić. Zdrowie mamy jedno. Zadbajmy o nie, zanim zacznie go brakować – apeluje NFZ.
Tworzymy nowy rzeszowski portal miejski. Polub nas na Facebooku, obserwuj na Instagramie.