
Zmiany w zasiłkach macierzyńskich. ZUS wprowadza nowe przepisy, które pozwolą rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji na skorzystanie z dodatkowego wsparcia finansowego. Sprawdź, kto może ubiegać się o nowy zasiłek.
Spis treści:
Już od 19 marca rodzice wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po narodzinach będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. ZUS ogłosił szczegóły dotyczące nowych przepisów oraz warunków przyznawania zasiłku.
– Z zasiłku macierzyńskiego, za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, będą mogli skorzystać ubezpieczeni – matka albo ojciec wychowujący dziecko. Wymiar zasiłku będzie zależał od: tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego masy urodzeniowej oraz okresu pobytu dziecka w szpitalu – przekazał nam Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.
ZOBACZ TEŻ: Renta wdowia na Podkarpaciu. Komu przysługuje?
Kto może skorzystać z nowego zasiłku?
Zasiłek macierzyński dla rodzin wcześniaków będzie przysługiwał matce lub ojcu, jeśli dziecko spełnia jedno z następujących kryteriów:
- urodziło się przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,
- przyszło na świat między 28. a 37. tygodniem ciąży i ważyło powyżej 1000 g,
- urodziło się po 37. tygodniu ciąży, ale wymagało hospitalizacji przez co najmniej dwa dni w okresie od 5. do 28. dnia życia.
Ile osób skorzystało z zasiłków macierzyńskich w 2024 roku?
Według danych ZUS, w 2024 roku w województwie podkarpackim wypłacono 32 392 zasiłki macierzyńskie, z czego 11 639 trafiło do mężczyzn. W tym:
– 18 895 wypłat dotyczyło urlopu rodzicielskiego (w tym 2 337 dla ojców),
– 10 106 wypłat związanych było z urlopem ojcowskim.
Zasady przyznawania zasiłku
- Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo – nie można go podzielić na części.
- Wysokość świadczenia wyniesie 100 procent podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
- Rodzic musi złożyć wniosek przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
- Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie szpitalne, które potwierdzi długość pobytu dziecka w szpitalu oraz jego masę urodzeniową.

Zasiłek także dla rodziców zastępczych
Nowe przepisy obejmą także osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zawodowych) lub przysposobiły dziecko, jeśli hospitalizacja miała miejsce po przyjęciu dziecka pod opiekę.
Zasiłek dla rodziców wcześniaków. Jak złożyć wniosek?
Zaktualizowane wzory wniosków o zasiłek macierzyński (ZUS ZAM) oraz zaświadczenie płatnika składek (Z-3) będą dostępne na stronie internetowej ZUS oraz w systemie PUE/eZUS od 19 marca 2025 r. Warto pamiętać o terminach, aby skorzystać z nowego wsparcia finansowego.