
Decyzja o zakupie lub adopcji psa to poważne zobowiązanie. Wymaga przemyślenia. Trzeba bowiem pamiętać, że pies to nie tylko radość i towarzystwo, ale także obowiązki i koszty. Warto zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na tę decyzję, by zapewnić zwierzakowi najlepsze warunki życia. Jak przygotować się na nowego czworonożnego przyjaciela?
Spis treści:
Pies to zdecydowany faworyt w grupie zwierząt towarzyszących, żyjących w gospodarstwie domowym człowieka od niepamiętnych czasów. Podobnie jak kot, który w ostatnich dziesięcioleciach znalazł się na drugim miejscu wśród popularnych zwierząt domowych, pies żyje w ścisłym otoczeniu swoich opiekunów, stąd troska o jego zdrowie jest ważnym elementem wpływającym na dobrostan całej rodziny.
Dlatego decyzja o jego posiadaniu powinna być dobrze przemyślana.
Czy jesteś gotowy na psa?
Przed podjęciem decyzji o przyjęciu do domu psa (lub kota), warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy masz wystarczająco dużo czasu na zajęcie się czworonożnym przyjacielem?
- Czy twój budżet domowy pozwoli na codzienne wydatki związane z żywieniem i profilaktyką zdrowotną zwierzaka?
- No i czy stać cię będzie na niespodziewane koszty w razie choroby lub wypadku psa?
Ubezpieczenie psa – czy warto?
WAŻNA PORADA. Istnieje obecnie możliwość ubezpieczenia psa (o ubezpieczeniu kotów jeszcze nie słyszałam) od nagłych wypadków i związanych z nimi bardzo wysokich kosztów leczenia. W zależności od przypadku mogą one sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. To ogromny wydatek, który może przerastać nasze możliwości finansowe. Posiadanie polisy pozwala podjąć decyzję o kosztownej terapii bez obciążania domowego budżetu.
Konsultacja z weterynarzem – kluczowa przed zakupem
Kiedy zapadnie już decyzja o przyjęciu do rodziny nowego, czworonożnego członka, pierwsze kroki dobrze jest skierować do najbliższego w okolicy lekarza weterynarii. Tam dowiemy się czy wymarzona przez nas rasa rzeczywiście spełni nasze oczekiwania.

Weterynarz będzie też wiedział czy pięknie wyglądający na zdjęciach west highland white terrier, w pięknie wystrzyżonej fryzurze, nie będzie miał czasami predyspozycji do alergii skórnych, które mogą sprawiać ogromne problemy i generować duże koszty leczenia. Albo, czy nasz wymarzony „york” nie będzie miał kłopotów z zapadającą się tchawicą, i dużych problemów z zębami, które, nawiasem mówiąc, trzeba czyścić codziennie.
Dodajmy, że dobór psa pod względem wielkości i temperamentu to także wyzwanie, więc i w tym temacie przyda się porada fachowca.
Podsumowując, tak jak w przypadku np. kupna samochodu, tak i tu potrzebny jest specjalista, który doradzi jakiego psa nam potrzeba. W tym względzie sugerowanie się informacjami znalezionymi w internecie, jest bardzo ryzykowne.
Adopcja psa. Dlaczego warto?
Alternatywą dla zakupu jest adopcja psa lub kota ze schroniska. Ważne by w takim przypadku porozmawiać z pracownikami, którzy doskonale znają swoich podopiecznych, a ich długoletnie doświadczenie pomoże w podjęciu decyzji.
ZOBACZ TEŻ: Pierwsza kocia kawiarnia w Rzeszowie kończy działalność. Zaadoptuj kociaka
W schronisku znajdziemy pieski w różnym wieku i różnej wielkości. Zwierzęta są zaszczepione, odrobaczone i wysterylizowane. Wprawdzie trudniej przewidzieć ich charaktery – często są to zwierzęta po przejściach, zabrane ze złych warunków, a czasem nawet skrzywdzone przez człowieka – ale satysfakcja, że pomagamy bezdomnym zwierzakom jest ogromna.
Nie kieruj się tylko wyglądem!
Na koniec bardzo ważna rzecz – podczas wyboru psa nigdy nie podejmuj decyzji tylko na podstawie jego wyglądu. I nigdy nie rób tego pod wpływem chwili. Daj sobie czas. Pamiętaj, że wybierasz przyjaciela na kilkanaście lat i będzie ci on towarzyszył w każdym momencie życia.

2 komentarze
Świetny artykuł. Wreszcie coś innego niż codzienna papka polityczna. Teraz wiem jak się zabrać do zakupu mojego przyszłego pieska. A jak to pisze dr Sochacka to tym bardziej budzi to moja zainteresowanie. Najlepszy lekarz weterynarii w Rzeszowie
Świetny artykuł